czwartek, 3 listopada 2011

Cmentarz w Pradze – Umberto Eco
Nazwisko Eco słyszał chyba każdy. Paradoksalnie, mimo tego, że najwięcej publikacji poświęca on semiotyce i są to w dużej mierze eseje bądź felietony, stał się znany dzięki powieści Imię Róży. Jako beletrysta autor objawia się rzadko. Na każdą z jego powieści trzeba czekać długie lata, czego dowodzi ich ilość – doskonała szóstka. Mimo to, są to jedne z najbardziej wyczekiwanych pozycji na literackim rynku: na każdą z nich ostrzą sobie zęby nie tylko krytycy, lecz przede wszystkim fani humoru i erudycji Eco.

Cmentarz w Pradze ukazał się sześć lat po ostatniej wydanej powieści, jaką był Tajemniczy płomień królowej Loany.
Już dziś można zaryzykować stwierdzenie, że będzie to objawienie na rynku, na stałe wpisujące się w kanon literatury z najwyższej półki. Za cenę takiej jakości, warto było odczekać te kilka lat.
Książka ta choć dotyka wydarzeń XIX wieku, tak naprawdę jest historią mistyfikacji, które także i dziś możemy obserwować – na scenie politycznej głównie, lecz także w naszym codziennym życiu, w którym roi się od fałszerstw i łgarstw.
Eco nie ucieka od formy felietonowej, notabene wykształconej w opisywanych czasach– choć Cmentarz w Pradze stał się powieścią, zawiera cechy świadczące o innej przynależności gatunkowej – charakterystyczną osobistą złośliwość, ironiczne wytykanie wad, wyczuwalny sardoniczny uśmiech, a także gros rycin, z których część można uznać za satyryczne.
Jest to swoista demaskacja znanych nam typów ludzi, obdarcie ich z masek i przejaskrawienie szczególnych zachowań, mające na celu wyczulić czytelnika na kłamstwo.
Gdyby streścić krótko tę powieść należałoby jedynie rzec, że jej przedmiotem jest sprawa fałszerstwa. Główny bohater to specjalista w wytwarzaniu podróbek, odbywający podróż po Europie dziewiętnastowiecznej. W swojej wędrówce przemierzy między innymi Turyn, Palermo, Paryż i to tam będzie świadkiem, a także współuczestnikiem spisków politycznych i wszelkiego rodzaju machlojek. Swoimi umiejętnościami ma przysłużyć się tajnym służbom. Simonino Symonimi, bo tak nazywa się nasz bohater, to oszust najwyższej klasy, mający powiązania z najróżniejszymi grupami społecznymi. Stąd też w powieści tej przewiną się sataniści, masoni, mazzaniści, duchowni przewrotni, Żydzi,  jezuici, a także doktor Freud.
Wątek jego oszustwa jest jednak jedynie szczytem góry lodowej wypadków składających się na tę powieść. Eco po raz kolejny wykazał się mistrzowską erudycją. Jego książka to ciąg wiadomości topograficznych, historycznych, geograficznych, psychologicznych, a także… kulinarnych. Żadne słowo w niej zawarte nie jest przypadkowe, a każda ponowna lektura może jedynie spotęgować uczucie bezkresności zagadnień w  niej poruszonych. W Cmentarzu w Pradze nie zabrakło także charakterystycznego dla autora humoru. Miłośnicy Imienia Róży z pewnością nie będą zawiedzeni.

Umberto Eco stworzył książkę, która pozwala wygodnie rozsiąść się na kanapie i rozkoszować każdym słowem i zagadką. To powieść zarówno dla miłośników samego twórcy, jak i entuzjastów thrillerów, gier z czytelnikiem, a nade wszystko: dobrej literatury.
Ni mniej, ni więcej – uczta dla umysłu i duszy.
 
Strona domowa autora: http://www.umbertoeco.com/en/19 komentarzy:

 1. Na pewno warto tę książkę znać, jak tylko będę miała okazję to przeczytam. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Oprócz Twojej recenzji do sięgnięcia po tę książkę przekonał mnie wczorajszy wywiad w tv z Eco. Spróbuję, chociaż np. "Imię róży" czy "Zapiski na pudełku od zapałek" były dla mnie nie do przełknięcia:)
  Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
 3. Już ją mam w księgarni od paru dni sama okładka mnie przyciąga strasznie!

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie czytałam żadnej jego książki, bo do "Imienia Róży" się przekonać nie umiem, a od tego chyba wypadałoby zacząć... ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo ciekawi mnie ta książka i na pewno ją przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 6. O! Coś dla mnie:) Uwielbiam podobne książki.
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 7. Kochani, "Imię róży" czytałam pierwszy raz mając 13 lat. I choć wtedy nie wszystko było dla mnie jeszcze zrozumiałe- jako dobry thriller pochłonęłam je w kilka godzin. Aktualnie leży na półce i wielokrotnie do niego wracam. Dlatego apeluję - dajcie mu jeszcze jedną szansę, przebrnijcie, bo choć początek może się dłuży, to później pozostaje już sama doskonałość;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Słyszałam o tej książce. O ile się nie mylę to Eco powiedział o niej 'Tak się pisze książki Danie Brown" - coś w tym stylu, także to chyba samo w sobie zachęca do przeczytania :) Ja na pewno po nią sięgnę :)

  OdpowiedzUsuń
 9. lawendowa kraina:
  Nie słyszałam tej opinii Eco, ale dokładnie coś takiego pomyślałam sobie podczas lektury!
  To jest spisek, to jest inteligentnie prowadzona fabula, a nie granie na tanich chwytach.:) Zgodzę się w 100%, choć wypowiedź ta do skromnych nie należy:P

  OdpowiedzUsuń
 10. "Imię Róży" jest chyba pozycją obowiązkową dla każdego kto kocha książki. Z tak ogromną przyjemnością przeczytałam wywiad z Eco, że zaostrzył on strasznie mój apetyt na tę książkę.

  OdpowiedzUsuń
 11. Tej książki nie mogę sobie odpuścić. Co prawda z panem Eco nie miałam jeszcze do czynienia, ale kiedyś MUSI być ten pierwszy raz :)

  OdpowiedzUsuń
 12. "Imię róży" mnie zachwyciło, a "Wahadło Foucaulta" lekko przeraziło - nie zmienia to jednak faktu, że po "Cmentarz w Pradze" sięgnę jak najszybciej.

  OdpowiedzUsuń
 13. Mam na mojej liście do przeczytania i biorę udział w konkursie w którym jest do wygrania ta książka :D Mam nadzieję,że mi się poszczęści...

  OdpowiedzUsuń
 14. Imię róży to dla mnie majstersztyk, dlatego Cmentarz w Pradze też koniecznie muszę poznać.

  OdpowiedzUsuń
 15. miqaisonfire- a jaki to konkurs, jeśli można zapytać. ;)

  OdpowiedzUsuń
 16. Książka zdecydowanie dla ludzi inteligentnych. Nie zrozumie jest człowiek nierozgarnięty, ponieważ odbierze książkę jako manifest antysemicki...
  Brawo Panie Eco. Po raz kolejny udowadnia Pan, że jest geniuszem.

  OdpowiedzUsuń
 17. Czeka na mnie i bardzo się boję :D

  OdpowiedzUsuń