piątek, 2 grudnia 2016

Klasyka w języku angielskim [The Secret Garden, Alice's Adventures in Wonderland]



Ile razy planowaliście przeczytać klasykę w oryginale, ale zawsze wiązało się to z dość kłopotliwym sięganiem do opasłego słownika języka angielskiego niemalże co zdanie? Taka lektura może mierzić i zniechęcać, bo jej czas wydłuża się niemożebnie, a efekty -  żadne. Co najwyżej frustracja.

Odpowiedzią na te trudności jest powołanie do życia Wydawnictwa [ze słownikiem], które znacząco ułatwia czytanie po angielsku.

Szata graficzna książek jest przejrzysta – wszystkie są białe, ujednolicone, nie rozpraszają i nie odwracają uwagi czytającego od tekstu.

Cała seria oparta jest na tym samym schemacie – publikacje otwiera słowniczek najczęściej pojawiających się w tekście i najprostszych słówek, do pierwszego opatrzenia się i zaznajomienia (ich znajomość pozwala na bezproblemowe zrozumienie ok. 70-80% tekstu), a zamyka je kompletny słownik wszystkich słów i form pojawiających się w książce. Pomiędzy tymi dwoma spajającymi całość częściami, pojawia się oryginalny tekst wraz ze słowniczkiem podręcznym na marginesie każdej ze stron. W  nim to zawierają się wszystkie nowe słowa, które nie zostały wcześniej ujęte w słowniczku początkowym, a które dodatkowo zostały wytłuszczone w tekście.

Takie ujęcie pozwala na sprawniejszą lekturę i możliwość szybkiego odnalezienia nurtującego słówka, bez konieczności zaglądania do wielkich słowników angielsko-polskich.

Przewaga tej książki nad innymi publikacjami, które za pomocą powieści, chcą uczyć języka jest podstawowa – nic nie zaburza głównego tekstu, który jest ciągły, a nie poprzerywany ćwiczeniami. Zresztą ambicje wydawnictwa [zesłownikiem] są zgoła inne – chce ono przybliżać klasykę w oryginale, niemalże mimochodem ucząc języka, nie zaś jego naukę przyjmując za punkt wyjścia.
Bardzo dobra propozycja dla tych, którzy pragną poznać klasykę w oryginale, jednak boją się, że ich język angielski jest zbyt słaby – dzięki publikacjom nowej oficyny bez problemu dacie sobie radę z lekturą.  Polecam!

Póki co wydane zostały m.in. Tajemniczy ogród, Alicja w  Krainie Czarów [z  tymi dwoma spędziłam ostatnio czas, szkoląc swój język], Doktor Jekyll i Pan Hyde, Przygody Sherlocka Holmesa. W planach zaś m.in. Duma i uprzedzenie, Przygody Tomka Sawyera, Zew krwi czy też Pinokio.


A ja, jako że wydawnictwo wywodzi się z mojego rodzinnego miasta, kibicuję mu szczególnie. 

2 komentarze:

  1. Ja mam "Tajemniczy ogród" i "Wenus w futrze" :)
    Pozdrawiam
    ryszawa.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń
  2. Właśnie czytam Sherlocka Holmesa i całkiem nieźle mi idzie :) Dzięki słowniczkowi jest to dużo łatwiejsze.

    OdpowiedzUsuń