piątek, 26 kwietnia 2019

Dziewczyny wojenne - Łukasz ModelskiDziewczyny wojenne Łukasza Modelskiego to książka, na którą składa się jedenaście opowieści o życiu w czasie wojny i krótko po niej. Jej bohaterkami są zwykłe dziewczyny: Dzidzia Rajewska, Magda Rusinek, Hala Chlistunowa, Zenia Żurawska, Basia Matys, Jagoda Piłsudska, Irka Baranowska, Wanda Cejkówna, Lala Lwow, Ala Wnorowska i Zosia Wikarska. To one w wyniku historycznych perturbacji dotknięte zostały skutkami wojny. Jedne stały się konspiratorkami, inne zaangażowały się w lotnictwo, kolejne ryzykowały życiem jako kurierki, a niejedna trafiła także do powstania czy partyzanckiej walki. Jeśli sądzicie, że ze względu na ich płeć, ominęły je brutalne przesłuchania czy zsyłki na Syberię albo umieszczenie w więzieniu - jesteście w błędzie.

Wykazały się ogromną odwagą, poświęceniem i nieustępliwością, przy tym wszystkim nie tracąc skromności. O swoich czynach opowiadały tak, jakby nie było to nic wielkiego - mam wrażenie, że zachowanie to typowe jest dla kobiet, które niejako w genach zapisane mają wyrzeczenie i niezłomność.

Bohaterki książki Modelskiego stosunkowo szybko przystosowały się do trudnych czasów wojny, z łatwością znajdując dla siebie miejsce, w którym mogłyby się realizować i pomagać. Trzeba wziąć pod uwagę ich zróżnicowanie wiekowe - w momencie wybuchu wojny najmłodsza miała 14 lat, a najstarsza 21. Były to zatem dziewczyny młodziutkie, niedoświadczone, mające całe życie przed sobą. Bohaterki, które powinny właśnie cieszyć się młodzieńczą beztroską,a nie z narażeniem życia uciekać przed kulami i kryć się przed wrogiem.

Polecam - zarówno po to, by jeszcze lepiej poznać historię, jak i po to, by docenić czasy, w jakich przyszło nam żyć, mimo wszelkich dręczących nas bolączek. 

0 komentarze:

Prześlij komentarz