piątek, 26 lipca 2019

Baśnie dla starszych i młodszych - Zofia StaneckaNie odpowiadają Wam wydania baśni z ilustracjami Disneya? Żaden kłopot! Z odsieczą przychodzi niezawodna Zofia Stanecka i ilustratorka jej wersji baśni - Magdalena Kozieł-Nowak. 

Autorka, podobnie jak kiedyś jej mama (a także prawie wszystkie mamy na całym świecie) postanawia opowiedzieć swoje wersje baśni przefiltrowane przez własną wyobraźnię i wrażliwość, opierając się na wszystkich wydaniach, na jakie kiedykolwiek się natknęła. Do czynienia miała zaś z wieloma edycjami, bowiem zaczytywała się w nich zarówno jako dziecko i młoda osoba, jak i później, odnajdując różnice, ale też sedno, jakim jest motyw poszukiwania.

I tak właśnie, nie zatracając głównej myśli, pisarka oddaje dziś w Wasze ręce wydanie wyjątkowe, bo  oparte na wieloletniej kulturze czytania baśni. W wydaniu tym odnajdziecie Czerwonego Kapturka, Jasia i Małgosię, Knypsa z Czubkiem, Kopciuszka, Księżniczkę na ziarnku grochu i wreszcie Trzy świnki. 

Te klasyczne baśnie, na nowo opowiedziane przez autorkę szalenie lubianą przez dzieci i dorosłych (to "mama" Basi!) , pozwalają na powrót do dzieciństwa, do świata naszych marzeń, wielkich planów i nadziei na przyszłość, kiedy to w bohaterach opowiadanych historii widzieliśmy siebie samych - księżniczki, królewiczów, odważne dziewczyny i mężnych chłopaków, którzy nawet mimo przeciwności zawsze zmierzali ku szczęśliwemu finałowi. 

Wspaniale jest powrócić do tego świata i uchwycić jego piękno zmieszane z okrutnością - bo tej przecież mimo wszystko było w nich sporo.

Polecam taką podróż sentymentalną - zachęcam także do dzielenia się lekturą z dziećmi - każda baśń opatrzona została krótkim rysem historycznym, dzięki czemu odbiorca nie tylko pozna genezę przeczytanej właśnie historii, ale także pozna jej inne realizacje oraz morał z niej płynący. Ilustracje zaś - marzenie! 


0 komentarze:

Prześlij komentarz