czwartek, 26 lipca 2012

Ogród biodynamiczny –Wiesław Jaszczak
Tytuł: Ogród biodynamiczny
Autor:
Wiesław Jaszczak
Wydawnictwo: Drzewo Laurowe
Rok wydania: 2012
Liczba stron: 315
ISBN: 978-83-62468-47-8
Ogrodnictwo biodynamiczne, to promowana od lat forma naturalnej gospodarki rolnej. Opiera się ona na jak najlepszym wykorzystaniu naturalnych rytmów przyrody, a co za tym idzie  ogranicza skażenie środowiska wszelkiego rodzaju środkami chemicznymi. Efektem stosowania takiej formuły ogrodnictwa ma być żywność najwyższej jakości: zdrowa, dorodna, pozbawiona chemikaliów.
Ogrodnictwo biodynamiczne stosuje przede wszystkim multikulturę oraz uprawę współrzędną. Traktowany jest on jako ekosystem, w którym wartością podstawową staje się utrzymanie równowagi. Ponadto taka forma prowadzenia ogrodu ukierunkowana jest na ekologię – tak promowaną i ważną w ostatnim czasie.
Jaki sens ma prowadzenie takiego ogrodu?
Plony uzyskiwane z uprawy takiego ogrodu, ilością zbliżone  są do tych pochodzących z rolnictwa tradycyjnego, posiadają jednak o wiele większą jakość.

Ksiązka Wiesława Jaszczaka umożliwić ma wszystkim osobom zainteresowanych tą formą prowadzenia swojego ogrodu, zdobycie najważniejszych informacji i nabycie najistotniejszych umiejętności. Dzięki tej publikacji każdy czytelnik dowie się od czego zacząć zakładanie takiego ogrodu, jaki wpływ na przebieg wszelkich zachodzących w nim procesów mają fazy Księżyca. Ważne z perspektywy przyszłego właściciela ogrodu dynamicznego jest także zdobycie wiedzy na temat tego, jakie rośliny można z powodzeniem sadzić blisko siebie, a jakich kompilacji unikać. Ponadto autor uczy jak przygotować całkowicie naturalne środki ochrony roślin, uczula na to, w jakim czasie zgodnym z naturą, najlepiej wykonywać poszczególne prace ogrodowe.
Ważnym elementem jest także uwrażliwienie na kwestię walki ze szkodnikami oraz najczęstszymi chorobami roślin – Jaszczak wyzbywając się tendencji do stosowania wszelkiego rodzaju chemikaliów, ukazuje jak w sposób prosty, skuteczny, a co najważniejsze – naturalny, wyzbyć się wszelkich kłopotów.
Nie pozostawia on odbiorcy także samopas w kwestii doboru odpowiednich narzędzi przydatnych każdemu ogrodnikowi.
Dlaczego warto zwrócić uwagę na tę publikację? Z całą pewnością duże znaczenie ma fakt, że nie została napisana przez amatora czerpiącego swą wiedzę z podobnych tej książek. Autor jest osobą od lat zajmującą się ogrodnictwem biodynamicznym, doświadczoną i chętną do udzielania cennych rad i informacji potencjalnym ogrodnikom.
Ogrodnictwo biodynamicznie od lat jest coraz popularniejszą formą uprawiania roślin. Dzięki niemu, mamy pewność, że plony, które uzyskujemy są całkowicie naturalne, a przy tym zdecydowanie lepsze jakościowo, od tych dostępnych na większości polskich targów.
By ułatwić poruszanie się po książce autor podzielił ją na kilka rozdziałów – uwagę poświęcił fazom księżyca, uprawie ziół, stosowaniu kompostu, a także konkretnym narzędziom ogrodowym i uprawie ściśle uszeregowanych roślin.

Marzysz o zdrowym, własnym ogrodzie? Zaopatrz się w tę książkę, by już dziś rozpocząć działanie zgodne z naturalnym rytmem przyrody.


5 komentarzy:

 1. Ciekawy opis, moze wkrotce siegne po te ksiazke :)

  Przy okazji zapraszam do siebie na http://aleksiazka.blogspot.com

  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 2. Osobiście nie interesuje mnie ogrodnictwo i nie mam jakiegoś zacięcia do kwiatów, ale moja siostra wręcz przeciwnie. Uwielbia skalniaki i inne rabaty robić, dlatego jej polecę ową pozycje. Myślę, że będzie zadowolona poznając tę książkę.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 3. Książka nie dla mnie ale wiem komu mogę ją polecić :D

  OdpowiedzUsuń
 4. Książka dla konkretnego grona odbiorców, do którego ja zdecydowanie się nie zaliczam, więc spasuję.

  OdpowiedzUsuń
 5. Taki ogród to też wiele wysiłku i wielu ludziom po pewnym czasie po prostu się nudzi. Ja się nie interesuję ogrodnictwem, więc nie dla mnie:p

  OdpowiedzUsuń