wtorek, 6 maja 2014

Co w mowie piszczy?– Katarzyna Kłosińska


Tytuł: Co w mowie piszczy?
Autor: Katarzyna Kłosińska
Wydawnictwo: Publicat
ISBN: 9788324518029
Ilość stron: 272
Cena: 29,90 zł

Co w mowie piszczy? to publikacja zrealizowana z wykorzystaniem materiałów, pochodzących z popularnej audycji radiowej prowadzonej przez dr hab. Katarzynę Kłosińską. Autorka jest językoznawczynią, pracującą w Instytucie Języka Polskiego Uniwersytetu Warszawskiego, sekretarza Rady Języka Polskiego przy Prezydium PAN. W programie rozwiązywała ona problemy językowe słuchaczy radiowej Trójki, który wysyłali do niej swoje wątpliwości. Stały się one przyczynkiem do podjęcia szerszej dyskusji o współczesnych problemach językowych, trudnościach w odmianie, pochodzeniu wielu zwrotów, ale też dzisiejszych tendencjach, modach językowych, skrótowcach, nagminnych zapożyczeniach czy też języku reklamy.
Wbrew powszechnie panującej opinii, język (polski) jest nam bardzo bliski. Wciąż wielu wokół nas purystów (skrajnych i umiarkowanych), którzy dbają o jego czystość i ciekawi są zachodzącym w nim przemian. Są ludzie, interesujący się etymologią, badając pochodzenie i znaczenie wyrazów czy też zwrotów, których na co dzień używają. Wielu z nich przez lata pisało do dr hab. Krystyny Kłosińskiej, z prośbą o naukowe wyjaśnienie trudniejszych kwestii.
Pytania do niej kierowane były różne: od wspomnianego już źródłosłowu, przez formy gramatyczne, dialekty, aż po najnowsze tendencje. To właśnie one stały się dla autorki sygnałem tego, że język wciąż jest w modzie i warto o nim mówić oraz pisać. Zdecydowała się więc na wydanie publikacji, która łączyłaby w sobie chęć ludzi do poznawania języka i opartą na solidnej wiedzy odpowiedź na wątpliwości.

Książka oddana w ręce czytelników jest publikacją o polszczyźnie i naszym do niej stosunku, łącząca pokolenia i wielowiekową tradycję. Pokazuje ona, że wiedza o języku, jest tak naprawdę wiedzą o nas samych.
Oprócz rzetelnej wiedzy, znajduje się w niej szereg ciekawostek, o których nawet ja – po czterech latach studiów filologicznych – nie miałam pojęcia, mimo że z uwielbieniem sięgam po wszelkie książki, traktujące o języku. Książka ta ma charakter popularnonaukowy, dzięki czemu trafi do każdego odbiorcy, bez względu na wykształcenie lingwistyczne. Pisana jest prostym, przystępnym stylem. Autorka rozwiązuje w publikacji tej wiele zagadek językowych, uściśla to, co często zaciemnione, gruntuje to, co wiemy intuicyjnie, ale czego nie potrafimy wyjaśnić. Wiele fragmentów z pewnością będzie nam znanych, warto jednak mieć je na papierze, by w każdej chwili wątpliwości, móc po nie sięgnąć.
A co konkretnie znajdziemy w środku? Konsekwencje przekształcania powiedzeń, skutki ich skracania, o kłopotach z życzeniami, informacje o wyrażaniu nieprecyzyjności, o zgubnych skutkach zwanego sposobu tworzenia ksiąg, o skutkach używania różnych kalendarzy, o powikłanych losach frazeologii, o niesprawiedliwości języka, o zwycięstwie kalki, o sacrum i profanum, o lenistwie, podobieństwie formy, lecz nie znaczeń, o potworku językowym, o skutkach fascynacji łaciną, o zrostach, o kłopotach z liczeniem i wielu, wielu innych. Wymienione przeze mnie przykłady to jedynie niewielki ułamek całości, niezwykle obfitej i nad wyraz interesującej.
Zawartość tej publikacji zaciekawi nie tylko miłujących język, ale też wszystkie osoby ciekawe świata i źródeł tego, co nas otacza.
Zachęcam Was wszystkich gorąco do jej lektury. Zadziwcie się językiem polskim i jego pięknem!

0 komentarze:

Prześlij komentarz