czwartek, 5 stycznia 2017

Ala ma kota, a Ali? Zdanka pierwsza klasa - Jolanta Nowaczyk


Ala ma kota, a Ali? Zdanka pierwsza klasa to kapitalna książka dla najmłodszych. Jej autorką i pomysłodawczynią jest Jolanta Nowaczyk, ilustratorką zaś Daria Solak.

Koncept jest bardzo prosty, a przez to genialny. Na publikacją składają się ni mniej, ni więcej jak pierwsze zdania z elementarzy na całym świecie.

Nasze klasyczne Ala ma kota nie jest bowiem zdaniem uniwersalnym. Pierwsze czytanki dzieci na całym świecie mienią się różnorodnością i odpowiadają swoim kulturom. Szwecja wie, że Tata wiosłuje, mama jest kochana; Dania, że Soren jest chłopcem, a Mette dziewczynką, z  kolei w  Portugali Ojciec to tatuś, a w  Tanzanii Dzisiaj czytamy książkę.


Jako dziecko, nastolatka ani nawet teraz nie zastanawiałam się nad tym, co czytają dzieci na całym świecie, co – jak się okazuje – było wielkim przeoczeniem. Kapitalny wgląd w czytanki z różnych stron świata, to pretekst do rozmów zarówno o innych kulturach, jak i różnicach między ludźmi oraz o czytaniu i nauce jako takich.


Ilustracje imitujące prace wykonane dziecięcą ręką uzupełniają całość i  stanowią doskonałe tło dla zdań i wyrazów skaczących po liniaturze.


Świetna rzecz, szczególnie dla pierwszoklasistów.

1 komentarz:

  1. Fajna książka nawet dla dorosłego pod wpływem bardziej kulturowym ;) Totalnie mnie oczarowała :)

    OdpowiedzUsuń