środa, 9 lipca 2014

Nasza paczka i niepodległość. O sześciu polskich świętach – Zofia Stanecka


Tytuł: Nasza paczka i niepodległość. O sześciu polskich świętach
Autor: Zofia Stanecka
Wydawnictwo: Egmont
ISBN: 9788328103566
Ilość stron:80
Książki edukacyjne Egmontu to prawdziwe rarytasy – w sposób przystępny i prosty przekazują one wiedzę o najważniejszych sprawach, docierając do młodego pokolenia bezbłędnie.
Zofia Stanecka, autorka publikacji Nasza paczka i niepodległość zadbała o to, by dzieciaki nie zanudziły się, słuchając wykładu z historii, lecz aby wiedza z tego zakresu stała się jedynie uzupełnieniem codziennych zabaw i arcyciekawych historii, sprawiających wrażenie wyjętych z rzeczywistości. Bohaterami tego zbioru swoistych scenek rodzajowych są: Jacek, Malinowski, Jagoda, Maśka, Wiktor i Dziadek. Każdy z członków paczki posiada inne doświadczenie, zdolności i cechy charakteru, dzięki czemu wzajemnie się uzupełniają, czyniąc swoje codzienne spotkania niepowtarzalnymi. Młodzi bohaterowie zdecydowali się założyć bazę – siedzibę swojej grupy, w której to mieli rozmawiać o sprawach (nie)ważnych.
Pomysł na ksiązkę jest prosty – opowiada ona o sześciu polskich świętach narodowych i państwowych w sposób nietuzinkowy. Każdą kolejną opowieść ściśle historyczną, prezentowaną przez Dziadka, otwiera krótka scenka z życia dzieci, w której odwołują się one do konkretnej terminologii, związanej z omawianym później zagadnieniem. A każdy temat podany jest w sposób niezwykle przystępny: krótkie, zwięzłe wiadomości, dużo obrazków, reprodukcji i fotografii, szereg komentarzy włożonych w usta bohaterów książeczki, osie czasu, najważniejsze daty, ciekawostki. W odróżnieniu od siebie fragmentów, będących jedynie opisem przygód głównych postaci oraz stron, mających pełnić funkcję miniprzewodników po historii Polski, pomaga ich kolorystyka. Opowieści dzieci są przedstawione na białych kartkach, z wyróżnionymi na kolorowo pojęciami i czarno-białymi ilustracjami, z kolei stronice bezpośrednio streszczające wydarzenia historyczne i dokładniej tłumaczące wprowadzone pojęcie są niezwykle barwne: zarówno ich tło, jak i dymki oraz ilustracje mienią się kolorami i przykuwają wzrok, mocno odznaczając się od elementów ksiązki o innym charakterze. Dzięki temu całość jest bardzo czytelna zarówno podczas pierwszej lektury, jak i później, podczas wyszukiwania konkretnych wiadomości. Zastosowany podział wpływa na przejrzystość książki i znacznie ułatwia poruszanie się w jej obrębie. Opowiadania skupiają się wokół następujących dat: 11 listopada, 1 maja, 2 maja, 3 maja, 4 czerwca, 15 sierpnia.
Tym, co stanowi o wartości tej publikacji jest przede wszystkim sposób wprowadzania wiedzy: humorystyczny, zabawny, z troską o przekazywanie najważniejszych wartości (nie tylko narodowych), a przy tym bez zbędnego moralizatorstwa i nachalności. Poprzez wplecienie historii w codzienność, daty i pojęcia same „wskakują” do głowy, stając się jednym z elementów przygody, nie zaś nudną lekcją, podczas której z trudem wyczekujemy końca.
Polecam serdecznie! Nauka historii już dawno nie była tak przyjemna;)

Inna ksiązka Zofii Staneckiej:

http://shczooreczek.blogspot.com/2014/03/basia-i-pieniadze-basia-i-taniec.html?q=stanecka
http://shczooreczek.blogspot.com/2014/03/basia-i-pieniadze-basia-i-taniec.html?q=stanecka
2 komentarze:

  1. Miałam już do czynienia z piórem pani Staneckiej i z publikacjami Egmontu - zgadzam się z Tobą, są dopracowane i warte uwagi. Mam je w pamięci, gdy trzeba będzie jechać z jakimś prezentem do chrześniaków:)

    OdpowiedzUsuń