czwartek, 3 maja 2012

O asertywności słów parę rzecze Wróbel Agnieszka

Asertywność na co dzień, czyli jak  żyć w zgodzie ze sobą i innymi – Agnieszka Wróbel


O asertywności głośno mówi się już o dłuższego czasu. Powstaje szereg programów mających wspomóc nas w odpowiednim reagowaniu, a publikacje książkowe, które wyznaczają dokładne granice, wypełnione są nawet konkretnymi odpowiedziami, których powinniśmy udzielać.
Mimo to – wciąż sobie nie radzimy. Tylko pojedyncze jednostki potrafią wykorzystać rady, którymi jesteśmy bombardowani, podczas gdy cała reszta nadal chce powiedzieć jedno,  a robi drugie, tym samym narażając się na przekraczanie własnych granic i zgodę na rzeczy, których tak naprawdę sobie nie życzy.
W odpowiedzi na ciągłą niezdolność społeczeństwa do odpowiedniego reagowania, Agnieszka Wróbel, psycholog, psychoterapeuta i trener II stopnia Polskiego Towarzystwa Psychologicznego, postanowiła zaproponować czytelnikom jeszcze jedną lekturę – Asertywność na co dzień. Czyli jak żyć w zgodzie ze sobą i innymi. Autorka ma na swoim koncie liczne szkolenia. Prowadzi treningi asertywności oraz zajmuję się terapią indywidualną w tym zakresie. Poradnik, który po latach zawodowego doświadczenia postanowiła napisać, ma być nie tylko książką do odhaczenia na drodze ku większej świadomości, lecz przede wszystkim – osobistym trenerem asertywności.
Jego wielką zaletą jest właśnie fakt, iż nie powstał na bazie suchej teorii, lecz wieloletniej praktyki – można więc powiedzieć, że jest summą doświadczeń z ludźmi o różnych charakterach, problemach i wątpliwościach.
Książka ta podzielona jest na trzy zasadnicze części :
Przyczyny braku asertywności – znajdziemy tutaj rozdziały traktujące o zależnościach między asertywnością a potrzebami psychicznymi, takimi jak poczucie bezpieczeństwa, potrzeba miłości, uznania, szacunku, akceptacji czy przynależności, a także o zależnościach między asertywnością a emocjami. Rozdział ten uczy świadomego rozpoznawania emocji, analizuje ich funkcje oraz poddaje opisowi kilka z nich, w tym złość, strach czy wstyd.
W części tej odnajdziemy także informacje dotyczące dysfunkcji rodziny oraz jej skutki, a także dział o asertywności w świetle analizy transakcyjnej.
Droga do zmiany – część ta skupia się na budowaniu poczucia własnej wartości, lecz także wyznaczeniem granic odpowiedzialności wobec samego siebie oraz naszego otoczenia. Uczy ponadto obrony własnych granic, w ty reagowania na krytykę uzasadnioną i nieuzasadnioną. Proponuje formy wyrażania trudnych emocji, lecz także szacunku dla terytorium innych osób.
W tej części Wróbel pokazuje, że to czego oczekujemy od innych przekłada się również na to, czego oni oczekują od nas, wyjaśnia, że każdy ma prawo do artykułowania swoich oczekiwań, ale także – do odmowy. Ponadto uczy umiejętności wyrażania samego siebie – swoich uczuć, myśli i przekonań.
Ciekawym rozdziałem wchodzącym w skład tej części jest ten, którego przedmiotem jest trudna nauka mówienia i przyjmowania komplementów. Trudno w to uwierzyć, ale jest to jedna ze spraw, z którą radzimy sobie najgorzej.
Asertywność w pracy i w domu – rozdział najbardziej przyjazny i potrzebny osobom czynnym zawodowo. Pokazuje on sprawy fundamentalne w relacjach z klientami, z kontaktach z zespołem pracowników, w relacji z autorytetem. Podnosi również problematykę wystąpień publicznych. Jeśli idzie zaś o sprawy domowe – porusza tematykę nasilenia kłopotów z asertywnością w trudnym okresie dojrzewania; a także wyjawia prawdę starą, lecz wciąż aktualną, działającą na zasadzie wzajemności: asertywny rodzic –  asertywne dziecko.

Jak łatwo dostrzec, autorka stara się zaprezentować czytelnikowi każdą z dziedzin życia. W sposób jasny, zwięzły i treściwi zaznajamia nas z główną problematyką, czyniąc przy tym stosowne uwagi i udzielając wielu pomocnych rad. Publikacja ta wydana jest bardzo starannie – zawiera liczne tabelki oraz wyróżnienia dla spraw najistotniejszych. Ponadto na początku każdego podrozdziału wytyczone zostały w kilku punktach cele, które powinniśmy osiągnąć po jego lekturze.
 Prawda, że proste? Od dziś każdy z nas może być asertywny.
Polecam.Za udostępnienie egzemplarza bardzo dziękuję Wydawnictwu Edgard oraz portalowi Sztukater.11 komentarzy:

 1. nie przepadam za poradnikami. Jak mam stworzyć podstronę wspłópraca na swoim blogu?

  OdpowiedzUsuń
 2. Asertywność to przydatna sprawa. Jak książka wpadnie mi w ręce, to z chęcią przeczytam:))

  OdpowiedzUsuń
 3. Oj, jak by mi się czasem przydało szkolenie z asertywności. O dziwo małe dzieci są asertywne, zastanawiam się kiedy to się zmienia?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W książce asertywność dzieci podawana jest na przykładzie trzylatka:) Może właśnie wówczas następuje powolny proces "oduczania"?

   Usuń
 4. mam możliwość współpracować z panią Agnieszką dlatego książkę tym bardziej polecam. prosta w przekazie, a głęboka w treści. warto poświęcić jej chwilę.

  OdpowiedzUsuń
 5. ja nie wiem czy potrafie byc asertywna. Jetsem za miła szczególnie dla tych co lubie, a potem powiem nie i wielkie halo bo jak mogłam się sprzeciwic

  OdpowiedzUsuń
 6. Czytałam niedawno podobną książę o asertywności, poza tym mam za sobą 40 godzin treningu asertywności :) bo taką postawę trzeba umieć sobie wypracować.

  OdpowiedzUsuń
 7. Raczej się na nią nie skuszę.
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Na pewno przydatna pozycja, jeszcze się zastanawiam nad kupnem ;). A dobre poradniki teraz trudno znaleźć :).

  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Przydałaby mi się taka książka;)

  OdpowiedzUsuń
 10. generalnie sceptycznie podchodzę do tego typu poradników, jednak muszę przyznać, że akurat to wydawnictwo regularnie dostarcza bardzo wartościowe pozycje. pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń