wtorek, 6 października 2015

Polacy rulez! [Historia Polski 2.0 Polak potrafi, Polka też - Jan Wróbel, Ewa Wróbel]


O tym, że Polacy to zdolne bestie nikomu nie trzeba chyba udowadniać.

Umiemy wiele i udowadnialiśmy to wielokrotnie. Znamy swoją wartość. Wiemy kto jest najlepszy.

Mamy w sobie jednak pewną wrodzoną wadę, ot, genetyczną aberrację, sprawiającą, że zamiast siebie chwalić, wolimy krytykować, wszelkie peany zachowując na rzecz zagranicznych kolegów.
Nieładnie, oj nieładnie. Tym bardziej, że chwalić mamy się czym.

Dowodów na to dostarczają Jan i Ewa Wróblowie w kolejnej części Historii Polski 2.0 biorącej pod lupę właśnie dokonania Polaków, za które świat powinien być nam (i często jest) wdzięczny.
Na kartach książki spotkacie tych, o których wiecie – Marię Skłodowską-Curie, Mikołaja Kopernika, Jana Heweliusza, Janusza Korczaka, Tomasza Bagińskiego, Jerzego Owsiaka, Irenę Sendler, Annę Dymną, Janinę Ochojską, ale także – o losie – nazwiska zupełnie obce!

Bo tak naprawdę – proszę się nie bać – ilu z Was potrafi bez sięgnięcia do wszechpotężnej Wikipedii powiedzieć kim zacz Kazimierz Funk był? Ilu z Was zna i sławi historię Maksymiliana Faktorowicza (a jest się czym chwalić!)? Kto pamięta dokonania Magdaleny Abakanowicz? Dla kogo działania Krystyny Skarbek są oczywistym skarbem narodowym? Kto kojarzy Narcyzę Żmichowską tudzież Stanisława Szczepanowskiego?

Otóż to. Po raz kolejny cudze chwalicie, swego nie znacie. Na szczęście są perspektywy na zmianę tego stanu rzeczy, możecie spokojnie sięgać po najnowszą książkę Wróbla i puchnąć z dumy.

Lekko, mądrze, ze swadą, z humorem, z pomysłem, nowocześnie – jest dobrze, czekam na więcej!Recenzja poprzedniego tomu:

W przygotowaniu:
Historia Polski 2.0: Polacy - nic się nie stało!

3 komentarze:

  1. To świetna lektura, z niecierpliwością czekam na kolejny tom tej serii :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Na początku ta książka mnie wcale nie zainteresowała, ale teraz myślę, że przeczytanie jej nie jest takim złym pomysłem :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Zaciekawiłaś mnie tą książką, chętnie sięgnę :)

    OdpowiedzUsuń