sobota, 17 grudnia 2016

Wiktorio, I love you - Maja Hjertzell


Linn to dziewięciolatka, która swoje życie odbiera jako wypełnione przykrymi niespodziankami. Jedną z najgorszych w ostatnim czasie jest zaginięcie jej kota – Gwoździka – niefortunnie zbiegłe w czasie z przyjęciem urodzinowym, które planuje urządzić dla niej mama, a które jest najmniej pożądanym przez nią wydarzeniem. Bohaterka nie przepada za „swoimi” koleżankami, z którymi usilnie próbuje ją zbratać mama.

Smutek Linn zostaje przegoniony, gdy do sąsiedniego domu wprowadza się Wiktoria – bibliotekarka i właścicielka książkobusa, którym parkuje na swoim podwórku, ku niezadowoleniu jednej z okolicznych pań.

(...)

Wiktorio, I love you to niezwykle ciepła opowieść autorstwa Mai Hjertzell dedykowana młodemu czytelnikowi, podejmująca problematykę niezrozumienia przez rodziców, braku akceptacji dla wyborów dziecka, lęku przed jego samotnością i usilnego starania dobierania mu znajomych i zajęć pozalekcyjnych według własnego uznania i niespełnionych w dzieciństwie aspiracji i pragnień.

(...)

Powieść pisana jest językiem dziecka i z jego perspektywy. Opisywane problemy świata dorastającej dziewczynki ukazywane są jako niezwykle istotne, tak jak widzimy je, będąc dziećmi, mimo że z perspektywy dorosłego wydawać się mogą one błahe (...)


Mądra, ujmująca historia z przepiękną szatą graficzną – delikatną, pastelową, dziewczęcą okładką i czarno-białymi ilustracjami wewnątrz. Idealny pomysł na prezent i bardzo dobra lektura.Całość recenzji dostępna na:


1 komentarz:

  1. Bardzo lubię książki wydawane przez Zakamarki, więc na pewno sięgnę po ten tytuł. :)

    OdpowiedzUsuń