czwartek, 19 lipca 2012

Zapach czekolady. Opowiadania i wiersze dla dzieciZapach czekolady. Opowiadania i wiersze dla dzieci, to zbiór utworów o różnorodnej tematyce. Poczynając od tekstu traktującego o tytułowej czekoladzie, poprzez opowiadania o różnicach między ludźmi, zachowywaniu się w teatrze, miłości do młodszego rodzeństwa, aż do dziecięcych marzeń o spędzeniu kilku zimowych dni na ślizgawce.

Zebrane w tej książeczce miniatury literackie, to mieszanina poezji i prozy ukierunkowanej na najmłodszego czytelnika i mającej pomóc mu odnaleźć się w świecie. Choć większość tekstów podszyta jest humorem i dowcipnymi rozwiązaniami sytuacyjnymi, każdy z nich spełnia funkcję dydaktyczną. Utwory te promują najważniejsze wartości i stanowią próbę zhierarchizowania tego, co powinno stać się priorytetem w życiu najmłodszych. Teksty te mają także za zadanie kształtować charaktery przyszłych dorosłych i od dzieciństwa uczyć ich prawidłowych postaw, zgodnych ze społecznie akceptowalnymi zasadami.

Książka ta dostarczy młodemu czytelnikowi zarówno wielu wzruszeń, zabawy, jak i właśnie nauki płynącej z każdego tekstu. Czas spędzony z Zapachem czekolady okaże się nie tylko dobrze wykorzystaną chwilą rozrywki, lecz także momentem z kształtującą książeczką, która zostanie zapamiętana między innymi właśnie ze względu na wartości, jakie  z niej wypływają.
By młody czytelnik nie odniósł jednak wrażenia, że czytając tę pozycję znajduje się na nudnych lekcjach w szkole lub też na dywaniku u mamy, która snuje opowieści o tym, co w życiu najistotniejsze – każda historia ubrana jest w zręcznie skonstruowaną fabułę, która nie pozwala od razu domyślić się, że tak naprawdę, chodzi o naukę :)
Dodatkowym atutem książeczki są ilustracje Marcina Bruchnalskiego, które idealnie komponują się z tekstami Danuty Wawiłow, Natalii Usenko, Wandy Chotomskiej, Joanny Kulmowej, Grzegorza Kasdepke, Joanny Papuzińskiej, Hanny Januszewskiej, Marka Bartkowicza, Wiery Bodalskiej, Małgorzaty Strykowskiej-Zaremby, Doroty Suwalskiej, Marii Terlikowskiej, Zofii Beszczyńskiej, Agnieszki Tyszki, Laury Łącz, Doroty Gellner oraz Anny Onichimowskiej. To właśnie Ci autorzy postanowi przemówić do czytelników za sprawą tej książeczki.
Tak doborowej obsadzie się nie odmawia, a więc, dzieci, do czytania!

0 komentarze:

Prześlij komentarz