piątek, 27 września 2013

Gabryś, nie kapryś! – Wiktor Woroszylski


Tytuł: Gabryś, nie kapryś!
Autor: Wiktor Woroszylski
Wydawnictwo: Dwie Siostry
ISBN: 978-83-60850-93-0
Cena: 21 zł
Ilość stron: 24

Tytułowy Gabryś, to osoba niezwykle kapryśna. Oferujesz mu książkę, a on nie chce, woli auto. Niektórym pewnie trudno się nie dziwić, ale jak to tak? Żeby gardzić pachnącą nowością książką? To już nie tyle kapryszenie, co grzeszenie!
Na tym jednak nie koniec! Proponujesz Gabrysiowi wycieczkę, a on owszem – godzi się – i już, już masz nadzieję, ale nie! On chętnie pojechałby w przeciwnym kierunku.
I jak tu dogodzić? Słyszy później takie dziecko od natrętnych rodziców napomnienia wszelakie: że kaprysić nieładnie, że ma robić dokładnie to, czego on właśnie nie chce, że jest kompletnie niepoprawnym dzieckiem.
A co na to Gabryś? Niewielu wytrzymałoby nerwowo z tak krzykliwą rodziną, toteż chłopiec broni się jak umie: kaprysząc coraz mocniej.
Przewrotna opowieść, będąca kuglarskim popisem konstruowania językowych łamańców i wplątywania ich w jakże życiowe, jakże znane fabuły.
Woroszylskiego cechuje kapitalne operowanie językiem, gry słowne, szereg zwrotów bazujących na podobieństwie brzmieniowym, budujących efektowny finał. Do tego bardzo oszczędne, acz sugestywne ilustracje Tomaszewskiego, artysty plakatu.
Źródło
Publikacja ta, wydana nakładem Wydawnictwa Dwie Siostry, to jak głosi okładka, reprint jednej z najbardziej niesfornych książek w historii polskiej literatury dziecięcej. I tak też jest! Niesforna jak jej bohater – krnąbrny i czupurny chłopak, przedstawiciel swojego wieku.

Polecam gorąco tę książeczkę, zwłaszcza tym kapryszącym i napominającym kapryśnychJ
Wiek czytelnika docelowego to 4+ i rzeczywiście – wydaje się, że dla młodego czytelnika książeczka ta będzie zabawnym odzwierciedleniem życia, a przy tym dobrą zabawą słowną. Można czytać, łamać języki i świetnie się bawić, obśmiewając trudne zachowania wieku przedszkolnego.

3 komentarze:

  1. Znam kilku takich kapryśnych, a jednego nawet mam w domu, więc książeczka przydałaby się. :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Dla mojego braciszka, pozycja obowiązkowa :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Dobry pomysł na prezent dla dziecka :)

    OdpowiedzUsuń