niedziela, 21 kwietnia 2019

Kuchennymi drzwiami. Gra pozorów - Katarzyna Majgier
Kuchennymi drzwiami to książka Katarzyny Majgier, otwierająca kolejną sagę, w której upodobanie znajdzie wiele czytelników, zachwycając się światem wykreowanym przez autorkę.

Akcja powieści toczy się w Krakowie w XIX wieku i prowadzona jest dwutorowo. 

Zosia - młoda dziewczyna pracująca w kuchni podkrakowskiego dworku - ciężko haruje, by zarobić na swoje utrzymanie. Jej życie nie należy do najłatwiejszych - narzeczony został powołany do wojska, a ich wspólna przyszłość stoi pod wielkim znakiem zapytania. Dziewczyna bowiem zostaje zbałamucona przez swego pracodawcę, a gdy dowiaduje się o tym jego żona, bez dyskusji wyrzuca dziewczynę na bruk. Ciężarna, z szarganą opinią nie ma po co wracać do domu, udaje się więc do Krakowa, gdzie mieszka jej krewna, właścicielka zakładu krawieckiego, która jako jedyna może ją zrozumieć - sama bowiem była w podobnej sytuacji. 

Dziewczyna spod miasta przenosi się do samego centrum, w okolice Wawelu. Nieopodal pomieszkuje zamożny Teodor Lutoborski, wprowadzający do powieści wiele dodatkowych postaci, których losy będziecie zgłębiać tak w tym, jak i w kolejnych tomach. 

Jeśli lubicie powieści wielowątkowe, osadzone w klimatycznych czasach i miejscach, a rozbudowana fabuła stanowi dla Was łakomy kąsek - koniecznie sięgnijcie po tekst Majgier. Atutem powieści - poza prostym, przystępnym językiem i bardzo sprawnie prowadzoną narracją jest korowód barwnych postaci, pochodzących z różnych warstw społecznych, a przez to ukazujące różnorodność dziewiętnastowiecznego Krakowa, jego bolączki, zasady, jakimi był rządzony i specyfikę życia w tamtych czasach. Na kartach tej książki znajdziecie zarówno biednych, jak i bogatych, wykształconych i niedouczonych. Tym co ich łączy, jest proza życia i związane z nią trudności.  

Przez powieść się płynie - piękne opisy, plastyczne zdania pobudzające wyobraźnię, lekkość pióra autorki i postaci, o których chce się czytać sprawiają, że nie w głowie myśli o porzuceniu lektury. To taka historia, która pozwala zapomnieć o świecie znajdującym się poza jej kartami, odrywająca od rzeczywistości i całkowicie pochłaniająca uwagę.

Polecam. 
0 komentarze:

Prześlij komentarz