wtorek, 13 czerwca 2017

Uratuj mnie! Patrick George
Uratuj mnie! to książka, która pod pozorem kolejnej pięknie ilustrowanej i skrzącej się żywymi barwami pozycji dla najmłodszych, skrywa wołanie o pomoc zwierzętom zagrożonym wyginięciem lub / i niewolą. Jest więc nie tylko edukacyjną wycieczką dla młodych czytelników, lecz także czerwonym znakiem ostrzegawczym dla ich rodziców, nierzadko przyczyniających się do ograniczenia wolności niektórych gatunków (nawet nieświadomie, przez wzgląd na konsumenckie przyzwyczajenia) albo też świadomie, bądź nie, propagujących tąż.

Po każdym kolejnym przerzuceniu kartki, znajdziemy bowiem dwa warianty życia wybranych gatunków zwierząt, przedzielone foliowymi stronami.

Spotkamy tygrysa – tego radośnie żyjącego na wolności i tego zdobiącego czyjś dywan; słonia paradującego przez afrykańską sawannę i słonia zamkniętego na cyrkowej arenie; łosia dostojnie maszerującego przez las i komicznie zdobiącego czyjąś ścianę nad kominkiem; kurę skubiącą zieloną trawę i kurę stłoczoną na ciemnej hali pośród tysięcy innych; krokodyla wesoło pluskającego się w wodzie i tego zdobiącego czyjeś horrendalnie drogie buty; niedźwiedzia przyglądającego się górom i niedźwiedzia zza krat obserwującego ludzi. Te oraz wiele innych zwierząt spotka młody czytelnik na kartach książki Uratuj mnie! i to na ich zniewolenie będzie uwrażliwiany. Zestawienie środowiska naturalnego zwierząt z ilustracjami obrazującymi ich faktyczne, niewolnicze życie w wielu miejscach, dosadnie pokazuje jak wielką szkodę wyrządzić możemy tym, którzy są od nas zależni.
Wołanie o ratunek jest ciche, zamieszczone mimochodem, zawarte w tytule i w ilustracjach i wykrzyczeć musi je nie kto inny, jak czujny i świadomy rodzic, pragnący wykształcić u swojej pociechy postawy prośrodowiskowe, chcący wychować osobę odpowiedzialną za otaczającą go faunę i florę, dbającą o jej harmonijny rozwój i współistnienie ze światem człowieka, o prawa zwierząt. Bardzo ważna pozycja dla dzieci,  edukacyjna i choć wcale nie nachalna – dosadna. 

1 komentarz:

  1. Bardzo podoba mi się pomysł na tą książkę, gdyż jej wiadome przeznaczenie jest dla najmłodszych czytelników, jednak i dorosli dowiedzą się z niej bardzo ważnych rzeczy. Tylko czy to wystarczy, aby zapobiec tragediom?
    http://kruczegniazdo94.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń