sobota, 19 marca 2016

Najuczciwsza książka o minimalizmie (Książeczka minimalisty – Leo Babauta)Książki traktujące o minimalizmie mają to do siebie, że bardzo często w  formie odstępują od swoich podstawowych zamierzeń – są zwyczajnie zbyt obszerne.

Leo Babauta zdając sobie sprawę, że wszystkiego, co chciałby powiedzieć na wybrany temat nie zdołałby streścić w jednym zdaniu, jako jedyny ze znanych mi autorów poruszając tenże, słownie ograniczył się w tym, co spisał. Wśród niepokojąco długich książek o minimalizmie, ta jedna wyróżnia się najmniejszą objętością – takie postawienie sprawy bardzo mi odpowiada, faktycznie bowiem niesie nadzieję na to, że pozycja nie będzie przegadana, lecz ograniczy się do podstawowych założeń, utrzymanych w duchu idei, którą szerzy. To bardzo uczciwe postawienie sprawy.

I faktycznie. Babauta pisze tak, ze nie sposób się pogubić. Jego Książeczka minimalisty zgrabnie ujmuje najważniejsze kwestie, streszczając się do pięciu podstawowych punktów, które zrealizowane, znacząco podniosą komfort naszego życia i wpłyną na wewnętrzny spokój.
Są to kolejno: Rezygnuj z rzeczy zbędnych; wskaż to, co najważniejsze; niech wszystko się liczy; wypełnij swoje życie radości; nanoś poprawki.

Całość okraszona jest cytatami, które pełnią funkcję dodatkowych motywatorów.
Najlepsza jak dotąd – bo najkrótsza i najbardziej treściwa – publikacja podejmująca tematykę minimalizmu. Polecam wszystkim zainteresowanym.

Jej cena być może nie jest na tyle niska, na ile byśmy oczekiwali, jednak przy odrobinie sprytu znajdziemy w Internecie bardzo atrakcyjne oferty.  Kto nie jest przekonany, znajdzie również kilka pierwszych rozdziałów dostępnych online.


Polecam – zarówno lekturę jak i aktywne stosowanie porad. Małymi kroczkami można dojść do celu jakim jest wewnętrzny spokój.

2 komentarze:

  1. Bardzo ciekawy przewodnik, cieszę się, że jest też bardzo treściwy. Pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń
  2. To prawda, warto znaleźć czas na jego lekturę;)

    OdpowiedzUsuń