wtorek, 14 czerwca 2011

Miłość zwyciąża wszystko- z Józefem Witko OFM rozmawia Grzegorz Sokołowski

Jako, że bardzo miło wspominam książkę autorstwa Grzegorza Sokołowskiego Listy w niebieskich kopertach, z wielką chęcią  sięgnęłam po inną pozycję znajdującą się w katalogu Wydawnictwa Esprit, będącą opatrzoną jego nazwiskiem. Co prawda tym razem autor daje się poznać jako dziennikarz przeprowadzający wywiad z ojcem Józefem Witko OFM, a nie jako twórca literatury, jednak przyjemność płynąca z czytania wywiadu-rzeki była nie mniejsza.

Franciszkanin, z którym Pan Grzegorz dyskutował, to osoba powszechnie znana, autor kilku książek, uczestnik ruchu charyzmatycznego, kaznodzieja.
Ich dialog poruszał kwestie różnorakie, wszystkie jednak oscylowały wokół powołania ojca Józefa, jego postrzegania wiary oraz ruchu, do którego należy i związanych z nim mszami o uzdrowienie. Cechą łączącą wszystkie zagadnienia było jedno- miłość, która jest w stanie zwyciężyć wszystko.
Książka niesie ze sobą odpowiedzi na wiele pytań dotyczących wiary, porusza tematy trudne, próbuje wyjaśnić sens istnienia niektórych czynników w życiu człowieka i pomaga pogodzić się z pewnymi zjawiskami.
Znajdziemy w niej między innymi rozmowę o charyzmatach, przeżywaniu Mszy Świętej. Dowiemy się czym różnią się dwa bardzo często mylone pojęcia: uzdrowienie i uleczenie. Osoby nie żyjące w związkach sakramentalnych dowiedzą się w jaki sposób mogą przeżywać swoją wiarę i jak otwierać się na Boga, a ludzie cierpiący po stracie kogoś bliskiego znajdą receptę na radzenie sobie z nigdy nie ukojonym bólem.

Choć wydawać by się mogło, że to kolejna z serii książka mówiąca o tym samym, nie brak w niej indywidualizmu. Ojciec Józef na wiele pytań odpowiadał w sposób, który zaburzył całym moim dotychczasowym rozumowaniem, zachwiał niektórymi poglądami. Przyznaję jednak, że nie do końca się z nim zgadzam i nie czuję się przekonana. Jakie to tematy? Przede wszystkim problematyka „życiem przeszłością” zamiast teraźniejszością, duże przywiązanie do tego co minione kosztem tego co obecne oraz tak często używane przez ludzi cierpiących zdanie o cierpieniu jako karze za grzechy. Odkąd pamiętam wpajano mi obraz Boga miłosiernego, wybaczającego, natomiast z rozmowa z Ojcem Józefem ukazuje zupełnie inne spojrzenie na tę kwestię.[1]
Z tematów nowych, z którymi do tej porze w literaturze się nie spotkałam, a które, przyznaję, nurtują wciąż i wciąż jest m.in. pogląd na życie w niebie i relacje międzyludzkie- czy w Wiecznej Szczęśliwości rodzinne relacje zostaną zachowane? Na jakich zasadach?
Czy zastanawiałeś się kiedyś, Drogi Czytelniku, w jaki sposób można kontaktować się ze zmarłymi? Nie? Koniecznie sięgnij po tę książkę!

Jej zaletą jest również wiele odsyłaczy do innych książek, w których znajdziemy rozwinięcie poruszanego tematu. Całość jest dość przyzwoitym, choć niezwykle powierzchownym i krótkim ujęciem ważnych dla katolika kwestii. Jak na swój gatunek- wywiad- te dwie cechy jednak znajdują swoje uzasadnienie. Polecam.

3,5/6
 
Za możliwość przeczytania książki serdecznie dziękuję Wydawnictwu Esprit.


[1] Grzegorz Sokołowski, Miłość zwycięża wszystko, Wydawnictwo Esprit, Kraków 2011, s.61.

15 komentarzy:

 1. Ta książka również mnie kusiła do recenzji :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo mi się podoba twoja recenzja. O książce nie słyszałam, ale czuje się zachęcona twoimi słowami. Jak wpadnie w moje ręce z chęcią przeczytam!
  Pozdrawiam,
  Kass

  OdpowiedzUsuń
 3. Cenię sobie literaturę poruszającą tematykę duchową, więc z przyjemnością sięgnę:)
  pozdrawiam!!

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo sobie cenię książki tego wydawnictwa i z pewnością po nią sięgnę:)

  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Fajny tytuł ma książka, ale raczej się nie skuszę.

  OdpowiedzUsuń
 6. Raczej nie dla mnie- za bardzo pachnie filozofią i jakimiś egzystencjalnymi pytaniami ;) Mój mózg jest zmęczony, z utęsknieniem czeka na wakacje i to dla mnie pora na sięgnięcie po głupawe lektury, nie te zmuszające do refleksji i myślenia ;)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 7. W połowie recenzji zaczęłam mieć wątpliwości, a do tego 3,5... Zobaczę, ciekawa jestem tego "innego spojrzenia" :).

  Pozdrawiam ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. no nie wiem. nie przepadam za takimi ksiązkami. chyba się nie skuszę.

  OdpowiedzUsuń
 9. Mam tę książkę na swej półce. Musze tylko czas znaleźć i przeczytać to cudo.

  OdpowiedzUsuń
 10. Ja chyba mimo wszystko nie skorzystam ...

  OdpowiedzUsuń
 11. Też się nad nią zastanawiałam ;)

  OdpowiedzUsuń
 12. Hmmm... troszkę nie wysoką dostała oceną końcową ta książka, ale po recenzji widzę, że jednak jest warta przeczytania... także może kiedyś... ? :)
  + "Pisarz, który nienawidził kobiet" spakowany już do Francji :D Razem z chłopakiem będziemy się dzielić tą lekturą :D

  OdpowiedzUsuń
 13. Nie wiem czy jest to książka dla mnie, aczkolwiek może kiedyś, w przyszłości sięgnę.

  OdpowiedzUsuń
 14. W tej chwili nie mam na nią ochoty, ale może w przyszłości się na nią skuszę ;)

  OdpowiedzUsuń