sobota, 16 kwietnia 2011

"Co widział pies i inne przygody" Malcolm Gladwell

Nazwisko Malcolma Gladwella wielokrotnie obiło mi się o uszy, recenzje jego książek spotykałam na każdym kroku. Mimo to nie byłam przekonana co do sięgnięcia po książkę będącą zbiorem artykułów, książkę popularnonaukową. Moje złe doświadczenia z tego typu publikacjami odbiły się echem na całym stosunku do nich.

Postanowiłam jednak przełamać zniechęcenie, dać szansę publicystom raz jeszcze i proszę bardzo… nie zawiodłam się!  
Mimo, że podchodzenie do lektury trochę czasu mi zajęło, musiałam sama siebie przekonać, że warto, to w momencie gdy zaczęłam czytać- przepadłam.
Nic nie było w stanie oderwać mnie od lektury. Mimo, że początkowe plany obejmowały przeczytanie jednego artykułu dziennie, skończyło się na tym, że ich dzienna dawka została zdecydowanie powiększona.
Zaczynam żałować, że z serią wydawniczą Punkty przełomowe spotkałam się dopiero pierwszy raz.

Malcolm Gladwell zaskoczył mnie i zaimponował szerokim zakresem swojej wiedzy. Pisać, jak wiadomo- każdy może. Jednak pisać tak, żeby ktoś chciał to czytać i pisać o tym, co ludzie chcieliby przeczytać, to niewątpliwa sztuka, którą autor opanował do perfekcji.
Książka jest przepełniona anegdotami, humorem, czasem ironią. Porusza zarówno tematy wydawałoby się błahe ( jak funkcje kulturowe hasła „Ponieważ jesteś tego warta”), jak i tematy trudne, kontrowersyjne, zahaczające o sferę wiary czy moralności ( problem pigułki antykoncepcyjnej).
Gladwell nie boi się niczego, swoim słowem wkracza na tereny niezbadana przez przeciętnego zjadacza chleba, proponuje przygody, które chciałby z nim przeżyć, zachęca do odkrywania świata, interesowania się rzeczami, którymi nikt się nie interesuje.

Książka podzielona została na trzy zasadnicze części. Są nimi:
- Maniacy, pionierzy i inni geniusze mniejszego formatu – traktująca o ludziach, którzy w jakiś sposób zrewolucjonizowali świat, często wpadając na dziwne pomysły.
- Teorie, prognozy i diagnozy - o teoriach jakie snuje człowiek, o jego sposobach na porządkowanie swoich doświadczeń.
- Osobowość, charakter i inteligencja – o tym, jak wielkie znaczenie ma pierwszy kontakt z jakąś osobą, o grze pozorów i szufladkowaniu.

Ciężko powiedzieć mi jednoznacznie, która część była najlepsza- w każdej znajdowałam artykuły odpowiadające na pytania, których nie przyszłoby mi do głowy zadawać, jak i takich, które zadawałam, a na które odpowiedzi nie znajdowałam. Każda wprowadziła coś nowego, a jednocześnie uzupełniała pozostałe.

Polecam wszystkim osobom spragnionym przygód, wszystkim dociekliwym, poszukującym, ciekawskim. To książka dla Was, nie możecie jej przegapić.


4,5/6

Książkę przeczytałam dzięki uprzejmości Wydawnictwa Znak litera nova

11 komentarzy:

 1. Dociekliwi, spragnieni przygód i ciekawscy?? To ja:D. Chętnie przeczytam:))
  Pozdrawiam!!

  OdpowiedzUsuń
 2. kasandra_85: Nie pożałujesz;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Jak tylko zobaczyłam tę książkę w ofercie Wydawnictwa Znak, to od razu byłam pewna, że to coś dla mnie; i jak się okazuje, wszelkie recenzje tej pozycji to potwierdzają. :)

  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 4. Sama nie wiem, ale okładka tak mnie zachęca. Niby są na niej tylko trampki, ale przyciągają;))

  OdpowiedzUsuń
 5. Rudzielec: Ze swojej strony polecam, naprawdę fajna, pożyteczna i otwierająca oczy lektura;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Liliowa: Z pewnością warto się z nią zapoznać, dobrej publicystyki na rynku mało.

  OdpowiedzUsuń
 7. Kolejna recenzja, która przekonuje mnie do sięgnięcia po tą pozycję ;) Nie będę się więcej opierać :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Ja jakoś nie mam ochoty przeczytać tej powieści... nie wiem, może nie ten czas ;)

  Pozdrawiam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Czytałam inne książki z serii "Punkty przełomowe" i żadna mnie nie zawiodła ;) Gladwell potrafi zainteresować ;)

  OdpowiedzUsuń
 10. pandorciu: tp\o w żadnym wypadku nie jest powieść!:)

  OdpowiedzUsuń