poniedziałek, 3 stycznia 2011

"Podarunek" Cecelia Ahern

Wydawnictwo: Świat Książki
Cecelia Ahern. O tej autorce miałam przyjemność już wspominać.
Każda jej książka budzi we mnie morze emocji. W momencie, w którym dowiedziałam się, że na sklepowe półki trafił "Podarunek" , a ja akurat przezywałam kryzys pieniężny zaczęłam, kombinować na wszelkie sposoby, byle tylko uciułać te okładkowe 34,90.  I udało się.
Muszę powiedzieć, że każdorazowa lektura jej książek to dla mnie celebracja. By zacząć muszę mieć pewność, że nic nie przeszkodzi mi przez następne kilka godzin. Gdy zaczynam, wiem, że skończę tego samego dnia czy raczej- nocy.
Przechodząc do meritum. Kolejna w dorobku Ahern powieść  rozpoczyna się sceną, w  której podczas wieczoru wigilijnego samotny  chłopak przygląda się przez okno mieszkańcom domu nr 24. Po jakimś czasie przerywa ich rodzinną sielankę rozbijając szybę indykiem, którego nazywa swoim podarunkiem .
Szybko okazuje się, że wybór domu nie był przypadkowy.


'Oto powieść o ludziach, sekretach i czasie. O ludziach,którzy- podobnie jak paczki-skrywają tajemnice, otaczają się kolejnymi warstwami, aż zaofiarują się właściwym osobom, a te pomogą im się otworzyć i zajrzą do środka. Czasem trzeba się komuś ofiarować, żeby zobaczyć, kim się jest, Czasem trzeba rozwiązać pewne sprawy, żeby dotrzeć do sedna..
To opowieść o człowieku, który odkrywa kim jest. O człowieku, który otworzył się, a jego sedno ukazało się ważnym dla niego osobom. A ważne osoby ukazały się jemu. W samą porę'


Podczas przesłuchania na posterunku chłopak zaczyna rozmowę z funkcjonariuszem, który postanawia opowiedzieć mu pewną niezwykłą historię...
Historię człowieka, dla którego najważniejsza była praca, bogacenie się nawet, a może przede wszystkim kosztem innych ludzi.
Dla pracy rezygnuje z rodziny, z tej części życia, której kiedyś najbardziej pragnął, a której teraz unika za wszelką cenę. Kontakty z żoną, rodzicami, dzieckiem są sporadyczne i jak sam przyznaje- bardzo uciążliwe.
Gdy spotyka i zatrudnia bezdomnego Gabe`a w jego życiu zaczynają się dziać niewytłumaczalne rzeczy, Leo znajduje się wszędzie tam gdzie powinien być Gabe.  Mężczyzna zaczyna w nowo zatrudnionym człowieku widzieć zagrożenie. Szybko okazuje się jednak, że jedynym zagrożeniem dla siebie był on sam..
Gabe ofiarowuje Leo podarunek, który całkowicie odmienia jego życie... W samą porę.

Od tej powieści nie mogłam się oderwać. Uwielbiam książki, które wywołują na mnie tak wielkie wrażenie. Wtedy bez zastanowienia w moim odczuciu książka zasługuje na 6. Zwłaszcza, że dziś ciężko podjąć jakiś nowy temat albo tak jak w tym wypadku -temat bardzo dobrze znany ująć w sposób, który zachwyca, pokazuje inną perspektywę, uczy.
Ahern polecam każdemu, zwłaszcza teraz, w atmosferze świątecznej, na początku nowego roku, kiedy każdy podejmuje pewne postanowienia, chce zmienić siebie i swoje życie. Ta książka ukazuje, że naprawdę warto.
Warto przyjrzeć się swojemu życiu i zobaczyć czy naprawdę jest tym, o czym zawsze marzyliśmy. I zmienić to, póki mamy jeszcze czas... Bo tak naprawdę nikt nas nie wie, ile go nam jeszcze zostało...Bywa, że jednak bardzo ważna rzecz ma wpływ zaledwie na garstkę ludzi. Ale bywa też,  ze mało istotna rzecz wpływa na całą ich rzeszę. Tak czy owak, jedno wydarzenie- duże czy małe- potrafi poruszyć cały łańcuch ludzi. Zdarzenia mogą nas połączyć. Bo widzicie wszyscy jesteśmy z tej samej glony. Kiedy coś się dzieje, budzi się w nas iskra, która łączy nas z tym wydarzeniem, łączy z innymi ludźmi, i tak połączonych rozświetla od wewnątrz, niczym lampki na choince, poskręcane, ale wciąż połączone z przewodem. Niektóre gasną, inne migoczą, jeszcze inne promienieją jasnym mocnym światłem, ale wszystkie są na jednym kablu.’

19 komentarzy:

 1. Kobieta jest dla mnie Wielka za "PS. Kocham Cię" :) a ta książka jest na mojej liście zakupowej :)

  OdpowiedzUsuń
 2. re Tajemnica33:Dla mnie jest mistrzynią i z każdą kolejną książką tylko się w tym utwierdzam.
  "PS kocham Cię" otworzyło jej drogę do kariery i co ważniejsze, serc tysiąca czytelników!:)

  OdpowiedzUsuń
 3. mam nadzieję, że będę należeć do tego zaszczytnego grona, które będzie mogło przeczytać tę książkę;)

  OdpowiedzUsuń
 4. re Aleksandra: wiem co masz na myśli:D W każdej chwili:D Przeze mnie została już wyeksploatowana, czeka na chętnego, który ja przygarnie;D

  OdpowiedzUsuń
 5. Niestety jeszcze nie miałam okazji zapoznać się z twórczością C. Ahern, ale słyszałam wiele pozytywnych opinii na temat taj autorki. W najbliższym czasie napewno zapoznam się z jej twórczością.

  Pozdrawiam i zapraszam do mnie.

  OdpowiedzUsuń
 6. re: Naprawdę warto, gwarantuję, że zakochasz się od pierwszego słowa!

  OdpowiedzUsuń
 7. Też jakoś nic jeszcze nie czytałam jej, a w bibliotece tylko 'P.S. kocham cię' więc za dużego wyboru nie mam ;D

  OdpowiedzUsuń
 8. Viconia: jak już się odwiedzimy to musimy zrobić wielką książkową wymianę;D

  OdpowiedzUsuń
 9. Noooooo, taką że ciuchy w plecaku a walizka na książki ;D

  OdpowiedzUsuń
 10. Taka sytuacja była u Pilcha, wczoraj pisałam recenzję, haha! Cudownie, nie mogę się doczekać;D Nim to wszystko przeczytamy, zamęczymy się totalnie;D

  OdpowiedzUsuń
 11. No ja też ;D Pamiętaj, że po sesji masz ferie ;p

  OdpowiedzUsuń
 12. Jeszcze zależy, czy to będą książki na studia czy dla przyjemności ;p

  OdpowiedzUsuń
 13. No to ja współczuję, bo ja bym się nie umiała zmusić chyba ;D

  OdpowiedzUsuń
 14. Powiem Ci, że i ja mam takie odruchy, gdy ostatnimi czasy widze tego typu tytuły. Po Sparks sięgnęłam bo ludzie wychwalali...

  OdpowiedzUsuń
 15. Ja to robię tak, że wstawiam obrazek, potem tekst a na koniec jak klikniesz na obrazku to sie pojawi taki niebieski pasek i tam klikam 'do lewej' i tekst sam wskakuje obok obrazka.

  OdpowiedzUsuń
 16. Haha ;D
  No i byłaś już na dobrym tropie ;D

  OdpowiedzUsuń
 17. bo powiem ci, ze ogólnie ta książka nie była jeszcze taka tragiczna, jak inne tego typu serie, jak Naznaczona... Bywało gorzej pod tym względem

  OdpowiedzUsuń
 18. Podarunek wywarł na mnie ogromne wrażenie, nie wiem czy to dlatego, że kojarzy mi się z Opowieścią Wigilijną, którą uwielbiam, czy może dlatego, że jest to nieco magiczna historia, która wywołała we mnie wiele wzruszeń :)
  W każdym razie jestem nią zachwycona i po raz kolejny nie zawiodłam się na książce Cecelii Ahern!
  Pozdrawiam i zapraszam do siebie na recenzję Podarunku:
  www.favouread.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń