czwartek, 9 sierpnia 2012

Dlaczego kaczki nie przymarzają do lodu?

Tytuł: Dlaczego kaczki nie przymarzają do lodu i inne zagadki codzienności
Autor: Ranga Yogeshwar
Wydawnictwo: Videograf II
Ilość stron: 316
Rok wydania: 2010
ISBN: 9788371838415

 
 
Z czasów dzieciństwa została mi jedna cecha – nieustająca ciekawość świata, skłonność do zadawania pytań na różne, czasem najbardziej błahe albo dziwne zagadnienia. Wielu moich znajomych dostaje furii, gdy po raz kolejny „szukam dziury w całym”, rozdrabniam na czynniki pierwsze rzeczy, na które nikt nie zwrócił zbytniej uwagi, a mi nie dają one spać. Gdy po raz kolejny z moich ust spływa zwrot „a dlaczego… a jak sądzicie… a skąd wiadomo… a kto…” większość osób z otoczenia przewraca oczami. A ja? A ja nadal drążę, szukam, pytam, niestrudzenie gonię za sprawdzonymi faktami, które mogłyby rozwiać moje wątpliwości.
Mojej niezaspokojonej ciekawości wychodzi naprzeciw jedna z książek obierających za tematykę zagadki codzienności. Autor, Ranga Yogeshwar, to człowiek, który podobnie jak ja, od lat najmłodszych szukał odpowiedzi na każdy, nawet na pozór najbłahszy problem. Jego pasja w dążeniu do prawdy zaowocowała tym, że dziś jest wziętym moderatorem telewizyjnym i autorem programów popularnonaukowych, a także twórcą książki Dlaczego kaczki nie przymarzają do lodu i inne zagadki codzienności, która stanowi niezbity dowód na to, że wiele rzeczy, które wydają nam się oczywistymi, stanowią tak naprawdę szereg faktów, o których nie mamy pojęcia.  Jako ludzie mamy tendencje do szybkiego przyzwyczajania się i uznawania wielu spraw za powszechne i niewymagające naszej specjalne uwagi. Co tak naprawdę wiemy jednak o otaczającym nas świecie? Czy potrafilibyśmy odpowiedzieć na pytanie najbardziej dociekliwego dziecka, które pragnie się dowiedzieć czegoś, co go dręczy?
Publikacja ta sprawia, że przestaniemy wierzyć stereotypom, a sami zaczniemy szukać satysfakcjonujących odpowiedzi, bez powielania opinii osób uznawanych powszechnie za autorytety, a tak naprawdę szerzących niesprawdzone informacje. Dzięki tej książce mamy szansę poszerzyć swoją wiedzę z kilku dziedzin, według których została ona usystematyzowana. Noszą one następujące tytuły:
 • Dlaczego kobiety mają zimne stopy? Zmysły i rozum, czyli w jaki sposób działa nasz organizm.
 • Dlaczego gwiazdy migoczą? Bezkresne dale albo kosmos, wiatr i pogoda.
 • Czy winda może się urwać? Technika dla początkujących
 • Dlaczego słonie mają takie duże uszy? Tajemnicze życie zwierząt.
 • Dlaczego kromka zawsze spada masłem na dół? Notatki na marginesie, czyli w krainie codzienności.
 • Czy literatura była dyscypliną olimpijską? Wyżej, szybciej, dalej, czyli wyzwania sportowe.
 • Dlaczego robi nam się niedobrze, kiedy czytamy w samochodzie?  W powietrzu, wodzie i na lądzie, czyli samochody i transport.
 • Skąd się biorą bąbelki w szampanie? Smacznego albo ciekawostki z kuchni, spiżarni i piwnicy.
 • Na czym polega zagadka tańczących kropli wody?  Home, sweet home, czyli co każdy człowiek powinien wiedzieć o gospodarstwie domowym.
 • Dlaczego w totku nie powinno się typować  1, 2, 3, 4, 5 i 6? Proszę liczyć!
Choć  w czasie stechnicyzowanego świata mamy możliwość większość informacji wyszukać w Internecie, tak naprawdę niewielu z nas się na to sili. Ufamy opinii publicznej, nie starając się zdobyć wiedzy samodzielnie. W takim wypadku książka ta wydaje się być prawdziwym wybawieniem! Gwarantuje ona świetnie spędzony czas, dobrą zabawę, a przy tym poszerzanie horyzontów. Prawdziwa gratka dla dociekliwych i ciekawskich!
Jak bowiem pisał Andersen, życie to najbardziej zdumiewająca bajka.
Polecam gorąco!


12 komentarzy:

 1. Gdy spojrzałam na okładkę pomyślałam, że jest to książka dla dzieci, jednak pozory mylą. Publikacja wydaje się bardzo ciekawa, z chęcią bym się z nią zapoznała i być może poznała odpowiedzi na kilka pytań :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Brzmi bardzo interesująco. Z dzieciństwa pamiętam książeczki o podobnych tytułach, bodajże "czemu woda jest mokra", czy "Czemu niebo jest niebieskie".

  OdpowiedzUsuń
 3. Ciekawa pozycja. Z pewnością zagości na mojej półce:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Czytałam kiedyś książkę z serii podobnych i całkiem nieźle się przy tym bawiłam, rozejrzę się za tą pozycją :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Książka zapowiada się ciekawie - na rynku jest chyba wiele podobnych pozycji, jedne lepsze, drugie gorsze, dobrze wiedzieć na którą warto zwrócić uwagę ;) pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 6. Dziekuję za wizytę i życzę udanej współpracy z Portalem ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Książka zdecydowanie nie dla mnie. Raczej nie sięgnę.

  OdpowiedzUsuń
 8. U mnie w pracy jest taka seria "Ciekawe dlaczego?" i rodzice czesto kupuja to dzieciom bo tam tez wlasnie sa odpowiedzi na takie pytania jak np. przytoczylas "Dlaczego gwiazdy migocza?". A rodzicow do tego satysfakcjonuje cena - jedna tematyczna gazetka - 4,99 :) Naprawde polecam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O-o-o! Dokładnie to;) Rozejrzę się za ta serią;) mam w domu jeszcze trzy podobne książki, ale oddrtkowymi gazetkami nie pogardzę;)

   Usuń
 9. Chyba nie podejmę się jej przeczytania.. ;)

  OdpowiedzUsuń
 10. Tytuł mnie rozbroił :) Chętnie rozejrzę się za tą książką :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Ciekawa książka. Z chęcią dowiedziałabym się wielu rzeczy z niej :)

  OdpowiedzUsuń