piątek, 16 września 2011

J.D. Bujak – SpadekJ.D.Bujak ukończyła architekturę i urbanistykę, jednak jej główne zajęcie to pisarstwo. Autorka od urodzenia szczególnie ceniła muzykę. Paradoksalnie, mimo faktu, iż jest umysłem ścisłym, nie zamyka się na to co niewytłumaczalne i mistyczne – w tej sferze pozostaje otwarta na wszystko. Cecha ta daje się zauważyć w jej powieści Spadek, której fabuła oparta jest właśnie na tym co pozornie jest nie do wyjaśnienia.

Wszystko zaczyna się od dnia, w którym gdańszczanka Megi dowiaduje się, że ciotka zostawiła jej w spadku wiekową krakowską kamienicę usytuowaną niedaleko rynku. Mimo początkowych obaw kobieta przenosi się do zabytkowego miasta, by rozpocząć nowe życie, otworzyć prywatną przychodnię i zmierzyć się z układaniem wszystkiego od początku.

Szybko okazuje się, że kamienica, którą Megi dostała w spadku nie należy do zwyczajnych – coraz częściej widzi w niej tajemnicze cienie postaci, słyszy głosy, ma wizje. Osoby, które próbują jej pomóc lub w jakiś sposób wtrącić w wydarzenia zostają na różne sposoby atakowane i mniej lub bardziej poszkodowane.

Jedyni ludzie, którzy są w stanie pomóc bohaterce to nowo poznany Janek, Majka i Samuel. Razem spróbują rozwiązać tajemnicę domu Megi.

Spadek okazał się dla niej nie tylko materialny, lecz także duchowy i to ten drugi będzie miał większy wpływ na życie kobiety.

J.D.Bujak napisała książkę niezwykle wciągającą. Fabuła prowadzona jest w sposób, który nie pozwala oderwać się od powieści nawet na chwilę. Choć pozornie jest to książka długa, gdy raz zaczniemy, skończymy ją po kilku godzinach, nawet na chwilę nie przestając czytać. Osnuta tajemnicą sceneria Krakowa dodaje tekstowi walorów estetycznych.
Choć w książce Bujak nie ma nic nowatorskiego, to posiada ona wszystkie cechy dobrej powieści z zagadką w tle – stopniowane napięcie, magię, zjawiska nadprzyrodzone, cofanie się w czasie, pobudzające wyobraźnię wydarzenia, trzymającą w napięciu fabułę.
Bohaterowie wraz z zatapianiem się w powieści stają się czytelnikowi coraz bliżsi.
Najbardziej zaskakujące jest osadzenie tej historii w Krakowie. Nie powinno to dziwić, bo jest to miasto magiczne, wydawałoby się idealne, by stanowić tło takich wydarzeń, jednak rzadko umiejscawia się podobne powieści na terenie Polski. Szkoda, bo efekt jest rewelacyjny!

Ta książka to synkretyczne połączenie horroru, urban fantasy, powieści sensacyjnej z wątkiem miłosnym oraz ezoteryką. Mieszanka, która nie pozwala się nudzić.
Wielki potencjał, moim zdaniem dobrze wykorzystany.18 komentarzy:

 1. O taaaaaak. strasznie wciąga i wzbudza emocje. Bardzo mi się podobała. Mam nadzieję, że oś jeszcze przeczytam tej autorki ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Również uwielbiam tę książkę, gdyż niesamowicie podziałała na moją wyobraźnię. Kolejny raz przekonuje się jak wspaniały warsztat mają nasze pisarki.

  OdpowiedzUsuń
 3. Jeszcze nie miałam okazji jej przeczytać, ale już nie mogę się doczekać. Z tego co widzę, otrzymuje same dobre oceny, a ja uwielbiam książki z zagadką w tle, które nie pozwalają na chwilę wytchnienia :) Z całą pewnością ląduje na półce z książkami, które chcę przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
 4. Zgadzam się!
  Fajnie, że i Tobie się podobało!;) U mnie możliwość zadania autorce pytania!:) Zapraszam:)

  OdpowiedzUsuń
 5. też jestem za tym by Polacy pisali o Polsce. jakoś nie wierzę Stasiowi, który wysila się by opisać Johna na amerykańskiej farmie ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Brzmi ciekawie i rzeczywiście, Kraków musi byc idealnym tłem dla takiej historii. Może kiedyś po nią sięgnę :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Mam ją na liście. bardzo chciałabym ją przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Książka bardzo, bardzo mi się podobała. Lubię duchy w starych domach

  OdpowiedzUsuń
 9. Mam w planach ;) Obym jak najszybciej mogła ją przeczytać. Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 10. Świetna fabuła! Jedyne, co mi przeszkadza, to polskie imiona w wersji angielskiej, nie wiem czemu, ale działa mi to na nerwy:)

  Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
 11. Myślę, że warto poznać tę powieść - lubię historie o tajemniczych domach, spadkach, no i duchy... Chętnie poszukam.

  OdpowiedzUsuń
 12. Rzadko spotykam naprawdę dobre powieści polskich autorów. Muszę rozejrzeć się za tą pozycją

  OdpowiedzUsuń
 13. No i kolejna pozycja na liście:)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 14. Na [czytamy-ksiazki] pojawiła się nowa recenzja :) Zapraszam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
 15. Och szczęściaro! Udało Ci się zdobyć książkę pani Bujak! Zazdroszczę :) Mam nadzieję, że uda mi się ją w najbliższym czasie przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
 16. Z pewnością przeczytam, szczególnie że czytałam już wiele pozytywnych recenzji tej ksiazki, po prostu nie będę mogła przejść obok niej obojętnie ;)

  OdpowiedzUsuń
 17. Koniecznie muszę przeczytać :) Myślę, że mogłaby mi się spodobać.

  OdpowiedzUsuń
 18. Już druga bardzo pochlebna recenzja, którą przeczytałam na temat tej książki, do tego zachęcająca okładka no i powieść napisana przez naszą rodzimą pisarkę! Trzeba się skusić!

  OdpowiedzUsuń