wtorek, 18 grudnia 2012

Alfabet Tischnera – wybrał Wojciech Bonowicz

Tytuł: Alfabet Tischnera
Autor: Józef Tischner, wybrał Wojciech Bonowicz
Wydawnictwo: Znak
Udostępnienie: Sztukater
Rok wydania: 2012
ISBN: 978-83-240-1881-9

Alfabet Tischnera, to zbiór wybranych przez Wojciecha Bonowicza tekstów Józefa Tischnera. Uporządkowane w porządku alfabetycznym, stanowią swoistą kondensację tego, czego u tego najpopularniejszego księdza i filozofa szukamy najczęściej.
Bonowicz we wstępie pisze, że przy dokonywaniu wyboru wziął pod uwagę sytuację, w której dziś się znajdujemy, a jaką jest rzeczywistość czasów przełomowych.
Podkreśla, że ważnym elementem wciąż rządzącym naszym światem jest nadzieja. Nadzieja wpisująca się w tradycję chrześcijańską, nadzieja pozwalająca na życie w tych trudnych czasach.
Nadzieja owa staje się więc elementem wiążącym dla wątków podejmowanych w tej książce. Bonowicz zdecydował się zgromadzić w zbiorze tym krótkie wypowiedzi Tischnera na tematy ważkie takie jak: aborcja, cierpienie, ciało, diabeł, dobro i zło, etyka, góry, Kołakowski, Kolbe, komunizm, melancholia, Norwid, łaska, Polska, solidarność, śmierć, sumienie, wartość, wierność, wina, życie i wiele innych. Teksty te, to krótkie spojrzenie na wymienione pojęcia oraz znane nazwiska przez pryzmat życia we współczesnym świecie, jak sugeruje wydawca, mogą być one jednak czytane zarówno jako prawdy uniwersalne, wypowiedziane przez osobę kompetentną.
Nie trzeba wierzyć w Boga, by w lekturze tekstów Tischnera odnaleźć prawdziwą przyjemność. Jego wypowiedzi mają wymiar zarówno duchowy, jak i praktyczny, a zawarte w nich prawdy mogą zostać wykorzystane przez każdego, kto pragnie wzbogacić swoje życie.
Tischner nie boi się tematów trudnych, nie stanowi dla niego problemu stanięcie w prawdzie i próba odpowiedzi na dręczące ludzi wątpliwości. Z perspektywy księdza i filozofa, ale przede wszystkim z perspektywy człowieka pokazuje to, co w życiu liczy się najbardziej.
Choć teksty Tischnera to nie lektura na jeden wieczór, wymagająca skupienia i intelektualnego przygotowania, każdy z nas znajdzie w nich coś dla siebie.
Nawet jeśli będzie to jedynie kilka cytatów, już one mają moc zmieniania naszej rzeczywistości.
Bonowicz wykonał dobrą robotę, wybierając teksty stanowiące najbardziej przystępną „formę Tischnera”.

Zaletą książki tej jest fakt, że możemy czytać ją wyrywkowo. Gdy któryś z podejmowanych wątków w danej chwili nie okaże się dla nas interesujący, możemy bez problemu przejść do kolejnego. Choć całościowo publikacja ta stanowi zwartą całość, czytanie jej fragmentarycznie może być równie inspirujące.

Polecam każdemu – zarówno miłośnikom Tischnerowskiej myśli, jak i tym, którzy nie mieli okazji jeszcze się z nią zetknąć w pełnym wymiarze. Alfabet… będzie dobrym rozpoczęciem znajomości.:)


2 komentarze:

  1. Patrzyłam na nią kiedyś w księgarni, przemawiając sobie do rozsądku: "miałaś już nie kupować książek". Widać źle zrobiłam. :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Nie wierzę w istnienie czegoś takiego jak prawda uniwersalna, dlatego nie sięgnę.

    OdpowiedzUsuń