czwartek, 3 sierpnia 2017

Kawiarnia Literacka na OFFie - 04-06.08.2017



Empik współtworzy Kawiarnię Literacką na OFFie

„Wszyscy” to słowo, które określa tegoroczną Kawiarnię Literacką. – Chodzi o to, by na chwilę zapomnieć o podziałach i skupić się na tym, co nas łączy – mówi kuratorka tegorocznej sceny literackiej na OFFie, Sylwia Chutnik. I jednocześnie zaprasza do znanego z literackiego festiwalu Apostrof Domku Czytelniczego.


Motywem przewodnim literackich rozmów jest wspólnota. Spory i podziały zostaną zawieszone, by zastanowić się, czy jest coś, co łączy i sprawia, że można powiedzieć „wszyscy”. Organizatorzy OFF Festivalu i Partner Kawiarni Literackiej – Empik, zapraszają na debaty i słuchowiska na żywo, czyli czytanie książek przez ich autorki i autorów przy akompaniamencie muzyków. Tegoroczna Kawiarnia Literacka nawiązuje do atmosfery czytania w domu. Na łóżku lub w wygodnym fotelu. Spokojnie, wbrew natłokowi pracy i codziennej szamotaniny. Między innymi z tego powodu na OFFie stanie Domek Czytelniczy, który zadebiutował na tegorocznym Apostrofie. Międzynarodowym Festiwalu Literatury organizowanym przez Empik.

W Domku Czytelniczym uczestnicy OFFu znajdą nie tylko przyjemną atmosferę – drewniane wnętrze wypełnione książkami i przyjemne czerwone leżaki przeznaczone do odpoczynku z lekturą, ale spotkają także specjalistę, który doradzi, co czytać i po rozmowie przekaże spersonalizowaną listę lektur. Inicjatorzy Domku wierzą, że każda dobrze polecona książka tworzy na świecie nowego czytelnika albo cementuje pasję do czytania.

W ramach akcji Oceń książkę po okładce podczas festiwalu będzie można zobaczyć wystawę okładek książek zaproszonych pisarzy. W namiocie Kawiarni Literackiej zostanie otwarta pop-up księgarnia, w której będzie można oddać się najmilszej czynności na świecie: kompulsywnym zakupom książek.

OFF Festival powstał w 2006 roku nie po to, by się wszystkim podobać, ale po to, by intrygować, zadawać pytania, oburzać, prowokować do dyskusji, inspirować. Dyrektorem i pomysłodawcą festiwalu jest były wokalista i współzałożyciel zespołu Myslovitz – Artur Rojek.


PROGRAM KAWIARNI LITERACKIEJ NA OFF FESTIVALU

Piątek, 4 sierpnia

17.30 Wszyscy jesteśmy dziwni
Łatwo nazwać kogoś wariatem, ale co stanie się, kiedy ktoś powie tak o nas? Jakie są normy społeczne i kto zasługuje na miano Innego? Czy można być dumnym dziwakiem i jaka jest cena życia na marginesie. Porozmawiamy z Karoliną Sulej (dziennikarką i kulturoznawczynią, której książka o Coney Island i Paradzie Syren będzie miała premierę za kilka tygodni) i Maciejem Sieńczykiem (rysownikiem, kolekcjonerem i autorem książki Wśród przyjaciół).

19.30 Wszyscy boimy się wojny
Wojna już trwa. W krajach ościennych, na Dalekim Wschodzie, za drzwiami. Pytanie, kiedy przyjdzie i do nas – a może już staliśmy się żołnierzami, nie zdając sobie z tego sprawy? O co w takim razie walczymy i czy jest możliwa dezercja? Do tych rozważań zaprosiliśmy Grażynę Plebanek, pisarkę mieszkającą na co dzień w Brukseli i Ziemowita Szczerka, dziennikarza i pisarza odkrywającego meandry wschodnich lądów.

21.40 Słuchowisko, czyli Michał Witkowski czyta fragmenty nowej książki Wymazane.

Sobota, 5 sierpnia

17.35 Wszyscy jesteśmy z Lema
Stanisław Lem odkrył przed nami kosmos, roboty, nowoczesność, która stała się dość szybko czymś oczywistym. Odkrył też człowieka. A w czasie naszej rozmowy Wojciech Orliński odkryje dla nas Lema. Pomoże mu w tym Szymon Kloska, bibliofil, dziennikarz.

22.00 Wszyscy płaczemy
Pewnie, że trzeba być człowiekiem sukcesu. Uśmiechniętym i zadowolonym. Jeśli jest nam smutno, to zawsze można łyknąć tabletkę lub iść na terapię. Lub się po prostu rozpłakać.
O tym, jak to jest być ostentacyjnie nieszczęśliwym, opowiedzą: Małgorzata Halber, dziennikarka muzyczna i autorka Najgorszego człowieka na świecie, Natalia Fiedorczuk-Cieślak, autorka Jak pokochać centra handlowe, wokalistka oraz Robert Rient, autor reportaży o Świadkach Jehowy.

00.05 Słuchowisko Natalii Fiedorczuk-Cieslak, czyli fragmenty  Jak pokochać centra handlowe, przy akompaniamencie żeńskiej zespołu Wilcze Jagody.

Niedziela, 6 sierpnia

17.30 Wszyscy jesteśmy zwierzętami
Oczy zwrócone w stronę przyrody. Bo najpierw ja zepsuliśmy, a teraz mamy na ten temat refleksję. Tylko czy drzewa i zwierzęta nam wybaczą? O ptakach, wilkach i komarach porozmawiamy ze Stanisławem Łubieńskim, autorem  książki Dwanaście srok za ogon.

19.30 Wszyscy lubimy, żeby się coś działo
Proza gatunkowa, przygody i akcja: co łączy starą Warszawę, powieść dla młodzieży i podsłuchiwanie swojego ojca? Opowiedzą nam o tym Julia Szychowiak, poetka, Rafał Kosik, najpopularniejszy autor powieści dla młodzieży i Grzegorz Kalinowski, autor cyklu Śmierć frajerom.

21.40 Słuchowisko Szczepana Twardocha przy akompaniamencie Kobiety z Wydm.




0 komentarze:

Prześlij komentarz