niedziela, 20 czerwca 2021

Odnowa - Krzysztof Gawkowski

 


Bogna na dniach wyjechać ma do brata, by spędzić z nim część wakacji. Niestety jej beztroski czas urlopowy zaburzają dwie wiadomości - zaginięcie Karola i jego dziewczyny, a do tego zawał mamy. Dziewczyna z jednej strony chce przy niej zostać, by móc się nią opiekować, z drugiej zaś czuje, że musi wyjechać do Bydgoszczy, by tam na własną rękę szukać brata. Czuje, że jego zaginięcie nie jest przypadkowe. Bohaterka kontaktuje się z miejscowym dziennikarzem i razem rozpoczynają śledztwo, które prowadzi ich przez bezlitosny świat biznesu. Prezes firmy Pobeda Investments, której pracownikiem był Karol zachowuje się co najmniej dziwnie i szybko okazuje się, że za jego sposobem bycia kryje się coś więcej niż tylko biznesowa maska. Dziewczyna wraz z dziennikarzami trafia na trop planów dziwnej maszyny, kroczy śladami tajemniczej historii, której patronują Leonardo da Vinci i Nikola Tesla, a jej droga nie kończy się w Bydgoszczy, lecz prowadzi dalej, do Mediolanu. 

Bogna nie wie, że decydując się na poszukiwanie brata i angażując się w rozszyfrowanie enigmatycznych planów narazi się na ogromne niebezpieczeństwo. Jej śledztwo bowiem będzie bardzo niewygodne dla tych, którzy mają wielkie wpływy, a których cechuje bezwzględność i nieugiętość w dążeniu do celu. Tajemnicza historia sięgająca stowarzyszenia Vril nie zna kompromisów - tam gdzie w grę wchodzi wielka władza, żadne pieniądze i ofiary nie mają znaczenia.

Główna bohaterka jest nieustępliwa, zawzięta, ale też bardzo impulsywna w swych działaniach, co powoduje wiele komplikacji. Jest jednak postacią wyróżniającą się determinacją, postacią postawioną w bardzo trudnej życiowej sytuacji, zmuszoną naginać rzeczywistość, by nie narażać schorowanej mamy na dodatkowy stres. Czy w tych okolicznościach uda jej się przejrzeć i udaremnić plany wielkiej firmy, a przy tym odnaleźć brata i wyjść z tego cało? Pomagający jej dziennikarz szybko przejmuje rolę jej opiekuna, dbającego o to, by nie dała się ona wciągnąć w żadną niebezpieczną grę bez uprzedniego informowania go o swoich kolejnych ruchach. Autorowi udało się tak zarysować świat przedstawiony, że czytelnik z miejsca pała sympatią do bohaterów stojących po stronie prawa, a nieufność czy nawet niechęć czuje do ich antagonistów.

Krzysztof Gawkowski stworzył thriller, w którym widać jego sprawny warsztat.  To taki rodzimy, lżejszy, nie aż tak rozbudowany w spiski i teorie Dan Brown.  Skojarzenie to nasuwa się samo nie tylko za sprawą sięgania przez autora do tajemnic przeszłości i dawnych stowarzyszeń mających wpływ na teraźniejszość, ale także przez postać samego włoskiego mistrza. 

Czyta się tę powieść bardzo przyjemnie i lekko, cechy te zaś predestynują tę książkę do miana dobrej lektury na wakacje. I taka właśnie jest - bogata w zagadki, intrygi, wciągająca, a przy tym nieskomplikowana i przystępna. Idealna na urlop. 


0 komentarze:

Prześlij komentarz