poniedziałek, 19 listopada 2012

Wierszyki z dziecięcego pokoiku – Ewelina Chrześcijan


Tytuł: Wierszyki z dziecięcego pokoiku
Autor:Ewelina Chrześcijan
Wydawnictwo: Novae Res - dziękuję!
Rok wydania: 2011
Ilość stron: 24
ISBN: 978-83-7722-071-9

Ewelina Chrześcijan, to twórczyni przesympatycznej książeczki dla dzieci, w której zamieściła liczne wierszyki.
Jej teksty, to krótsze, bądź też dłuższe rymowane historyjki, z których każda kończy się puentą i morałem. Jej walory dydaktyczne są bardzo duże: dzięki przystępnej formie, rytmiczności i melodyjności, wierszyki te czyta się niezwykle przyjemnie, wpadają w ucho, są łatwe do zapamiętania, a wnioski z nich płynące wyjaśniają wiele kwestii w sposób przystępny dla najmłodszych.
Autorka w swoich utworach zachęca czytelników między innymi do włączenia się w życie domowe: sprzątanie, gotowanie, pomoc rodzinie, szacunek do tego co się ma; w prosty sposób uczy cyferek; zachęca do odkrywania świata, poprzez historię małego dziecka, przed którym całe życie stoi otworem; wyjaśnia, że należy dbać o zęby, stosując komiczne porównanie do Baby-Jagi, która to zaniedbała. Zabawnie przedstawia także dziewczynkę, która miała kiepski dzień, pokazuje dzieciom, że każdy ma prawo do złego humoru, jednak nie powinien przez to ranić innych, a znaleźć powód do radości.

Zawiera także teksty mogące służyć za kołysanki i lekturę przed snem: uspokajającą, radosną, pozwalającą zasnąć w dobrym nastroju.
Książeczka posiada piękną szatę graficzną, obrazki przywodzą na myśl tradycyjne bajki, tworzą poczucie bezpieczeństwa poprzez swoją ciepłą tonację. Podkreślają walory książki, czynią ją jeszcze bardziej radosną.
Z pewnością każde dziecko chętnie poznałoby Wierszyki z dziecięcego pokoiku, które okażą się bardzo pouczające.

1 komentarz:

  1. Mój braciszek bardzo lubi wierszyki, które nie tylko bawią, ale i uczą. Te, które podobają mu się najbardziej, zapamiętuje i powtarza z uśmiechem na ustach. Rozejrzę się za "Wierszykami z dziecięcego pokoiku", może przypadną mu do gustu. :)

    OdpowiedzUsuń