poniedziałek, 2 grudnia 2013

Zerwane zaręczyny – Agatha Christie


Tytuł: Zerwane zaręczyny
Autor: Agatha Christie
Wydawnictwo: Dolnośląśkie
ISBN: 978-83-245-9279-1
Ilość stron: 240
Cena: 24,90 zł


Zerwane zaręczyny Agathy Christie szczególnie utrwaliły się w mojej pamięci, była to bowiem jedna z pierwszych jej książek, które przeczytałam. Nawet kilka minionych lat od pierwszej lektury nie zdołało zatrzeć wrażenia, jakie zrobiła na mnie ta powieść – tak silnego, że doskonale pamiętałam każdy zwrot akcji, niezatartego nawet wielokrotną lekturą innych jej kryminałów, opartych na podobnym schemacie fabularnym.

Otwarcie tej książki jest nietypowe: oto bowiem jesteśmy świadkami procesu przeciwko Elinor, oskarżonej o zamordowanie Mary, córki ogrodnika, dla której jej narzeczony stracił głowę i która spowodowała, że ci musieli się rozstać.
Sprawa ta wydaje się przesądzona – wszystkie dowody wskazują na winę Elinor, posiadającą zarówno doskonały motyw, jak i sposobność do popełnienia zarzucanego jej czynu. Jedyną osobą niedowierzającą przebiegowi zdarzeń zaprezentowanemu w sądzie jest Herkules Poirot – detektyw o niezrównanym zmyśle, intuicji, doświadczeniu i ogromnej inteligencji.
To w nim pokładane są wszelkie nadzieje na oczyszczenie Elinor z zarzutów i cofnięcie wyroku skazującego.

Po prologu prezentującym sytuację po zabójstwie, wracamy wraz z bohaterami do wydarzeń wcześniejszych – przyjazdu Elinor i jej narzeczonego do ciotki, będącej na łożu śmierci. To w jej posiadłości spotykają się oni z młodziutką i niewykształconą Mary, będącą pupilką schorowanej właścicielki. Tam też dojdzie do rozmów na temat ewentualnego podziału majątku, planach na przyszłość, ale też do wybuchu uczucia niechcianego, niweczącego dotychczasowe projekty wszystkich bohaterów. Sytuacji nie ułatwia nagła śmierć ciotki, która nie zdążyła rozporządzić swoim majątkiem, a wkrótce po niej także i śmierć Mary, starającej się już o pozyskanie wykształcenia, mającego uczynić ją bardziej „pożyteczną”.

Przed Poirotem zadanie niełatwe – dowody i zeznania jednoznacznie obarczają Elinor i nie zmienia tego nawet uczucie doktora, usilnie pragnącego dowieść niewinności swej ukochanej.
Detektyw rozpoczyna wyścig z czasem, w którego wygraną sam początkowo nie wierzy. Z każdą minutą jednak, zdaje się bliżej satysfakcjonującego rozwiązania…

Zerwane zaręczyny, to jedna z, moim zdaniem, lepszych książek Christie -  z dużą dozą niepewności, zawikłań, braku koniecznych poszlak, jednomyślnością świadków, niebywale jasnymi dowodami i motywacjami.
Rzeczywistość angielskich miasteczek i rodzinnych koneksji, ukazana jest w niej nadzwyczaj sugestywnie. To jedna z tych lektur, które sprawiają, że na parę godzin zapominamy o świecie relanym, bo oto w naszej głowie rozgaszcza się nie kto inny, jak światowej sławy Herkules Poirot, mający za swojego największego sojusznika sprawne szare komórki, będące lepszym narzędziem niż współczesny nowoczesny sprzęt laboratoryjny.
Tylko tyle i aż tyle.
Klasa sama w sobie, którą ogromnie polecam