wtorek, 13 listopada 2012

Drood – Dan Simmons

Tytuł: Drood
Autor: Dan Simmons
ISBN: 978-83-7480-268-0
Wydawnictwo: MAG - dziękuję!
Rok wydania: 2012
Cena: 69 zł
Liczba stron: 832
Niewiele powstaje dziś książek, które można by określić mianem rzetelnych.
Coraz częściej pisarze idą na łatwiznę, ciągną dobrze sprzedający się wątek, robią z przyzwoitych tekstów tasiemce bez ładu i składu, licząc na naiwność czytelnika.

Na całe szczęście, w kakofonii publikacji słabych, wciąż można odnaleźć książki naprawdę zajmujące, napisane z sercem, rzetelnie, płynnie, takie, w których nawet momenty bez akcji nie jawią się jako nużące, bo – czy to w ogóle dziś jeszcze się zdarza? – rekompensują je piękne, bogate językowo opisy.
Dan Simmons, amerykański pisarz science fiction, skłaniający się także ku takim gatunkom jak fantastyka czy horror, w tekście Drood, wykorzystał elementy przynależące do każdej z wymienionych form literackich, tworząc tym samym dzieło nietuzinkowe i na długo zapadające w pamięć.

Postać Drooda, wprawny czytelnik miał okazję poznać za sprawą jednej z powieści Charlesa Dickensa – Tajemnicy Edwina Drooda, która to staje się, notabene, jedną z bohaterek książki Simmonsa.
Tekst stworzony przez Dickensa okazał się być publikacją najważniejszą, tą za sprawą której przeszedł on do legendy, podobnie jak samo dzieło. Niedokończone, pisane w odcinkach, tajemnicze, szeroko komentowane, a także – w jakiś niewypowiedziany sposób związane ze śmiercią samego twórcy. Nie dziwi więc, że dzieło to doczekało się szeregu kontynuacji, alternatywnych zakończeń, wyjaśnień, pisarskich prób wypowiedzenia tego, czego nie udało się dokończyć samemu autorowi.

W postaci Drooda upatrywano równie tajemnicze indywiduum. Katastrofa kolejowa, w której miał wziąć udział Dickens 9 czerwca 1865, stała się dla niego datą graniczą – początkiem końca, a jednocześnie wstępem do koszmaru i, według Simmonsa, znajomości z tą zagadkową i troszeczkę zakulisową postacią. Amerykański pisarz całe swoje ponad ośmiuset stronicowe dzieło zasadził na jednym słowie: zagadka.

- Po prostu Drood... - powtórzyła Sal. - Emma laskarka twierdzi, że był kiedyś żeglarzem; Yahee, który jest straszy niż matka Abdallah i cały świat, mówi, że wcale nie był żeglarzem, tylko dawno temu przypłynął tu na jakimś statku jako pasażer. Może to było sześćdziesiąt lat temu, a może i sto. Są jednak zgodni, że przypłynął z Egiptu...[1]

Narratorem powieści jest Wilky Collins, inny znany pisarz swoich czasów, obok Dickensa, a jednocześnie jego wieloletni przyjaciel i współpracownik. Wydarzenia spisane są w formie memuaru, mającego ukazać się wiele lat po śmierci obu mężczyzn i dotrzeć właśnie do nas – czytelników XXI wieku, którzy nie pamiętają już Londynu wyłaniającego się z oparów opium. Pamiętnik ów pisze się niejako sam – wydarzenia przyciągają czytelnika, który ma wrażenie, że podobnie jak bohaterowie Simmonsa, stał się nieświadomą ofiarą mesmeryzmu poddaną hipnotycznemu transowi.

Znacie to skupienie uwagi, pozwalające wyłączyć dopływ wszelkich bodźców zmysłowych, z wyjątkiem słów ogarnianych oczami, które przychodzi, kiedy bierzemy się za dobrą książkę?
-No pewnie! - wykrzyknął Dickenson. - Świat po prostu znika. Wszystkie inne myśli znikają! Zostają tylko widoki i dźwięki, i bohaterowie, i świat stworzony dla nas przez pisarza! Równie dobrze człowiek mógłby zostać znieczulony na przyziemny świat wokół nas. Wszyscy czytelnicy tego doświadczają. [2]

Co ciekawe, książka ta, nie jest jedynie opowieścią o Dickensie i jego najgłębiej skrywanym sekrecie; nie jest tekstem wyjaśniającym sens znajomości z Droodem i jego proweniencję; jest także, a może nade wszystko bogatą panoramą XIX wiecznej Anglii, wraz z wszystkimi zwyczajami z nią powiązanymi. To przegląd Londynu takiego, jakim był: sfery dżentelmenów, raczących się fajkami w domowym zaciszu, wyjeżdżających w literackie trasy; ale też biedoty podmiejskiej, skrywanej głęboko w podziemiach tworzącej się aglomeracji, uciekającej od codziennych trudów, dogorywającej w mrokach i oparach najlepszego, ale też najniebezpieczniejszego opium, pod rządami enigmatycznego i niezbadanego Drooda. Drooda-fantazji? Drooda-człowieka? Kim tak naprawdę jest ta postać, ukazująca się tylko nielicznym, oskarżona o setki bestialskich mordów i czego oczekuje od jednego z najwybitniejszych pisarzy wszech czasów?
Czy jest jedynie wytworem wyobraźni twórcy o niepohamowanej wirtuozerii słowa, ale też hołubiącego fantazję, a na dodatek – co nie wydaje się być bez znaczenia – uzależnionego od coraz silniejszych dawek laudanum? Czy jest efektem hipnozy, której poddał swojego przyjaciela Dickens coraz mocniej interesujący się sprawami mesmeryzmu? A może jest to postać z krwi i kości, faktyczny kapłan egipskich wierzeń, pragnący przejąć władzę nad światem? Czytelnik do końca nie wie, w jakiej przestrzeni się znajduje – czy jest świadkiem streszczenia wydarzeń faktycznie mających miejsce, bogato udokumentowanych; chociażby poprzez przytaczanie fragmentów biografii osób istniejących, czy też przebywa właśnie w sferze fantasmagorii i wyobrażeń utalentowanego twórcy, z bogatą wyobraźnią, którą bez trudu potrafi przekuć w historię sprawiającą wrażenie autentycznej.
Wiarygodność w tej książce podważana jest po wielokroć: i to wiarygodność samego narratora, ale też Dickensa, którego wypowiedzi traktowane są jako kolejna sztuczka wielkiego mistrza.

Drood, to wileki dyskurs fikcji i realności, zacieranie granic między dziełem literackim, a tekstem będącym relacją z wydarzeń, a nade wszystko to niezwykle sprawnie napisana powieść, oddająca ducha XIX-wiecznego Londynu i nad wyraz wciągająca.

Simmons, staje się znakiem jakości i gwarancją dobrze spędzonego czasu przy lekturze.
Gorąco polecam!

____
[1] Drood, Dan Simmons, MAG, 2012, s. 92.
[2] Tamże, s. 251.

18 komentarzy:

 1. Zapowiada się ciekawie. Wrzucę ten tytuł na listę "do przeczytania"

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ciekawie, to dość delikatne określenie na wrażenia, jakich dostarcza ta książka;)

   Usuń
 2. Polecanie "Dooda" jest jedyną słuszną postawą!;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O nie, zjadłem 'r'! Chyba pora na obiad :D

   Usuń
  2. A mi Word co chwila poprawiał Drooda na Drozda - mam nadzieję, że ta przepiękna literówka nigdzie nie została:D

   Usuń
 3. Widziałam to ostatnio w bibliotece i przegapiłam. Jednak cieszę się, że przeczytałam Twoją recenzję, teraz szybko pobiegnę po tę książkę :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mają już w bibliotece? Zazdroszczę zaopatrzenia!:) Biegnij śmiało!

   Usuń
 4. Wiesz, do tej pory nie byłam zainteresowana ta pozycją, ale to się zmieniło waz z przeczytaniem Twojej recenzji, lubię rzetelnie napisane książki, w których można wyczuć pot i łzy autora :)

  Chyba wkradła Ci się "literówka" tu Co ciekawe, książka ta, nie jest li jedynie opowieścią o Dickensie... właśnie to "li" jakby niepotrzebne.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za czujność!:)

   Mam wrażenie, że autor naprawdę bardzo solidnie przygotował się do napisania tej książki, że to nie jest powieść napisana w trymiga, tylko długie godziny spędzone na wyszukiwaniu tekstów źródłowych, ich segregacji, a następnie zgrabnego złożenia w całość;) To się czuje!

   Usuń
  2. Jejku dziewczyno, bo nie wytrzymam i zaraz polecę do księgarni, albo może napisze list do mikołaja, bo to już prawie pora :)

   Usuń
 5. ksiazka jakos do mnie nie przemawia niestety... moze w jakiejs dalszej przyszlosci...

  OdpowiedzUsuń
 6. Już sam temat intrygował mnie na tyle, że pewnie bym przeczytała. A skoro wiem, że książka jest tak dobra, zdecydowanie nasilę starania poszukiwań :-)

  OdpowiedzUsuń
 7. Czytałam o tej książce w "Nowej Fantastyce" i wydedukowałam, z przeczytanego w niej artykułu, że nie jest to powieść dla mnie. ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Czytałam o tej książce, w którymś z ostatnich numerów "Nowej Fantastyki" i od razu bardzo chciałam ją przeczytać. Po Twojej recenzji wiem, że warto i chyba sprezentuję ją sobie pod choinkę :D

  OdpowiedzUsuń
 9. Baaaardzo chcę przeczytać! Czekam tylko aż uda mi się upolować tą książkę na jakiejś wyprzedaży :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Straszną mam ochotę na tę książkę - czytałam "Tajemnicę Edwina Drooda" Dickensa i ogromnie mnie zaintrygowała nie tylko sama powieść, ale i atmosfera, jaka narosła wokół niej, a raczej braku zakończenia:) Tym bardziej cieszy, że oceniłaś książkę tak dobrze!
  Pozdrawiam serdecznie:)

  OdpowiedzUsuń
 11. Czuję się zachęcona. Intryguje mnie ta książka.

  OdpowiedzUsuń