czwartek, 12 listopada 2015

Plaster miodu - o. Adam Szustak. Rekolekcje adwentowe

Znacie ojca Adama Szustaka?

Znacie jego rekolekcje, jego audycje, teksty?

Jeśli nie – to jest właśnie ten moment, by nadrobić tak horrendalne braki!

Adwent zbliża się wielkimi krokami i jak każdego roku, będę uczestniczyła wówczas w rekolekcjach internetowych. Ubiegły rok spędziłam w towarzystwie o. Szustaka właśnie i jego wieczornych słuchowisk Plaster miodu, które dziś, dzięki kapitalnemu pomysłowi kogoś w Wydawnictwie Znak możemy wziąć do ręki w formie książkowej, by raz jeszcze odtworzyć sobie wszystkie nauki.

To wspaniała gratka dla takich osób jak ja – które owszem, słuchają, ale przychodzi im to z trudem, bo wolą czytać. Które chciały notować podczas wieczornych odsłuchań, ale wówczas nie mogłyby kontemplować, które bardzo chciały pisać, ale opadały z sił po całym dniu pracy.

Szustak nie owija w bawełnę. Mówi nieraz dosadnie, mocno, z przytupem, metaforami, które trafiają prosto do Twojego serca i wiercą w nim dziurę. Nie bawi się w pseudonauczanie i pseudomoralizatorstwo. Obce są mu napuszone kaznodziejskie tony – jest konkretny, szczery, przechodzi do meritum bez przydługiego krążenia wokół tematu. Wie, że współczesny człowiek potrzebuje konkretu, faktów, a nie słodkich półsłówek i głaskania po głowie. Potrzebuje wstrząsu.
Plaster miodu zatem to – wbrew słodko brzmiącej nazwie – to nie znów taka cukrowa droga przez nasze niemoce. Szustak wytrąca z marazmu, zmusza do działania, pokazuje prawdę taką jaką jest. To wszystko robi jednak sącząc wraz z Tobą ciepłą herbatę dosłodzoną miodem, które to pozwolą Ci lepiej przyjąć nieraz gorzką prawdę.

Autor przybliża Boga, czyni go obecnym, uświadamia Jego obecność w naszym życiu, pokazuje jak się ona objawia, jak my możemy na nią odpowiadać, jak mamy sobie z nią radzić. Zachęca do zmian w życiu dotąd letnim. Prowokuje do rozmyślań, inspiruje do działania, wręcz zmusza do aktywnego  i świadomego oraz pełnego przeżycia czasu Adwentu.

Kapitalne rekolekcje, wyśmienity pomysł na wydanie, rewelacyjny pomysł na prezent – dla siebie samego albo kogoś bliskiego, o kim wiemy, że potrzebuje wskazówek czytelnych.


Do obowiązkowego zakupu na zbliżający się czas!


A jeśli wolicie jednak słuchać albo potrzebujecie próbki - zapraszam:14 komentarzy:

 1. Od czzasu do czasu słucham jego konferencji na YT i na tę książkę oj mam ochotę

  OdpowiedzUsuń
 2. Mimo że jestem agnostykiem, często takie publikacje do mnie mocno przemawiają.

  OdpowiedzUsuń
 3. Plastra miodu słuchałam niestety bardzo wyrywkowo, ale ostatnio miałam okazję posłuchać o. Szustaka na żywo w Krakowie i nie dość, że sporo się dowiedziałam, to jeszcze nieźle się uśmiałam - rewelacja ;) Nie słyszałam o tej książce - dobrze, że o niej napisałaś, bo to dopiero byłaby strata! ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Niezbędnik Domowy12 listopada 2015 19:57

  Słuchałam w zeszłym roku :) Mam nadzieję, że Ojciec Szustek i w ten Adwent przygotuje coś wyjątkowego :) A co do książki - nawet nie wiedziałam, że została wydana :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Plaster jest cudowny, tak jak ojciec Szustak! Pamiętam jak rok temu z niecierpliwością czekałam na nowe odcinki, to był wspaniały czas :) Bardzo się cieszę, że rekolekcje ukazały się drukiem :)

  OdpowiedzUsuń
 6. fantastyczna sprawa...muszę sobie chyba sprawić! papierowa wersja.cudowny pomysł ❤

  OdpowiedzUsuń
 7. Również miałam okazję słuchać go na żywo - niesłychana charyzma, prawda?:)

  Sięgaj po nią koniecznie, ja jestem pomysłem jej wydania zachwycona! I pięknie się prezentuje, bo zadbano w niej o graficzną stronę;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Ja również! To dopiero jest przygotowanie do świąt z Mocą!:)

  Została całkiem niedawno - w księgarniach (z czego zauważyłam) jest poupychana w mało widocznych miejscach. Wiesz, religia. A szkoda, bo to świetna rzecz.

  OdpowiedzUsuń
 9. Ja słucham wszystkiego, co ukazuje się z ust ojca Szustaka! I czekam na rekolekcje, i na kolejne psalmy.

  OdpowiedzUsuń
 10. Ja również!!:)))) I liczę na jakąś nowość w tym roku:)

  OdpowiedzUsuń
 11. To prawda! I jest cudnie wydana, więc przy okazji będzie cieszyć oko;)

  OdpowiedzUsuń
 12. I słusznie, słusznie;) Również mam to uzależnienie;) Przyciąga uwagę jak mało kto;)

  OdpowiedzUsuń