czwartek, 12 lipca 2018

Góry i ich zwykli-niezwykli mieszkańcy - Justyna Styszyńska
Serię niewielkich formatowo książek, w które wpisuje się publikacja Góry i ich zwykli-niezwykli mieszkańcy cenię i podziwiam za kapitalną wręcz i nietuzinkową, wyróżniającą się na tle innych propozycji dla dzieci szatą graficzną. Cudowne wprost ilustracje robią silne wrażenie i zachęcają do penetrowania i podglądania świata gór.

Całość nie jest ani szyta, ani klejona - pomysłem na serię jest złączenie kolejnych kartek spiralą, która sprawdza się dość dobrze, jednak nie powinna zbyt prędko trafić w małe rączki, które z łatwością będą mogły poszczególne strony wyrwać.

Przewracając kartki, czytelnik zapoznany zostaje z barwnym i bogatym światem górskiej fauny i flory - podziwiać może zwierzęta mieszkające w niższych partiach gór, jak i w wysokich. Zobaczy kozicę, rysia, niedźwiedzia, świstaka. Mało tego, że zobaczy - przeczyta (bądź wysłucha) najważniejsze informacje na jej temat, a dzięki dołączonym do książeczki naklejkom będzie mógł także ją sobie wykleić.

Zapozna się także ze słownictwem typowym dla tego regionu - dowie się, czym jest przełęcz, co nazywamy szczytem i cóż to takiego dolina. 

Od kilku lat pozostaję pod wielkim wrażeniem cyklu i moich odczuć wcale nie zmienia (a wręcz potęguje je) kolejna część. Jeśli jeszcze go nie znacie, gorąco zachęcam do nadrobienia braków. Mało jest tak wyjątkowych pod względem graficznym wydań. Jeśli dodacie do tego cenną wartość merytoryczną, sami się przekonacie, że macie w ofercie książkę kapitalną i znaczącą.

Publikacja powstała we współpracy z Tatrzańskim Parkiem Narodowym.