środa, 5 września 2012

Dyrygent fal – Piotr Piątek


Tytuł: Dyrygent fal
Autor: Piotr Piątek
ISBN:  978-83-7805-011-7
Liczba stron: 78Poezja Piotra Piętka skusiła mnie przede wszystkim naprawdę pięknym wydaniem – takim, jakim ten typ literatury powinien być opatrzony. Już samo spojrzenie na obwolutę sprawiło,  że zaczęłam wchodzić w świat poezji, na długo przed wkroczeniem w niego za sprawą konkretnych słów.
Nastrojowa okładka stwarza atmosferę idealną do czytania tomiku wierszy. A jest co poczytać.

Mottem patronującym całemu tomikowi jest zaczerpnięty z Twaina fragment Tajemniczego przybysza, traktujący o onirycznym charakterze życia, prawdzie, jako tym, co zostało odsłonięte przed konkretną osobą, ale nade wszystko sugerujące, że oprócz człowieka nie istnieje nic.
Nie sztuką jest więc doszukanie się już w samej zapowiedzi klucza, jakim jest antropocentryzm umiejscowiony w  rzeczywistości sennej, innej i wyjątkowej dla każdego.
Piętek bohaterem lirycznym swoich tekstów uczynił człowieka, który co rusz poddawany jest walce o swoje własne człowieczeństwo i zaistnienie w świecie, do którego został wtłoczony. Miniatura literacka Piętka jest jak ludzka egzystencja – zmienna, ukazująca życie w ciągłym ruchu, któremu przyświeca częste przenikanie się dobra i zła, szczęścia i smutku i wielu innych antagonistycznych wartości.
Dyrygent fal, to nie marna próba wierszoklety, lecz tomik poety świadomego i dojrzałego. Wiersze w nim zawarte czyta się z prawdziwą przyjemnością, odnajdując w nich cząstkę samego siebie i własnego życia. Utworom towarzyszą czarno-białe rysunki, dodające publikacji charakteru i podobnie jak okładka, wpływające na jego nastrojowość.
Ważnym środkiem, którym nad wyraz często operuje autor jest metafora. Co ciekawe jednak – choć całość utworu stanowi zgraną całość sprawiającą wrażenie wyszukanej, składają się nań słowa proste, w żaden sposób nie wymyślne czy egzotyczne.
W tomiku tym dominuje prostota, która podkreśla jedynie cechy ludzkiego istnienia i sprawia, że stają się one bardziej wyraziste, a w swojej wyrazistości niezwykle przejmujące.
Polecam.
3 komentarze: