wtorek, 31 lipca 2012

Krąg Magii. Księga Daji - Tamora Pierce


Tytuł: Krąg Magii. Księga Daji
Wydawnictwo: Initium
Autor: Tamora Pierce
Rok wydania:
2012


Krąg Magii to cykl czterech powieści opiewających przygody przyjaciół: Sandry, Tris, Daji i Briara.
Bohaterów łączy magia, której sztukę opanowują pod czujnym okiem swoich nauczycieli, w miejscu zwanym Wietrznym Kręgiem.
Księga Daji, to tom w szczególności poświęcony historii życia tytułowej dziewczyny.
Bohaterka została skazana przez naród Kupców, z którego się wywodzi na wygnanie.   Z Tsaw’ha stała się trangshi – wyrzutkiem i przeklętą. Mimo, że po odrzuceniu przez najbliższych znalazła się w gronie rozumiejących ją magów, jej kupiecka natura cały czas ciągnęła ją do życia z przeszłości.
Uczucie to zostało spotęgowane, gdy wraz z przyjaciółmi i nauczycielami wyruszyła w podróż do Gór Złotej Grani. W miejscu tym od lat panują susze, które nie dość, że grożą ciągłymi pożarami, to jeszcze są przyczyną zbliżającego się nieuchronnie widma głodu.
Daja, przebywając w tej krainie, zupełnie przypadkowo tworzy dzieło, które staje się obiektem pożądania kupców – żyjącą, stale wzrastającą metalową winorośl.
Jej dawni rodacy, starają się podjąć negocjacje z dziewczyną, wiąże się to jednak z wieloma rytuałami, tym trudniejszymi do zrealizowania, że Daja traktowana jest przez nich z ogromną niechęcią.
Paradoksalnie jednak, z czym większym dystansem jest traktowana, tym silniej tęskni za życiem, które wydawać by się mogło, już nigdy nie powróci.
Po czasie Daja ma szansę na powrót do swojego byłego świata, jednak gdy staje przed tak wielką okazją, jej chęć do zmian radykalnie się zmniejsza. Do samego końca nie wiadomo więc jaką decyzję podejmie dziewczyna. Stanie bowiem przed bardzo trudnym wyborem – starzy rodacy, Kontra nowi, prawdziwi przyjaciele, którzy nie zawiedli jej nawet w chwilach największej próby.
Jeśli idzie o część formalną, książka ta w niczym nie odstępuje od poprzednich tomów cyklu. Jest napisana tak samo prostym, lekkim językiem. Doskonale spełnia przy tym zadanie jakim jest dotarcie do grupy docelowej, którą jest młodzież. Historia może zainteresować zarówno osoby, które cenią sobie fantastykę, jak i ludzi mających słabość do tekstów traktujących o sile przyjaźni, przyzwyczajeń, a także tradycji. Tamorze Pierce udało się stworzyć serię opowieści przyzwoitych i pozwalających atrakcyjnie spędzić czas z książką. Z racji tego, że nie przeraża ona swoją długością, brakuje w niej miejsca na dłużyzny – Księga Daji stanowi dobrą propozycję zarówno dla osób znających serię, jak i dla tych, którzy dopiero pragną rozpocząć swoją przygodę z serią. Wiadomo jednak –  by dobrze znać konteksty warto zacząć od tomu pierwszego, tj. Księgi Sandry.

Recenzje poprzednich tomów:
Księga Sandry
Księga Tris4 komentarze:

  1. Parę razy tytuł tej serii obił mi się o uszy. Chętnie ją przeczytam. ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Ech... Ja jeszcze pierwszej części nie przeczytałam... No ale mam zamiar zmienić to w tym miesiącu :D

    OdpowiedzUsuń