poniedziałek, 6 lutego 2012

Śladami słynnych zbrodni – Tomasz Ławecki, Kazimierz Kunicki, Lliana Olchowik-Adamowska


Wśród miłośników historii oraz wyjazdów krajoznawczych, coraz większą popularnością zaczynają cieszyć się wypady tematyczne.
Podróżnicy decydują się na słowo-klucz, które będzie przyświecało wędrówce i idąc jego śladem przemierzają czy to Polskę, czy to Europę, czy to wszystkie kontynenty.
Bogactwo kulturowe naszego kraju pozwala na tego eskapady, co więcej – ma do zaoferowania podróżującym tak wiele, że nie sposób jednorazowo wykorzystać wszystkich możliwości.
Tomasz Ławecki, Kazimierz Kunicki i Liliana Olchowik-Adamowska oddają w nasze ręce przewodnik, który posłużyć ma jako pomoc przy realizacji jednej z eskapad tematycznych, hasłem przewodnim uczynili zaś Śladami słynnych zbrodni. Niezwykle chwytliwe i… szalenie interesujące.
Jak się okazuje Polska pamięta wiele historii, w których trup ściele się gęsto, emocje biorą udział nad rozumem, a namiętności są motorem napędowym niezliczonej ilości zbrodni. I nie są to powieści kryminalne! To fakty i w mniejszym stopniu– legendy.
Turystyka hobbystyczna, której w wypadku tego przewodnika przyświeca motyw zbrodni i kary, może okazać się wędrówką w niezbadane zakamarki znanych opowieści, podróżą w głąb historii naszego państwa, a niejednokrotnie także i w same serce skomplikowanych relacji międzyludzkich.
Przewodnik ten nie jest więc jedynie próbą prześledzenia najważniejszych dla tego motywu miejsc w Polsce, lecz także propozycją przygody, której długo nie zapomnimy.
Jej bohaterami są postaci autentyczne, zarówno te znane z kart podręczników, jak i te, o których słuch niemalże zaginął. Znajdziemy więc tutaj nie tylko Popiela czy Przemysła II, lecz także postaci mniej znane.
By ułatwić czytelnikowi poruszanie się tropem zbrodni, autorzy podzielili książkę na kilka części. W każdej z nich opisali najbardziej charakterystyczne dla danego województwa miejsca związane z tą tematyką. Przy każdym kolejno odwiedzanym zakątku odnajdziemy jego krótką historię, dokładne mapki, fotografie, ryciny. W każdym podrozdziale w specjalnie wyznaczonych kolorowych ramkach znajdują się ciekawostki oraz nierzadko legendy związane z opisywanym miejscem. Każdy rozdział zwieńczony jest krótkim informatorem turystycznym, w którym odnajdziemy dokładne wiadomości na temat umiejscowienia danego obiektu, sposobu dojazdu, informacji dla zwiedzających, a także godzin otwarcia oraz telefonu kontaktowego. Dzięki temu, w dowolnie wybranej chwili będziemy mogli zdobyć bardziej szczegółowe informacje, bez ponownego wertowania książek czy stron internetowych w poszukiwaniu potrzebnych danych.
Wielkim plusem jest także indeks nazw miejscowych znajdujący się na końcu książki, w dużej mierze ułatwiający poruszanie się po niej.

Pozycja ta to bogactwo przeżyć oraz furtka otwierająca przed nami nowe możliwości i pomysły turystyczne.
Wiele zaprezentowanych w niej miejsc była już przeze mnie odwiedzona, dzięki czemu miałam możliwość odbycia sentymentalnej podróży za wspomnieniami; wiele natomiast jest mi zupełnie obca. Dzięki lekturze tej książki znalazłam inspirację na kolejne podróże, tym bardziej, że wędrowanie śladami zbrodni to coś, co może na długo pozostać w pamięci, jeśli tylko będzie stanowiło jeden nieprzerwany ciąg.

Polecam tę niezwykle wartościową pod względem merytorycznym oraz z uwagi na zawarte w niej ilustracje pozycję. Każdy znajdzie w niej coś dla siebie – ten, który szuka pomysłu na wakacyjne wycieczki, jak i ten, który woli poznawać swój kraj siedząc w fotelu i czytając inspirujące książki.
Na pewno nie pożałujecie.
4 komentarze:

 1. Książka zapowiada się ciekawie. Jeżeli nadarzy się okazja, to z pewnością ją zakupie :-)

  OdpowiedzUsuń
 2. Z reguły nie moje klimaty, ale skoro zachęcasz to bardzo chętnie ;)
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. Oooo, to coś dla mnie, lektura jak napisana specjalnie pod mój gust! Dzięki za cynk!
  Pozdrawiam serdecznie:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Musze nabyć tę książkę! Jestem ciekaw jakie tajemnice zostały przedstawione w moim województwie.

  OdpowiedzUsuń