wtorek, 13 grudnia 2016

Zostaw mnie - Gayle FormanZostaw mnie to pierwsza powieść Gayle Forman, autorki takich bestsellerów jak Zostań, jeśli kochasz czy Wróć, jeśli pamiętasz, dedykowana dorosłemu czytelnikowi.

Główna bohaterka, Maribeth Klein, to typowa zabiegana, pracująca matka. Oprócz tego, że prowadzi życie zawodowe – co przypadkowo umyka jej mężowi – ma na głowie cały dom – małe dzieci, porządki, rachunki i wszelkie inne elementy, z którymi współczesna kobieta nierzadko musi zmagać się samotnie, jeśli chce, by jej ognisko domowe nie zostało zachwiane.

Jej życie ulega diametralnej zmianie, gdy pewnego dnia okazuje się, że to co brała za zwykłe osłabienie, było tak naprawdę zawałem. Operacja na otwartym sercu miała kilka komplikacji, na skutek czego powrót do zdrowia bohaterki mógł się opóźniać.

Tak się jednak nie działo – rana goiła się bardzo dobrze, serce wracało do sprawności, kobieta mogła coraz więcej rzeczy robić samodzielnie, nie szczędząc sobie wysiłku. Fizyczny powrót do zdrowia, nie wiązał się jednak w  jej przypadku z psychiczną odnową. Mąż bowiem – jak i dzieci – widząc, że Maribeth jest w domu, za naturalne uznali, nie bacząc wcale na to, że parę dni temu przeszła ona poważną operację, że znów musi wykonywać wszystkie dotychczasowe obowiązki.

Kobieta, nie wytrzymując napięcia, odchodzi z domu, prosząc, by jej nie poszukiwano. Wyjeżdża, by odetchnąć, ale także by odnaleźć biologiczną matkę, po której prawdopodobnie odziedziczyła chorobę serca. Jej odejście jest punktem zwrotnym w  jej życiu – po raz pierwszy od dawna bowiem, kobieta robi coś dla samej siebie, nie zważając na konsekwencje. Wie, że jej rodzina będzie w stanie sobie poradzić, jeśli tylko podzielą się obowiązkami i zajmą tym, co dotychczas spoczywało jedynie na jej głowie.

Jej ucieczka ma być dla rodziny i przyjaciół uzdrawiająca, porządkująca priorytety i wreszcie zwracająca uwagę na to, że na dom składa się ktoś więcej niż opadająca z  sił matka, trzymająca wszystko w ryzach.

Szczera, mocno osadzona w rzeczywistości opowieść, którą pokochają kobiety. Pokazuje, że zmiany są możliwe, i że wcale nie trzeba z nimi czekać na jakiś przełomowy moment. Choć nierzadko tak właśnie się dzieje. Polecam.
1 komentarz:

  1. Nie znam jeszcze twórczości tej autorki, ale podejrzewam, że ową znajomość zacznę właśnie od tej powieści, bo czeka na czytniku. :)

    OdpowiedzUsuń