niedziela, 8 stycznia 2017

Mania czy Ania? - Erich Kästner


Mania czy Ania? to jedna z moich ukochanych książek dzieciństwa. Teraz, wydana ze wspaniałą szatą graficzną oraz ilustracjami Joanny Rusinek, pozwala kolejnym pokoleniom przenieść się do świata rezolutnych bliźniaczek, które jeszcze chwilę temu nie wiedziały, że nie są jedynaczkami.

Poznajcie Manię i Anię – dwie dziewczynki, z  których jedna wychowywana była przez mamę, druga zaś przez tatę – żadna z nich nie wiedziała o istnieniu tej drugiej, do czasu, gdy spotkały się na letnich koloniach, a pierwszym co rzuciło się w oczy, było ich niebywałe podobieństwo – gdyby nie różne fryzury, bohaterki byłyby nie do odróżnienia. Mimo że początkowo zżymały się one na wszystkie uszczypliwości ze strony koleżanek i nie znosiły swojego towarzystwa, bardzo szybko znalazły wspólny język i… wspólnych rodziców. Okazało się, że bowiem dziewczynki zostały rozdzielone po rozwodzie mamy i taty i wychowane w braku wiedzy o swoim istnieniu.

Teraz, po latach, w ich głowach rodzi się szalony pomysł zjednoczenia rodziny. Jeśli wszystko się uda, bohaterki już nigdy nie będą musiały się rozstawać.

Mania czy Ania? w bardzo przyjazny dziecku sposób, pokazuje konsekwencje rozpadu rodziny i wynikające z niego różnice w wychowaniu dzieci. Mimo że dziewczynki były bliźniaczkami, każda z nich prowadziła inny tryb życia, była nauczona innych rzeczy, a w domu miała inny zakres obowiązków. Obie łączyło jednak jedno – tęsknota za pełną i szczęśliwą rodziną.

Dołączony do limitowanej wersji audiobook, to wisienka na torcie – mistrzowskie wykonanie Edyty Jungowskiej i Piotra Gąsowskiego zachęca do ponownej lektury. Mimo że za książkami do słuchania nie przepadam, tej wysłuchałam z nieskrywaną przyjemnością. Mądra, częściowo terapeutyczna opowieść, do której warto powracać.Ogromnie polecam! Idealny prezent dla dzieci w wieku szkolnym – piękne wydanie może oswoić lekturę, a tym, którzy za czytaniem nie przepadają, osłodą będzie płyta z  nagraniami.
Próbki możecie zakosztować na stronie http://jungoffska.pl/kategoria/mania-czy-ania .


2 komentarze:

  1. Bardzo podoba mi się okładka. Lubię fiolety, więc od razu przyciągnęła moją uwagę. Co do samej książki myślę, że byłaby idealnym prezentem dla młodszych członków mojej rodziny. Będę mieć ją na uwadze :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Uwielbiam tę książkę. Zaczytywałam się w niej jako dziecko. Z checią wysluchalabym i audiobooka. W końcu jeśli czytają Jungowska i Fronczewski to musi być majstersztykiem

    OdpowiedzUsuń