wtorek, 29 września 2015

Skandynawia. Światło Północy - Zofia Miedzińska, Michał MiedzińskiNie sposób ukryć, że tereny Skandynawii od jakiegoś czasu święcą triumfy i cieszą się ogromną popularnością i zainteresowaniem (halo, właśnie jestem w Szwecji!). 

Europejczyków zaczęło ciągnąc na północ, na poły za sprawą świetnych kryminałów wędrujących do nas z tamtych terenów, na poły przez fascynację inną kulturą i poniekąd także tożsamością.


Mnie ciągnie również – bardziej surowy niż u nas klimat, świetna literatura, wspaniała przyroda, kultura i styl. Myślę, że z powodzeniem mogłabym urodzić się w Szwecji i pasowałabym tam równe dobrze jak do Polski.

Jako jednak, że jestem Polką z krwi i kości, pozostaje mi podróżować (najczęściej palcem po mapie) i śledzić relacje z wojaży innych. Tę druga, niewątpliwą przyjemność umożliwili mi Zofia i Michał Miedzińscy, autorzy książki Skandynawia. Światło Północy.

Oni to byli już chyba wszędzie! Widzieli takie rzeczy, że głowa mała, korzystali z takich uroków, że z zazdrości bieleją nam knykcie.

Pozwólcie, że wymienię gdzie zawędrowali i o czym zdecydowali się napisać:
Finlandia, Alandy, Laponia, Bornholm, Gotlandia, Olandia, Nowegia, Wyspy Owcze, Orkady i Szetlandy.


A widoki? Serce rośnie. Ich relacja bogata jest w fotografie odwiedzonych miejsc, obfituje w lokalne ciekawostki, a przede wszystkim w pigułce dzieli się miłością do Skandynawii i miejsc (nie)oczywistych.

Autorzy dzięki swojej książce zachęcają do podróży i podsycają i tak już niemałe uwielbienie dla opisywanych terenów. Są w tym naprawdę dobrzy! Wiecie, że od kilku dni o niczym tak nie marzę, jak o saunie w Finlandii? To się nazywa dar podprogowego przekonywania!


Jeśli względy zdrowotne, finansowe, organizacyjne czy jakiekolwiek inne nie pozwalają Wam na spakowanie plecaka i wyruszenie śladem Miedzińskich, proponuję zakup książki, która z całą pewnością da Wam namiastkę satysfakcji płynącej z odkrywania nowych światów.


Polecam!

6 komentarzy:

 1. W zasadzie - czemu nie? Bardzo chętnie przeczytam i pooglądam sobie te wszystkie wspaniałości:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Chyba będę musiała się skusić na tę pozycję, ponieważ jestem wielkim miłośnikiem Skandynawii, a szczególnie Norwegii i Islandii :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Skandynawia to najpiękniejszy obszar na świecie. nawet w środku miasta człowiek czuje się komfortowo.

  OdpowiedzUsuń
 4. To prawda! Choć ja miałam wyrzuty sumienia gdy widziałam tych wszystkich biegających...:) Czas ruszyć tyłek z fotela.

  OdpowiedzUsuń