czwartek, 9 maja 2013

Chciałbym Kościoła ubogiego dla ubogich – Papież Franciszek


Tytuł: Chciałbym Kościoła ubogiego dla ubogich
Autor: Papież Franciszek
ISBN: 9788375955941
Wydawnictwo: M
Ilość stron: 112

Papież Franciszek od momentu wyniesienia go na Stolicę Piotrową, każdego dnia zaskakuje wiernych swoją pokorą, prostotą, skromnością, cichością, ale też – radykalnością.
W głoszonych homiliach nie omija tematów trudnych, nieraz kontrowersyjnych oraz tych, które dotychczas zbywane były milczeniem. Jako następca św. Piotra nie boi się otwartej krytyki tego, co w obrębie Kościoła niedoskonałe i stanowiące jątrzącą się ranę. Swoją postawą wielu zachwyca oraz inspiruje, dla niektórych staje się jednak postacią kontrowersyjną i w jakiś sposób – niewygodną.
Niemalże z dnia na dzień po wyborze papieża Franciszka, wydawnictwo M, wydało swoim nakładem książkę, stanowiącą zbiór jego dotychczasowych wypowiedzi, w tym najważniejszych homilii oraz przemówień. Poprzedza je jego krótki życiorys oraz omówienia jego duchowej sylwetki, dokonane przez Katolicką Agencję Informacyjną.
Tę krótką publikację zamyka seria wywiadów na temat nowego Ojca Świętego, przeprowadzonych z kardynałem Zenonem Grocholewskim oraz księdzem Andrzejem Koprowskim SJ.

Przemówienia i homilie zawarte w tej książce dotyczą przede wszystkim konkretnych problemów życia społecznego. Franciszek unika teoretyzowania, stara się raczej reagować na bieżącą sytuację, poprzez swoje duchowe wsparcie i nawoływania. Jest przy tym niezwykle wnikliwy, drąży temat, który porusza, wykazując się wielką empatią i zrozumieniem. W jego wypowiedziach brak nachalności, wszystkie – mimo radykalizmu – są przepełnione braterską miłością i ciepłem. Nieważne czy mówi on o sytuacji biskupa w dzisiejszym świecie, korupcji w elitach władzy, kryzysie społeczeństwa konsumpcyjnego czy o strukturach mafijnych lub przestrzeniach, w których życiem kierują narkotyki – zawsze emanuje z wypowiedzi tych zrozumienie i współodczuwanie. Papież solidaryzuje się z wszystkimi grupami, o których wspomina, nie jest przy tym jednak zaślepiony – otwarcie wytyka błędy i wskazuje drogę ich naprawy. By swoje słowa uczynić bardziej przekonującymi, wskazuje na skutki jakie pociągają za sobą destrukcyjne zachowania człowieka XXI wieku. Są to rozpady rodzin, naruszanie więzi, kryzys władzy.
Poprzez swoją szczerość i bezkompromisowość, Jorge Mario Bergoglio często popadał w konflikty z władzami. To z kolei podkreślało, z jaką łatwością było mu uderzyć w czuły punkt – co w dalszym ciągu widać.

Papież Franciszek, to postać wyjątkowa, której sylwetkę warto przybliżać każdemu: jest fascynującą osobistością nie tylko w kręgach kościelnych, lecz dla całego świata. Świadczy o tym śledzenie i komentowanie jego kolejnych kroków z zapartym tchem i ustawiczne dbanie o jeszcze głębsze poznanie przekazu jego życia.

Wszystkim, którzy chcą przybliżyć sobie sylwetkę Ojca Świętego, polecam tę książeczkę, jako zwięzłą i esencjonalną publikację.

0 komentarze:

Prześlij komentarz