sobota, 8 marca 2014

Papież Jan XXIII. Droga do świętości – Domenico Agasso Sr., Domenico Agasso Jr.


Tytuł: Papież Jan XXIII. Droga do świętości
Autor: Domenico Agasso Sr., Domenico Agasso Jr.
Wydawnictwo: Esprit
ISBN: 978-83-63621-65-0
Ilość stron: 200
Cena: 29, 90 zł

Równoczesna kanonizacja Jana XXIII i Jana Pawła II budzi wśród wiernych Kościoła tyle samo radości, co wątpliwości i kontrowersji. Tych papieży łączy jednak bardzo wiele, a ich życiorysy i lata posługi kapłańskiej niejako się dopełniają.
Angelo Giuseppe Roncalli był jednym z czternastu dzieci swoich rodziców – Battisty Roncallego i Marianny Mazzoli. Urodzony w ubogiej rodzinie, nie osiągał wybitnych wyników w szkole podstawowej. W jego czasach do seminarium posyłano głównie po to, by wyzwolić z niewiedzy. Angelo jednak miał coś więcej – powołanie. To, że znalazł się we właściwym miejscu szybko stało się pewnikiem – w wieku 20 lat młody Angelo został wysłany na stypendium w Rzymie.
Źródło
Papieżem został w 1958 i już od pierwszych chwil po wyborze na Stolicę Piotrową, dał się poznać jako postać nietuzinkowa. Zapytany o to, dlaczego przyjmuje imię Jan - czy po wielkich świętych, czy mając świadomość istnienia noszącego go antypapieża – odpowiedział z charakterystyczną dla siebie prostolinijnością: po ojcu.
I tak już zostało. Jan XXIII zasłynął jako „Papież Jan”, „Jan Uśmiechnięty”, „Jan Pokorny”, „dobry papież Jan”. Serca wiernych zdobył sobie ogromnym poczuciem humoru, szczerym uśmiechem i zmniejszaniem dystansu – wychodził do ludzi, odwiedzał szpitale, więzienia, poprawczaki, spotykał się z najgroźniejszymi przestępcami, dążył do ekumenizmu. Podczas gdy wizyty u poprzednich papieży przypominały trudny egzamin ustny, Jan XXIII wykazywał się tak ogromną serdecznością i prostolinijnością, że nie sposób było się obawiać rozmów z nim.
Posługę papieską objął on w bardzo trudnych czasach – świat powojenny, toczony wieloma konfliktami dążył do nieuniknionych przemian, ludzie domagali się m.in. złagodzenia celibatu księży. Katolikiem była wówczas jednak osoba na sześć. Ojciec Święty zdawał sobie sprawę z konieczności zreformowania Kościoła w taki sposób, by odpowiadał wymogom współczesności. I tak oto stał się papieżem nowości – zadecydował o powołaniu II Soboru Watykańskiego zanim zasięgnął w tej sprawie porad, pragnął, by trwał on nie dziesiątki lat, lecz kilka miesięcy. Swoją decyzją sparaliżował kardynałów. Jan XXIII dużo wypowiadał się o dziennikarstwie katolickim – sam wiele czytał i dążył do wiarygodności.
Był radosny, ale radykalny. Umierał na oczach wiernych, do samego końca czując się jak ich ojciec.

Jego pontyfikat to czas wielu przemian w liturgii, doktrynie kościelnej, a także relacjach z Kościołem na Wschodzie. Jan XXIII jako bardzo zaangażowany w wydarzenia społeczne, stał się wielkim sojusznikiem człowieka, papieżem bliskim i obecnym, którego z łatwością można było spotkać, samotnie przechadzającego się po Placu św. Piotra.

Książka Papież Jan XXIII. Droga do świętości to syntetyczne ujęcie biograficzne, w którym w sposób niezwykle zwięzły, ale i przejrzysty ukazane zostały najważniejsze etapy jego życia kapłańskiego, a później papieskiego. Dzięki tej publikacji, będziemy mogli przybliżyć sobie życiorys Jana XXIII, bez zbędnego rozwodzenia się nad nieistotnymi szczegółami. To próba biograficzna bardzo udana, wyróżniająca się konkretnością i spójnością, ukazująca nie tylko najważniejsze prace podjęte przez Ojca Świętego, ale też dosadnie świadcząca o papieskim poczuciu humoru.
Do pozycji tej dołączone zostały także modlitwy Jana XXIII i najważniejsze przemówienia.
Książka ta znajdzie uznanie u osób, które dotąd nieszczególnie interesowały się życiem tego wyróżniającego się papieża, stanowi bowiem doskonały wstęp do zgłębiania jego arcyciekawego życiorysu. Doskonały, a przy tym spisany niezwykle przystępnie. Zawiera liczne anegdoty, klisze z życia papieża, tak silnie przypominające te dotyczące Jana Pawła II, a teraz Franciszka.
Serdecznie polecam.

0 komentarze:

Prześlij komentarz