czwartek, 26 lipca 2012

Ogród biodynamiczny –Wiesław Jaszczak
Tytuł: Ogród biodynamiczny
Autor:
Wiesław Jaszczak
Wydawnictwo: Drzewo Laurowe
Rok wydania: 2012
Liczba stron: 315
ISBN: 978-83-62468-47-8
Ogrodnictwo biodynamiczne, to promowana od lat forma naturalnej gospodarki rolnej. Opiera się ona na jak najlepszym wykorzystaniu naturalnych rytmów przyrody, a co za tym idzie  ogranicza skażenie środowiska wszelkiego rodzaju środkami chemicznymi. Efektem stosowania takiej formuły ogrodnictwa ma być żywność najwyższej jakości: zdrowa, dorodna, pozbawiona chemikaliów.
Ogrodnictwo biodynamiczne stosuje przede wszystkim multikulturę oraz uprawę współrzędną. Traktowany jest on jako ekosystem, w którym wartością podstawową staje się utrzymanie równowagi. Ponadto taka forma prowadzenia ogrodu ukierunkowana jest na ekologię – tak promowaną i ważną w ostatnim czasie.
Jaki sens ma prowadzenie takiego ogrodu?
Plony uzyskiwane z uprawy takiego ogrodu, ilością zbliżone  są do tych pochodzących z rolnictwa tradycyjnego, posiadają jednak o wiele większą jakość.

Ksiązka Wiesława Jaszczaka umożliwić ma wszystkim osobom zainteresowanych tą formą prowadzenia swojego ogrodu, zdobycie najważniejszych informacji i nabycie najistotniejszych umiejętności. Dzięki tej publikacji każdy czytelnik dowie się od czego zacząć zakładanie takiego ogrodu, jaki wpływ na przebieg wszelkich zachodzących w nim procesów mają fazy Księżyca. Ważne z perspektywy przyszłego właściciela ogrodu dynamicznego jest także zdobycie wiedzy na temat tego, jakie rośliny można z powodzeniem sadzić blisko siebie, a jakich kompilacji unikać. Ponadto autor uczy jak przygotować całkowicie naturalne środki ochrony roślin, uczula na to, w jakim czasie zgodnym z naturą, najlepiej wykonywać poszczególne prace ogrodowe.
Ważnym elementem jest także uwrażliwienie na kwestię walki ze szkodnikami oraz najczęstszymi chorobami roślin – Jaszczak wyzbywając się tendencji do stosowania wszelkiego rodzaju chemikaliów, ukazuje jak w sposób prosty, skuteczny, a co najważniejsze – naturalny, wyzbyć się wszelkich kłopotów.
Nie pozostawia on odbiorcy także samopas w kwestii doboru odpowiednich narzędzi przydatnych każdemu ogrodnikowi.
Dlaczego warto zwrócić uwagę na tę publikację? Z całą pewnością duże znaczenie ma fakt, że nie została napisana przez amatora czerpiącego swą wiedzę z podobnych tej książek. Autor jest osobą od lat zajmującą się ogrodnictwem biodynamicznym, doświadczoną i chętną do udzielania cennych rad i informacji potencjalnym ogrodnikom.
Ogrodnictwo biodynamicznie od lat jest coraz popularniejszą formą uprawiania roślin. Dzięki niemu, mamy pewność, że plony, które uzyskujemy są całkowicie naturalne, a przy tym zdecydowanie lepsze jakościowo, od tych dostępnych na większości polskich targów.
By ułatwić poruszanie się po książce autor podzielił ją na kilka rozdziałów – uwagę poświęcił fazom księżyca, uprawie ziół, stosowaniu kompostu, a także konkretnym narzędziom ogrodowym i uprawie ściśle uszeregowanych roślin.

Marzysz o zdrowym, własnym ogrodzie? Zaopatrz się w tę książkę, by już dziś rozpocząć działanie zgodne z naturalnym rytmem przyrody.