piątek, 22 marca 2019

Biblia. Wielkie opowieści Starego Testamentu
Wielkimi krokami zbliża się czas wielkanocny oraz komunijny. W tym okresie roku wiele ludzi rozgląda się za książkowym prezentem dla swoich pociech, najlepiej o charakterze religijnym. Jednym z najczęstszych wyborów staje się Biblia, jednak przez obfitość wydań na rynku, dorosłym często trudno się zdecydować. Od kilku lat mogę jednak z czystym sercem polecić kilka kapitalnych wydań, z których jednym z najciekawszych jest Biblia. Wielkie opowieści Starego Testamentu (tutaj).

Publikacja ta, dostępna jest w dwu wersach - z twardą lub miękką okładką, obie formatu a4. Spośród innych wydań wyróżnia się ona graficznym sposobem ujęcia historii biblijnych. Tutaj, silniej niż tekstem, operuje się obrazem - prostą, wręcz dziecięcą kreską, w sposób symboliczny oddającą kolejne postaci i wydarzenia, w których biorą one udział. W książce zawartych zostało 35 historii ze Starego Testamentu, których lektura z całą pewnością zrobi wrażenie nie tylko na dziecku, ale i na dorosłym, bez względu na to, jak dobrze je zna. 

Zadanie, które postawili sobie pisarz oraz ilustrator było karkołomne - ich celem miało być takie ujęcie znanych biblijnych opowieści, byśmy dziś potrafili się w nich odnaleźć. Siebie i otaczający nas świat. Biblia, jako księga uniwersalna także i dziś odpowiada na odwieczne pytania zadawane sobie przez człowieka, rzadko jednak ktoś sięga po nią, by czytać ją od deski do deski. Graficzne ujęcie autorów może to zmienić - łatwiej wyciąga się bowiem rękę po coś, co poza wartościową treścią, przyciąga uwagę nietuzinkowym wydaniem. 

Zawarte w tym ujęciu teksty inspirowane były bogatą tradycją dotychczasowych odczytań - m.in. pismami teologów, filozofów, Ojców Kościoła, jak również Talmudem czy midraszami. Nie brakuje nawiązań również do dzieł pisarzy i poetów. Dzięki tak szerokiemu spojrzeniu na temat, historie biblijne zyskują nowy wymiar, a ich odczytanie przychodzi odbiorcy z dużo większą łatwością.

Nie znam zresztą w swoim otoczeniu nikogo, kto widząc to wydanie na półce, nie zatrzymałby się na chwilę i nie otworzył jej, zaczytując się od razu na dobre.

Polecam. To prezent, który posłuży przez lata, a przy tym stanie się zachętą do sięgania po Biblię w przyszłości, w jej pełnym wymiarze.


Książkę w dobrej cenie  kupicie teraz na https://www.gandalf.com.pl/

0 komentarze:

Prześlij komentarz