piątek, 22 marca 2019

Tysiąc i jedna mrówka - Joanna RzezakTysiąc i jedna mrówka to nowość spod pióra Joanny Rzezak, wprowadzająca młodego odbiorcę w fascynujący świat mrówek.

Zwierzęta te fascynowały mnie od zawsze, jednak od czasu, gdy kilka gatunków mogę obserwować w warunkach domowych, moje zainteresowanie jeszcze bardziej wzrosło.

Książka Rzezak w sposób skrótowy przedstawia najważniejsze informacje o świecie mrówek - prezentuje ich sposób i stadia rozwoju, w formie ciekawostek zaznajamia z typowymi zachowaniami niektórych gatunków, a wszystko to przy asyście cudnej szaty graficznej. Na każdej stronie roi się od wędrujących mróweczek, wśród których jedna się wyróżnia - młody czytelnik może zatem nie tylko zapoznawać się z fascynującym światem tych owadów, lecz dodatkowo trenować spostrzegawczość, rozwijaną podczas odnajdywania tej jednej wyjątkowej, pośród setek innych. 

Przy tym wszystkim jest to również opowieść o bogactwie natury - obok mrówek autorka opowiada bowiem również o grzybach, wspomina o ślimakach, owocach drzew, mieszkańcach wód - jest to zatem swoisty przegląd wiadomości ze świata widzianego oczami mrówki - śledzimy wszystko, na co może się ona natknąć, nie ograniczając się do najbliższej i najbezpieczniejszej przestrzeni jaką jest mrowisko. Dowiemy się, kto i czemu mrówkom zagraża, kto im pomaga i jak te maleńkie stworzenia radzą w sobie w świecie pełnym niebezpieczeństw.

Polecam - każdy mały odbiorca zachwyci się światem tych pracowitych owadów i na pewno wraz ze zbliżającą się wiosną postanowi przyglądać się ich pracy i codziennym wędrówkom. Kto wie, może nawet podejmie się ich zliczenia lub rozpoznania gatunku?:)

Dobry wstęp do kształcenia przyszłego myrmekologa:) 

0 komentarze:

Prześlij komentarz