piątek, 13 maja 2011

"W imię zasad" Marek Harny


Po niezwykle udanej przygodzie z Markiem Harnym, za sprawą jego bezkonkurencyjnego Pismaka, postanowiłam dać sobie trochę czasu nim po raz kolejny zagłębię się w wykreowany przez autora świat.

W imię zasad nawiązuje do wymienionego już przeze mnie Pismaka, którego recenzję  możecie znaleźć tutaj. Choć Harny wielokrotnie stosuje odwołania do tomu wcześniejszego, myślę, że jego nieznajomość nie będzie w stanie zakłócić odbioru tej powieści. Jest ona pisana na tyle klarownym językiem, a sama fabuła jest tak skonstruowana, że nie sposób zagubić się w plątaninie odniesień i odwołań- wiele wątków zostaje wyjaśnianych na bieżąco. Dla co uważniejszych czytelników, polecam jednak wcześniejsze zaznajomienie się z Pismakiem, po trosze dlatego, że jest powieścią genialną, a po trosze dlatego, że czytelnikom niecierpliwym pozwoli uniknąć irytacji z powodu niedokładnej znajomości pewnych znaczących faktów.
Na samym początku należy nadmienić, że tytuł książki inspirowany jest cytatem pochodzącym z filmu Psy w reżyserii Pasikowskiego. Stosowny fragment zamieszczam poniżej:Jego wpływ na treść nie jest przypadkowy- autor nawiązuje do niego wielokrotnie, najczęściej na płaszczyźnie dialogów prowadzonych pomiędzy bohaterami.
Powieść rozpoczyna się odnalezieniem zwłok znanej anarchistki- Kingi Stolarek, której jakiś czas wcześniej bardzo charakterystyczne zdjęcie zrobił Adam Bukowski, tym samym wystawiając ją w ręce osobom, którym jej poglądy były nie na rękę. W kręgu głównych podejrzanych o dokonanie zbrodni znajduje się między innymi gwałciciel, który przed kilkoma dniami znalazł się na wolności, jak i wielu „starych, dobrych” znajomych Bukowskiego.
Sprawa jednak okazuje się nie być tak prostą, na jaką początkowo wygląda. Dla dziennikarza staje się tym trudniejsza, że zamieszana w nią okazuje się być jego córka- Agnieszka.
Pismak, by ochronić swoją córkę jest w stanie zrobić wszystko, ryzykując nawet własne życie.

Autor stosuje  w niej wiele pejoratywnych określeń jednoznacznie wskazujących na jego stosunek do pewnych osób czy organizacji,
Ksiązka pełna jest zaskakujących zwrotów akcji, z którym najmniej przewidywalnym okazuje się być zakończenie.
Jakie? Tego nie zdradzę, przekonajcie się sami, a zastrzegam, że naprawdę warto!
Muszę zwrócić uwagę na fakt, który zastanawiał mnie już podczas lektury części poprzedniej:
Adam Bukowski, choć pięćdziesięcioletni, został wykreowany w taki sposób, że bardzo często zdarzało mi się zapominać o jego wieku. Łóżkowe ekscesy, tym bardziej widoczne w Pismaku, wskazują bardziej na seksualnie rozdrganego dwudziestoparolatka, niż statecznego mężczyznę po 50. Nie ma to jednak żadnego wpływu na odbiór treści.

W stosunku do Pismaka, W imię zasad wydaje się być  troszkę gorsze pod względem wciągnięcia, jednak zdecydowanie zasługuje na uwagę.
Wielkim minusem książki jest korekta.
Dawno nie widziałam tak wielu błędów interpunkcyjnych, stylistycznych[1], a także frazeologicznych[2]. Wielkie niedopatrzenie, wskutek czego książka wydaje się być niedopracowana i mało staranna.

4,5/6

By Scathach


[1]  Marek Harny, W imię zasad, Wydawnictwo Prószyński i S-ka, Warszawa 2011, s. 141.
[2]  Marek Harny, W imię zasad, Wydawnictwo Prószyński i S-ka, Warszawa 2011,s. 149. Za egzemplarz recenzyjny serdecznie dziękuję Wydawnictwu Prószyński i S-ka.


Kategoria: Horror, sensacja, kryminał
ISBN: 978-83-7648-652-9
Data wydania: 22.03.2011
Format: 125mm x 195mm
Liczba stron: 488

11 komentarzy:

 1. nie znam tego autora, ale czuję, że muszę nadrobić zaległości :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Mam w planach zabrać się za tego pisarza, ale pewnie będzie to już czas wakacyjny:))
  Pozdrawiam!!

  OdpowiedzUsuń
 3. Jest tyle świetnych książek, które chciałabym jeszcze przeczytać, a wśród nich między innymi "Pismak" (nie ukrywam, że to dzięki Tobie :D). Nie wiem, czy po kontynuację kiedyś sięgnę, jeżeli jednak będzie czas i okazja, prawdopodobnie tak :).

  Pozdrawiam ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Na mnie ona nadal czeka na półce xd

  OdpowiedzUsuń
 5. Już od dawna przyczajam się do twórczości Harnego i może w końcu się za nią wezmę :D

  OdpowiedzUsuń
 6. jeszcze nie czytałam, ale aż zobaczę na te błędy zaraz, bo jestem złośliwa i lubię się pośmiać z takich rzeczy ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. To prawda, że błędy troszkę rzucały cień na tę powieść, ale ogólnie dobrze mi się czytało ,,W imię zasad''.

  OdpowiedzUsuń
 8. Varia:
  nadrób jeśli tylko nadarzy się okazja;))

  kasandra_85:
  na pewno niezwykle umili Ci wakacje;)

  Luna:
  jak już raz zacznie się przygodę z Harnym, to nie sposób przestać;)

  Viconia:
  bierz się za niego;)

  Przepowiednia:
  nie nalegam w takim razie:)

  dm1994:
  Zrób to czym prędzej, a nie pożałujesz;))

  ladyinfantille:
  Jak już się kończe irytować, to też się z nich śmieję;PP

  cyrysia:
  Mi również;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Nie wiedziałam, że "Psy" mają coś współnego z tytułem - lubię czytać takie ciekawostki. Po Harnego na pewno sięgnę, nie czytałam jeszcze jego żadnej książki, a opinie zachęcają skutecznie :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Daria:
  Powiem Ci, że ja przed lekturą też nie wiedziałam, bo zwyczajnie w świecie nie oglądałam Psów, ale w książce film jest wielokrotnie wspomniany:) Będę musiała nadrobić zaległości:)

  OdpowiedzUsuń