poniedziałek, 10 czerwca 2019

Pieszo i beztrosko. O sztuce spacerowania - Bonnie Smith WhitehouseWydawać by się mogło, że spacerowanie to czynność tak naturalna, że tworzenie książki jej poświęconej jest zbyteczne. Jak się jednak okazuje, we współczesnym świecie miejsca na spacer i kontakt z naturą jest coraz mniej. Korzystamy z samochodów i komunikacji miejskiej, nawet najkrótsze trasy przemierzając, jadąc. Nie ma w nas naturalnej potrzeby pieszego wędrowania, bowiem jak wszystko - tak podróż - chcemy odbyć jak najszybciej się da.

Czy gdyby teraz ktokolwiek zapytał Was ile drzew mijacie po drodze do pracy albo jakiego koloru kwiaty rosną przy osiedlowym sklepie, to umielibyście odpowiedzieć? Pędzimy tak bardzo, że nie zauważamy rzeczy mijanych co dnia. Nie przyglądamy się, nie zachwycamy, nie dajemy sobie czasu na chwilę oddechu i namysłu. Czy tak właśnie chcemy żyć?

Bonnie Smith Whitehouse widząc w jakim kierunku zmierzamy, postanowiła stworzyć wyjątkową książkę - ni to przewodnik, ni pamiętnik spacerów, pomagających nie tylko zachwycić się światem, ale przede wszystkim zatrzymać, pomedytować i odnaleźć wewnętrzny spokój. Bez ropraszaczy, bez telefonów, za to w wygodnych butach i z ołówkiem lub długopisem w ręku, którymi wykonywać będziemy kolejne zadania. 

Autorka zachęca do podjęcia wyzwania, które ma nas zrelaksować, dodać energii, wyciszyć i wyzwolić naszą kreatywność. Treść książki ujęta została w sześciu rozdziałach, uporządkowanych tematycznie. Są wśród nich: świadomość miejsca, dobre samopoczucie, uwaga, poznawanie świata, zaangażowanie, transcendencja. Przeplatane są one inspirującymi słowami słynnych filozofów, pisarzy i in. Ich myśli mają zachęcać do działania i przypominać o tym, co naprawdę się liczy, zaś wykonywanie kolejnych zadań ma nas przybliżyć do samych siebie, zapewniając sporą dozę autorefleksji.  Poręczny format umożliwia zabranie dziennika w dowolne miejsce, by w ciszy i na łonie natury móc oddawać się zbawiennemu wpływowi spacerowania.

Choć początkowo miałam mieszane uczucia i po pierwszych kilku stronach wydawało mi się, że największą zaletą książki jest jej obłędnie piękne wydanie, to bardzo szybko przekonałam się, że nie mam racji. Realizacja kolejnych wyzwań pokazuje, jak bardzo jako ludzie jesteśmy pogubieni i zdominowani przez nieistotne przekazy, jak wiele czasu marnujemy na "superważne" sprawy, niemające tak naprawdę żadnego sensu. Ta książka pozwala dostrzec fałsz i obłudę świata skontrastowane z prawdą płynącą z natury.

Pozornie proste zadania i wielość miejsc na własne notatki sprawiają, że czytelnik z łatwością odda się rozważaniom. Jest jednak pewna pułapka - książkę koniecznie musicie czytać z dala od urządzeń cyfrowych, bo inaczej wszystko na nic. Wystarczy jedno rozproszenie, jedno zerknięcie w ekran telefonu i już nie docenicie prostoty i mądrości płynącej z tej publikacji.

Moi Państwo, pora na detoks i zadbanie o siebie. Ołówki w dłoń i do dzieła - idźcie na spacer. Pieszo i beztrosko - zobaczycie, jakie to piękne i potrzebne. 


_____________

Jeśli macie ochotę, książkę kupicie teraz w promocyjnej cenie 19 zł - klik. 

0 komentarze:

Prześlij komentarz