piątek, 30 grudnia 2016

W kuchni mamy i córki - Katarzyna MellerW kuchni Mamy i córki to książka Katarzyny Meller, właścicielki agencji PR, w której postanawia przypomnieć ona przepisy swojej mamy, Beaty. To wokół nich kręciła codzienność całej rodziny Mellerów. Same potrawy są dla autorki jedynie pretekstem do snucia opowieści o życiu rodzinnym – Meller między kolejnymi przepisami przywołuje anegdoty i humorystyczne wydarzenia z życia swojego i swoich bliskich. W  formie i zamyśle, książka ta przypomina mi nieco wydaną na początku tego roku przez Wydawnictwo Literackie pozycję Audrey w domu Lucci Dotti. Tak jak tam, tak i tutaj dania są przyczynkiem do snucia historii swojej rodziny, wspominania i mieszania tradycji ze współczesnością, tworzenia nowej bazy smaków i nowych receptur opartych na tym, co klasyczne, uwspółcześniania ich i dostosowywania do nowych realiów – stanu wiedzy i stylu życia.

Wydanie wzbogacone jest o przepiękne fotografie rodzinne (współczesne, a także archiwalne) oraz zdjęcia przyrządzanych potraw. To one nadają całości familiarności, tworzą swoiste poczucie bezpieczeństwa i potęgują wrażenie przeglądania rodzinnego, przekazywanego z pokolenia na pokolenie almanachu kulinarnego. Meller podjęła się opisania stołu gromadzącego wokół siebie całą rodzinę, stołu – trzeba dodać – z wieloletnią tradycją. Książka jest jednocześnie hołdem złożonym mamie autorki.

Do Wydawnictwa Marginesy mam słabość i nie zmieni tego nic. Powtórzę zatem – ich dbałość o piękno wydania jest nie do przecenienia. Jakość ponad wszystko. Dzięki temu książki te zyskują, jako doskonały pomysł na prezent – na każdą okazję. Pięknie się prezentują, a ich cena nie jest zaporowa. Nie inaczej rzecz ma się z  W kuchni Mamy i córki. Jest apetycznie i rodzinnie! Idealnie!

2 komentarze:

  1. Szkoda, że nie zaprezentowałaś nam wnętrza

    OdpowiedzUsuń
  2. To na pewno ciekawa książka z nostalgicznymi zdjęciami i wspominkami!

    OdpowiedzUsuń