niedziela, 24 czerwca 2012

Anatomia w urazach sportowych. Ćwiczenia i rehabilitacja – Leigh Brandon
Najnowsza książka Leigha Brandona, to świetna propozycja dla osób na co dzień uprawiających jakieś sporty, bądź też wiążących swoje życie zawodowe z tą właśnie dziedziną. Anatomia w urazach sportowych to bogato ilustrowany przewodnik po najpopularniejszych urazach, które dosięgnąć mogą każdą osobę przejawiającą wzmożoną aktywność fizyczną. Publikacja ta zawiera podstawowe informacje o najczęściej pojawiających się kontuzjach oraz informacje mające pomóc w szybkim powrocie do zdrowia. Autor prezentuje czytelnikom ćwiczenia mające wzmocnić mięśnie oraz pomóc jak najszybciej wrócić do zdrowia. Jego propozycje, jeśli tylko dobrze wykonywane, zapewniają efektywność i gwarantowaną poprawę stanu fizycznego.

Jest to jednak nie tylko suchy zbiór informacji, z których najważniejsze to fachowa terminologia i definicje, ale także zbiór wskazówek mających pomóc w zapobieżeniu urazom. Autor nie ucieka również od wiadomości na temat pierwszej pomocy, długookresowej rehabilitacji, a także terapii manualnej. Zwraca również szczególną uwagę na znaczenie odpowiedniego stylu życia w późniejszym leczeniu urazów.

By ułatwić czytelnikowi poruszanie się po książce, podzielono ją na kilka zasadniczych części. Podstawowy podział to trzy główne obszary – ogólny zarys urazów; najczęstsze urazy oraz rehabilitacja.
Wszystkie fragmenty mają dodatkowe podziały, z których najważniejsze i najbardziej przydatne mogą okazać się te należące do dwu ostatnich części.
Na drugi moduł składają się urazy uszeregowane ze zwróceniem uwagi na poszczególne obszary ciała, zawierające wskazania na temat ich prawdopodobnych przyczyn oraz skutków.
Trzecia z kolei część, to zapis ćwiczeń z podziałem na rozciągające, stabilizujące oraz siłowe.
Wszystkim zagadnieniom towarzyszą obrazki ilustrujące przebieg poszczególnych ćwiczeń oraz ich prawidłowe wykonywanie.
Dodatkowym walorem publikacji są praktyczne wskazówki dotyczące wykonywanych ćwiczeń, a także znajdujący się na końcu słowniczek.

Książka jest niezwykle estetyczna, a także – co ważne – nieprzegadana. Zawiera informacje najważniejsze, podane w przystępnej formie. Jeśli czytelnik zechce znaleźć konkretną wiadomość, zrobi to bez problemu, bowiem publikacja jest przejrzysta, łatwo się po niej poruszać [co zapewnia także stosowny opis na jednej z pierwszych stron], a wszelkie nagłówki są w niej odpowiednio wyróżnione. Przy każdym urazie autor zamieszcza odnośnik do konkretnego ćwiczenia, dzięki czemu odbiorca nie pozostaje sam ze swoimi problemami.
Polecam serdecznie!

4 komentarze:

 1. Ciekawa lektura. Koniecznie muszę przeczytać;)

  OdpowiedzUsuń
 2. gdzie ta książka była pół roku temu jak byłam po wypadku?:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak to często jest, że przydatne książki powstają poniewczasie;) Mam nadzieję, że już Ci się nigdy nie przyda!

   Usuń