środa, 16 sierpnia 2017

Robak Lolek - Anna Litwinek


Drodzy Państwo, dziś przed Wami wystąpi postać nietuzinkowa – Robak Lolek.

Do literackiego życia powołany on został przez Annę Litwinek. Na pewno ją kojarzycie – kilka lat temu nakładem Wydawnictwa Znak na rynku pojawiła się jej debiutancka powieść Czarownica, bardzo dobrze przyjęta przez czytelników.

Teraz, już jako mama trójki dzieci, mama – trzeba dodać – o wielkiej sile wyobraźni, założyła ona własne wydawnictwo – Marruda – po to, by na własnych warunkach, według własnego zamysłu wydawać książki dla najmłodszych, na które pomysłów jej nie brakuje. Wszak każdy wieczór, to nowa opowieść dla własnych pociech. W założeniu wydawnictwa i pracy twórczej niewątpliwie pomogło jej doświadczenie zdobyte podczas pisania i wydawania debiutanckiej powieści.  Nie wiem, jakie jest Wasze pierwsze skojarzenie z nazwą wydawnictwa, ale mnie – jak się okazuje, wcale nie bez powodu – kojarzy się ona z marudzącym dzieckiem, które uspokoić może ciekawa opowieść.

Autorka wspominając o źródle nazwy, powołuję się także na swoje rodzinne określenia „mała ruda” i odniesień do pierwszego nazwiska – Rudnicka. Udało się zatem Litwinek zebrać całe doświadczenie i stworzyć coś bardzo osobistego, a jednocześnie dedykowanego innym.

Opowiadam Wam o tym wszystkim, by zachęcić Was do zapoznania się z ofertą raczkującego wydawnictwa, które być może za kilka lat ma szansę stać się jednym z bardziej rozpoznawalnych. Póki co w jego ofercie znajduje się seria książeczek o wspomnianym już Robaku Lolku, kierowana do najmłodszych – dzieci w  wieku od 0 do 2 lat+. Ich pierwszą recenzentką była córka Autorki, która kierowała projektami mamy tak, by odpowiadały one tym, dla których miały być realizowane.Pomysłem na serię jest takie jej tworzenie, by miała szansę dorastać wraz z dzieckiem – pierwsza z czterech jest książką kontrastową, pozbawioną tekstu, operującą obrazem i zachęcającą rodziców do snucia własnych opowieści inspirowanych tym, co zastane. Pomysłów może być gros ­­– tyle, ile rodziców i ile wyobrażeń oraz skojarzeń. Litwinek daje odbiorcy wolną rękę do tkania narracji, graficzne podpowiadając jedynie co nieco, by nie musiał zaczynać on od zera, szczególnie, że nie każdy przecież ma taki sam dar opowiadania.

Kolejne tomy są już książeczkami kolorowymi, wprowadzającymi dziecko w świat, w którym przyszło mu się narodzić.
Jest zatem publikacja Robak Lolek poznaje zwierzęta, która – choć barwna – wciąż pozostaje bez tekstu, w dalszym ciągu pozwalając rodzicowi na realizowanie się w roli kreatora wydarzeń sugerowanych przez ilustracje. Dzięki tej książeczce dziecko zobaczyć może sowę, sarenkę, wiewiórkę, niedźwiedzia, lisa, wilka, jeża, bociana, pszczoły, bobra, żabę, kaczki i wiele, wiele innych zwierząt w ich naturalnym środowisku.

Kolejną częścią jest Robak Lolek w podróży, odpowiadająca na naturalne zainteresowanie dziecka środkami lokomocji, jakimi przemierza świat i jakie obserwuje wokół siebie. Ta część zawiera już bardzo krótkie zdania, które można dowolnie rozbudowywać, obudowując własną historią. W książeczce tej dowiemy się gdzie mieszka Lolek i jakie pojazdy umożliwiają mu poruszanie się – niestety jako robaczek o specyficznej budowie, nie z każdym może sobie dać radę. Część ta, poza zapoznawaniem dziecka z pojazdami, intuicyjnie wskazuje na ich cechy charakterystyczne, na sposób w jaki są napędzane, ale także na warunki jakie musi spełnić ktoś, kto z nich korzysta. Lolek w wyobraźni próbuje swoich sił na rowerze, na wrotkach, na motocyklu, na sankach, w autobusie, w samochodzie, na kolejce górskiej, w pociągu, w łodzi (także podwodnej), w samolocie i w balonie.

Ostatni dotąd powstały tom to Robak Lolek i przyjaciele. W nim to autorka stara się zwrócić uwagę na relacje, które może nawiązywać jej bohater oraz czytelnik. Lolek mieszka w jednym pokoju wraz z Alą i Olkiem, rodzeństwem o bardzo różnych upodobaniach – tak kulinarnych, jak dotyczących zabawy. Każde z nich – dziewczynka, chłopiec i robak – lubi robić coś innego, podkreślając w ten sposób swoją indywidualność oraz obrazując wielość dostępnych możliwości w otaczającym nas świecie. Część ta inspirować może do wspólnego spędzania czasu, ale także do poszukiwania własnych zainteresowań i rozwijania ich.

Ilustracje towarzyszące każdej części, przypominają te kreślone ręką dziecka, dzięki czemu spodobać mogą mu się w dwójnasób. Litwinek za sprawą swoich publikacji trafić może do każdego dziecka, gwarantując mu oswajanie ze światem, z jego zagadkami, tajemnicami i rządzącymi nim prawami.

Mnie wędrówka szlakiem Robaka Lolka sprawiła dużą frajdę, choć dzieckiem jestem już nieco wyrośniętym. Obiecuję, że Wam i Waszym pociechom sprawi tyle samo radości.

A na dobry początek, na hasło ksiazkaprzyjacielem wpisane w koszyczku na stronie www.marruda.pl, otrzymacie 20% rabatu na całą serię. Kod ważny jest do 30.09.2017r.


Zachęcam do nawiązania znajomości z Lolkiem i odkrywanie oraz wspieranie nowego Wydawnictwa ;)

0 komentarze:

Prześlij komentarz