poniedziałek, 22 lipca 2013

Joyland - Stephen King


Tytuł: Joyland
Autor: Stephen King
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
ISBN: 9788378395355
Ilość stron: 336
Cena: 35,90 zł


Współczesny świat pełen jest smutku, wszechobecnego zła, tragedii i nerwowości. Po powrocie do domu wielu z nas marzy jedynie o świętym spokoju, ciszy i rozrywce. Najczęściej jednak czekają na nas kłótnie, nieporozumienia i kolejne kamyczki zła.
Naprzeciw potrzebom klienteli wychodzi właściciel Joylandu – osoba, która pragnie zaoferować nam prawdziwą radość i niczym niezmąconą zabawę. W jego imieniu, pracownicy parku sprzedawać będą ją z prawdziwą wprawą – jedni zabiorą nas do Strasznego Dworu, inni zaproponują przejażdżkę górskimi kolejkami, jeszcze inni zaoferują popcorn, a pozostali zaopiekują się naszymi dziećmi, byśmy bez przeszkód mogli oddawać się przyjemnościom.
Jednym z pracowników, który początkowo zatrudnia się na jeden sezon jest Devin Jones, szalenie, a przy tym nieszczęśliwie zakochany pierwszą miłością chłopak, który pragnie zaoszczędzić trochę pieniędzy na czas studiów. Przychodząc do pracy nie podejrzewa jeszcze jak wielkie czekają go zmiany. Praca w Joylandzie okaże się jego wędrówką ku dojrzałości. Pozna nietypowych ludzi, odkryje sekrety, które go zaintrygują do poszukiwań, znajdzie w sobie bohatera i już na zawsze się przemieni.


King trochę mnie rozczarował – mało w książce tej jego samego. Mało Kinga w Kingu. Nie bałam się, nie w każdym momencie trzymał mnie w napięciu. Horrorem powieści tej nazwać nie mogę, prędzej może jakąś obyczajówką z nutką grozy w tle. Nic nas tutaj nie przerazi, spokojnie można czytać nocąJ Co prawda autor zastosował wiele zabiegów mających wprowadzić pożądane napięcie – niemalże rozpoczął swoją opowieść tajemniczą przepowiednią, „wrzucił” swojego bohatera w przestrzeń niezwykle charakterystyczną, ze swoimi sekretami i niewyjaśnionymi sprawami z przeszłości, obdarował go szczególnym towarzystwem, a jednak – tym razem byłam szczególnie oporna na działanie magii jego słów. Lata siedemdziesiąte nie do końca mnie przekonały, a ów Joyland stworzony w mojej wyobraźni na jakiś czas przed lekturą, niewiele miał wspólnego z tym, co zastałam na kartach książki. Owszem, charakterystyczny żargon kuglarzy, relacje między pracownikami, charakterystyczny system – to wszystko sprawiało wrażenie niebywale autentycznych, a jednak – nie tego oczekiwałam, miałam nadzieję na większą tajemniczość i grozę, którą po złączeniu słów King+ stare wesołe miasteczko z gabinetem strachu powinnam otrzymać w pakiecie. I to właśnie rozminięcie z oczekiwaniami sprawiło, że tym razem King mnie nie porwał na tyle, na ile by mógł.  Jeśli nie oczekujecie horroru na miarę poprzednich tekstów pisarza – nie zawiedziecie się. Jeśli jednak, wydaje Wam się, że po przeczytaniu tej publikacji będziecie bali się wyjść po ciemku z pokoju – srodze się zawiedziecie.

9 komentarzy:

 1. A mnie ujął taki niestraszny King :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Chętnie przeczytałabym tę książkę, choć szkoda, że brak tego elementu horroru. Jak na razie mam za sobą tylko "Carrie", jeśli chodzi o Kinga, i zamierzam niedługo zapoznać się z innymi pozycjami jego autorstwa. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Okładka jest bardzo tajemnicza i wydaje się zapowiadać horror, a okazuje się zupełnie coś innego. Muszę zapoznać się lepiej z twórczością Kinga, póki co jestem dopiero po lekturze jednego zbioru opowiadań :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Tyle rozbieżntych opinii tylkó wzmaga moje zainteresowanie Joylandem :-)
  Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie wiem kto nazwał tę książkę horrorem, ale nawet na wikipedii jest napisane, że to kryminał. Także nie wiem skąd ten horror w ogóle. Ja się nie zawiodłam, bo nie byłam w żaden sposób do książki nastawiona przed lekturą, a kryminalna zagadka mi się podobała na końcu. Chociaż więcej tu obyczajówki, a kryminalny jest tylko wątek.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wydawca wtłoczył ją w ramy horroru właśnie, więc ja widząc tę klasyfikację i spoglądając na okładkę miałam już wizję czegoś na kształt "Lśnienia". Stary, zardzewiały park rozrywki, ciemna noc i pewnie jakiś podejrzany klaun - to byłoby bardzo amerykańskie. I dlatego właśnie się rozczarowałam:(
   A tutaj: brak Kinga! Powieść o nieszczęśliwie zakochanym, który postanawia odkryć tajemnicę z przeszłości. Hmm, trąci mi to banałem i czymś zupełnie niekingowskim. Gdyby napisano,że to obyczajówka, to pewnie odebrałabym ją zupełnie inaczej..

   Usuń
 6. Powieści Kinga mam w planach od dłuższego czasu, a ta szczególnie mnie do siebie przekonuje.

  OdpowiedzUsuń
 7. Już ją zamówiłam, więc niedługo sama się przekonam czy przypadnie mi do gustu ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Hmmm... Ciekawe. W sumie nowsze powieści Kinga od pewnego czasu są rozczarowujące. Chyba się wypalił... No bo ile horrorów można wymyślić? Na świecie chyba nie ma aż tylu przerażających rzeczy... ;)

  OdpowiedzUsuń