środa, 11 marca 2015

Jak zbudowane jest kłamstwo? (Anatomia kłamstwa - Philip Houston i in.)


Tytuł: Anatomia kłamstwa
Autor: Philip Houston, Michael Floyd, Susan Carnicero i in.
Wydawnictwo: SQN
ISBN: 9788379243204
Ilość stron: 299
Cena: 34,90 zł


Kłamiemy wszyscy – chcąc, nie chcąc. Z  wyrachowania, przyzwyczajenia, potrzeby chwili.
Często są to kłamstewka drobne, zdarza się jednak, że nasze oszustwa dotyczą znacznie cięższej materii. Wiedząc jak my zachowujemy się, sprzedając komuś kłamstwa, sami chcielibyśmy nierzadko umieć rozpoznać oszusta – czy to gdy jesteśmy rodzicami i podejrzewamy swoje pociechy o drobne wykroczenia, czy też kiedy mamy prawo sądzić, że jesteśmy zdradzani.

Naprzeciw naszym potrzebom wychodzą Philip Houston, Michael Floyd, Susan Carnicero i Don Tennant – agenci CIA, specjaliści w  dziedzinie wykrywania kłamstw, którzy postanowili podzielić się wypracowaną przez siebie przez lata metodą dochodzenia prawdy. Gdy idzie o demaskowanie fałszu nie mają oni sobie równych!

Książka ta stanowi zapis ich przesłuchań, przeplatany z  bieżącym analizowaniem kłamliwych zachowań, które zostały również wyróżnione w bocznych tabelkach, wyszczególniających co ważniejsze wątki. Każdy rozdział publikacji poświęcony został innym sposobom reagowania w sytuacjach, w  których rozmijamy się z  prawdą. Są to m.in. nieudane odpowiedzi, powtarzanie pytań, atakowanie przeciwnika, odmowa odpowiedzi lub jej niechętne udzielanie, stwierdzenia, które odpowiedzią nie są, ruchy kotwicze, nazbyt konkretne odpowiedzi, niewłaściwy poziom grzeczności, stwierdzenia odsyłające, kwalifikatory, pamięć wybiórcza, odwoływanie się do religii czy zdania przekonujące.

Autorzy oprócz prezentowania własnych przykładów wraz z  ich szczegółową analizą starają się angażować czytelnika: po zakończeniu części teoretycznej proponują przejście w  fazę praktyki: załączają do książki fragment wypowiedzi, w  której odnaleźli sporą ilość zachowań kłamliwych. Zadaniem odbiorcy jest je wskazać, a później porównać z  oficjalną analizą agentów. Dzięki temu czytelnik nie tylko dowiaduje się o tym jak demaskować kłamcę, ale też nabiera praktyki, mając w  zanadrzu klucz odpowiedzi. Dodatkowo książka wzbogacona jest o dodatki, w  tym zestaw prawidłowych pytań do zadawania potencjalnemu oszustowi, mające na celu uzyskać przyznanie się do winy.

Zadziwiające jak wielka moc tkwi w  sposobie przepytywania: samo sformułowanie myśli decyduje o tym, w  którą stronę potoczy się przesłuchanie i kto wysunie się w  nim na prowadzenie: podejrzany czy agenci CIA? 

Wszystkich miłośników seriali kryminalnych zachęcam do zapoznania się z  tą pozycją – dzięki niej metody działania amerykańskiego wywiadu przestaną być dla Was sekretem. Choć wiele rzeczy pewnie sami dotąd zaobserwowaliście, ta książka gromadzi je wszystkie w  jednym miejscu i w  sposób syntetyczny prezentuje fakty, nie zaś domysły.

Jeśli zatem jesteś rodzicem, który pragnie oduczyć dziecko kłamania poprzez notoryczne wykrywanie prawdy; osobą, która chce przyłapać partnera na zdradzie czy zatrudnić godnego zaufania specjalistę – koniecznie zapoznaj się z  tą książką. Dzięki niej możesz zaoszczędzić sobie sporo przykrych sytuacji związanych z  wszechobecnym fałszem. Nie musisz mieć na celu rozbicia szajki terrorystów, wystarczy, że w codziennych bojach o prawdę zdobędziesz odpowiednie narzędzia, a odtąd będziesz się cieszyć spokojem i towarzystwem osób niezdolnych do oszczerstwo.

10 komentarzy:

 1. Właśnie czytam tę książkę :) Podoba mi się :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Już kiedyś widziała mi się ta książka. Nie dość, że można dzięki niej rozpoznać kłamcę na kilometr, to i można poczuć się jak Cal Lightman z "Magii kłamstwa" ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. otóż to!:) Ta możliwość podobała mi się najbardziej;)

   Usuń
 3. Z ogromną przyjemnością przeczytam tę książkę. Rozumiem, że jej wartość merytoryczna nie ogranicza się do powszechnie znanych przykładów? Jesteś w stanie zastosować zaczerpniętą z niej wiedzę w praktyce? Jeśli tak, to własnie czegoś takiego szukam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To zależy co uznajesz za powszechnie znane przykłady - ja wychowałam się na serialach kryminalnych i szczerze mówiąc zaskoczyło mnie niewiele, ale za to cała wiedza (dotąd bierna) jest tutaj zebrana przejrzyście i z powodzeniem można korzystać z tego, co dotąd siedziało gdzież z tyłu głowy.
   Póki co tylko raz miałam okazję wykorzystać w praktyce proponowane rady, ale zadziałało:)

   Usuń
 4. Chyba praktyczna pozycja w dzisiejszych czasach.

  OdpowiedzUsuń
 5. Zapowiada się interesująco. Lubię "Magię kłamstwa", więc myślę, że i książka w tej tematyce przypadłaby mi do gustu. ;)

  OdpowiedzUsuń