środa, 11 lipca 2018

Dam Ci to wszystko- Dolores Redondo


Wiele osób słysząc nazwisko Dolores Redondo, słyszy - bestseller. Nie bez przyczyny - napisana przez nią seria Dolina Baztán zyskała sobie wielu sympatyków, którzy po każdą jej kolejną powieść sięgną bez zastanowienia.

I właśnie jest ku temu okazja, bowiem do księgarń trafiła książka Dam Ci to wszystko będąca odpowiedzią na tęskne westchnienia wiernych czytelników.

Przedmiotem opowiedzianej historii są losy poczytnego pisarza Manuela, który dowiaduje się, ze jego mąż Álvaro zginął w wypadku samochodowym. Na jaw wychodzi, że przebywał on w Galicji, nie zaś w Barcelonie, jak sugerował przed wyjazdem. Ta tragedia jest jednak dopiero początkiem nieszczęść spływających na mężczyznę. Okazuje się bowiem, że żył w kłamstwie. Gdy przybywa do Galicji, dowiaduje się, że śledztwo zostało zamknięte. Poznaje jednak rodzinę swojego męża, o której istnieniu nie miał pojęcia - jak się okazuje członków dostojnego rodu Muñiz de Dávila. Ostatnią rzeczą jaką można by o nich powiedzieć, to że przyjęli go serdecznie. Manuel nie baczy na to jednak zbytnio, zbyt wstrząśnięty tym, jak wiele tajemnic miał przed nim Álvaro i jak długo udało mu się prowadzić podwójne życie. Gdy postanawia opuścić Galicję, na jego drodze stają ludzie podejrzewający, że w sprawę wypadku zamieszani są członkowie znamienitego rodu, których sprawiedliwość się nie ima.  

Manuel postanawia wszcząć prywatne śledztwo wraz z emerytowanym policjantem oraz księdzem zaprzyjaźnionym z rodziną tragicznie zmarłego. 

Dam Ci to wszystko zdobyło prestiżową nagrodę Premio Planeta, co wielu potencjalnym czytelnikom wystarczyć może za zachętę - wyróżnienie świadczy bowiem o powrocie autorki w wielkim stylu. 

Jej powieść łączy w sobie elementy kilku gatunków - na plan pierwszy zdecydowanie wysuwa się kryminał, jednak doprawiony jest on solidną porcją obyczajówki, a także szczyptą powieści społecznej, opisującej galicyjskie tradycje. Początki są niespieszne - autorka skrupulatnie zarysowuje tło, krok za krokiem, rozdział za rozdziałem dodając istotne dla rozwoju akcji elementy, wcale nimi jednak nie bombardując. Wiele w książce tej opisów, także trzeba być przygotowanym nie tylko na śledztwo, które wraz z bohaterami będziemy rozwiązywać, ale również na malowniczo zarysowaną przestrzeń Galicji, którą podczas tej lektury bardzo dobrze poznamy.