poniedziałek, 1 sierpnia 2011

Książki moja miłość – autor zbiorowy [e-book]

Książki Moja Miłość to zbiór opowiadań pod redakcją Agaty Wiśniewskiej wydany z okazji Światowego Dnia Książki 23 kwietnia 2011. Wśród autorów tych krótkich form znajdziemy Andrzeja S. Pilskiego, Joannę Turczyn, Agnieszkę Lingas-Łoniewską, Sylwię Szymkiewicz-Borowską, Katarzynę Pessel, Jolantę Kwiatkowską, Piotra Olszówkę, Ewelinę Staniszewską oaz Andrzeja. Więcej o historii powstania znajdziecie tutaj.
Na tomik składa się siedem krótszych i dłuższych opowiadań, które łączy jedno – moc słowa pisanego, siła wyobraźni i potęga książki.
Teksty są uporządkowane w sposób przemyślany. Książkę rozpoczyna opowiadanie refleksyjne, którym jest:
Lubimy czytać – będące krótkim tekstem o tym, czym tak naprawdę jest miłość do książek wyznawana przez tak wielu ludzi. Co znaczy kochać dzieło literackie? Czy jest to już tylko anachronizm? Czy każdy deklaruje uczucie do ogółu tekstów pisanych, czy jedynie do wybranych tytułów? Opowiadanie skłania do refleksji nad swoim stosunkiem do pozycji literackich oraz proponuje ciekawe spojrzenie na książkę, jako na ideę. Krótki, jednak bardzo treściwy tekst.

Po nim następują dwa opowiadania realistyczne, do których należą:
Nawet gołębie popełniają samobójstwo – traktujące o chłopaku kończącym studia, szukającym pokoju i jego otoczeniu. Poznajemy tutaj rzeczywistość jakże bliską - brak perspektyw zawodowych zmuszającą do wyjazdu za granicę w poszukiwaniu pracy, a nierzadko także do wplątania się w narkobiznes. Świat bohatera, to świat, w którym najważniejsza jest wartość pieniądza i dążenie do zwycięstwa. Śmierć, przemijanie i motywy wanitatywne stanowią tło dla opowieści.
Pasażerka – krótki tekst o tym, jak wielki wpływ na życie człowieka i decyzje przez niego podejmowane ma dobór lektury.

Tekstem łączącym w tym zbiorze wyżej wymienione opowiadania z utworami o wiele bardziej posuwającymi się w fikcję literacką jest Światowy Dzień Książki. Jest to swego rodzaju wykaz perełek ze szkolnych zeszytów i uczniowskich wypowiedzi. Niezwykle humorystyczne „smaczki” wyborowo doprawione przez autorkę, które powodują, że uśmiech nie schodzi z twarzy.
Wraz z kolejnym opowiadaniem Uczeń czarodzieja będącym wizualizacją marzeń wielu czytelników i bibliofilów o ogromnej biblioteczce, stanowią bardzo relaksujące preludium do opowiadana kryminalnego W pogoni za mordercą.  Pomysł na tekst bardzo dobry – oto morderca posługuje się zaczerpniętym z nie wydanej jeszcze książki pomysłem na zbrodnię. W pogoni za kryminalistą wraz z autorką wykorzystanej powieści podążają jej przyjaciółki, które razem doprowadzają do rozwiązania sprawy.
Ostatnim opowiadaniem ze zbiorku jest Zaklinaczka zła, tekst pełen fantastycznych bohaterów i wydarzeń oraz egzotycznych imion. Zgłębia on tajemnicę życia po śmierci, którego doświadcza zabita Esella.

Cały tomik stanowi dobre połączenie tekstów różnych autorów, ukazujących ich miłość do słowa pisanego. Są kwintesencją zdania służącego za tytuł – Książki moja miłość.  Warto zajrzeć:) Najlepszymi z mojego punktu widzenia okazały się opowiadania pierwsze, czwarte oraz szóste. Trochę refleksji, kilka przykładów z życia i szczypta sprawy kryminalnej – mój zestaw idealny na wakacyjne dni. Polecam.

4,5/6

Za możliwość zrecenzowania książki bardzo dziękuję Pani Agacie Wiśniewskiej.

2 komentarze: