czwartek, 1 września 2011

Kieszeń pełna żyta – Agatha ChristieMamy rok 1953. Wraz z rytmem kropli deszczu Agatha Christie wystukuje na maszynie ostatnie zdanie swojej najnowszej powieści z Panną Marple – Kieszeni pełnej żyta.
Uwielbiam jej tytuł! Kojarzy mi się z późnym, dojrzałym latem, podczas którego wieczory są już chłodniejsze, a dni tak samo upalne jak podczas miesięcy poprzednich. Właśnie w takiej scenerii wyobrażam sobie akcję tej książki.
Pozytywnie wpływa na mnie również jej przynależność do serii tych z „wierszykiem dla dzieci w tle”. O co chodzi? Agatha Christie miała tendencje [bardzo słuszne!] do pisania kryminałów opartych na wyliczankach, według których postępowali mordercy. Przyznaję, że są one jednymi z najlepszych powieści – intryga niesamowicie pokrywa się z tekstami rymowanek, a detektywi muszą wykazać się nie lada oczytaniem, by wpaść na trop scenariusza zabójstwa. Oczywiście prym w śledzeniu tego typu historii wiedzie niezrównana Panna Marple. Jej przypuszczenia zazwyczaj traktowane są przez policję na poły poważnie, na poły z przymrużeniem oka. Ot, zdziwaczałości starszej Pani. Nie inaczej sprawa ma się w Kieszeni pełnej żyta, gdzie dokonane morderstwa dziwnie pokrywają się z treścią pewnego wierszyka:

Piosenka za szóstkę, kieszeń żyta i
Zapiekanych w cieście kosów mendle trzy.
Przekrojono ciasto, ptaszków zabrzmiał chór.
Co za pyszne danie na królewski dwór!
Król był w skarbcu, liczył tam pieniądze swe,
Królowa w komnacie bułkę z miodem je.
Służebna w ogrodzie wietrzy ubrań stos,
Wtem przyleciał ptaszek, oddziobał jej nos.

Choć akcja tej powieści zamyka się w małej przestrzeni, jaką jest jedna rodzina i jej posiadłość, osób podejrzanych zamiast ubywać – przybywa. Gdy od zatrucia toksyną ginie senior rodu, właściciel wielu wartościowych akcji i nieruchomości, w kręgu podejrzanych automatycznie znajduje się jego synowie Parcival i Lancelot Fortescue oraz ich żony: Patrcyja i Jennifer. Oprócz nich zamieszani w okazują się być pracownicy Rexa: Elaine, Mary.
Dochodzeniem zajmuje się inspektor Neele, który na miejscu zbrodni dowiaduje się, że motyw miał… każdy. Denat bowiem nie cieszył się w Domu Pod Cisami szacunkiem. Każda napotkana osoba życzyła mu rychłej śmierci. Na miejsce zbrodni szybko przybywa Jane Marple, która przyznaje się do znajomości ze służącą Elainą i uważa swoją pomoc przy dochodzeniu za niezbędną. Akcja się zagęszcza, giną kolejne osoby, a podczas przesłuchiwań wychodzą na jaw stare grzeszki zamordowanego, które rzucają na sprawę całkowicie nowe światło i które mogły stać się bezpośrednią przyczyną jego zabójstwa.
Detektyw Neele ma nie lada problem. W domu pojawia się coraz więcej osób, podejrzani są wszyscy, a rozwiązanie nie przybliża się ani o krok.
Wraz z Panną Marple muszą podjąć próbę przesłuchania wszystkich i to na wielorakie sposoby. On, tradycyjnie, z notesikiem i długopisem, skrzętnie notując każde zasłyszane słowo. Ona, niekonwencjonalnie, rozmawiając, popijając herbatkę, zdobywając zaufanie, plotkując. Jak się okaże, moc plotki jest o wiele silniejsza niż wszystkie z metod stosowanych przez detektywa. Po raz kolejny amatorka podsunie specjaliście rozwiązanie pod nos, a wyjątkowo brutalny morderca zostanie schwytany. Jak niebezpieczny byłby świat gdyby nie czujne oko kobiety z niepozornego St Mary Mead?
Agatha Christie po raz kolejny podkreśla rolę zmysłu obserwacji oraz studiowania ludzkich zachowań i charakterów. To jedna z lepszych jej powieści w ogóle. Warto przeczytać!
Jako uzupełnienie wszystkich powieści polecam adaptacje filmowe z wspaniałą Geraldine McEwan w roli Jane Marple oraz wybornego Davita Sucheta jako Herkulesa Poirot.


5,5/6


_________________

PS Wszystkim Miłośnikom Książek rozpoczynającym dziś rok szkolny, życzę samych sukcesów !:)

15 komentarzy:

 1. Christie bardzo lubię i w końcu muszę zaopatrzyć się w więcej jej książek:))

  OdpowiedzUsuń
 2. A ja czuje eis ubogo czytelniczo, gdyż nie znam twórczości Agathy Christie, jednak zamierzam nadrobić te braki w najbliższym czasie.

  OdpowiedzUsuń
 3. byłam wczoraj w księgarni matras, niestety cena książek Christie zaszokowała mnie... pozostaje biblioteka :)

  OdpowiedzUsuń
 4. bluedress:
  Masz rację, są coraz droższe. Najpierw kosztowały 15, a na stronie księgarni wydawnictwa dało się je kupić za 7,50. Teraz cena wzrosła bodajże do powyżej 17 zł, co jest grubą przesadą biorąc pod uwagę format tych książeczek. To jedna z przyczyn, dla których zaprzestalam ich nałogowego kupowania. Czytałam już prawie wszystkie - właśnie z biblioteki, jednaka chciałabym zebrać własną kolekcję. Niestety jedyna szansa to prezenty bliskich przy różnych okazjach.

  OdpowiedzUsuń
 5. cyrysia:
  Jak nadrobisz, to koniecznie opisz wrażenia!:)

  OdpowiedzUsuń
 6. Tytuł rzeczywiście jest cudowny! No i znowu Christie - cieszę się, że jej tyle na Twoim blogu:)
  Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
 7. a, wiesz istnieją tzw Tanie książki i powieści Agathy kosztują tam około 9 - 10 zł, raz kupiłam za 5, Wydawnictwo Dolnośląskie i ta sama w Matras kosztowała właśnie 17 zł! Lekka przesada... dlatego jeśli mogę zaglądam do Taniej książki, niestety wczoraj nie dałam rady :((

  OdpowiedzUsuń
 8. bluedress: Wiem, że istnieją, ale niestety u mnie ich nie ma! Spotykam się z nimi jedynie na wakacjach, podczas wyjazdów. Moje okolice w "tanie książki" nie obfitują:(

  OdpowiedzUsuń
 9. Znowu książka z wątkiem pani Marple! Uwielbiam tą staruszkę. O tym tytule jeszcze nie słyszałam, ale gdy tylko będę w bibliotece to popytam o nią ;) Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 10. nie znam zbytnio jej twórczości, ale słyszałam o nich wiele dobrego, więc może najwyższa pora się skusić :P

  OdpowiedzUsuń
 11. Ha :D I znowu Christie! Wygląda na to, że niedługo zostaniesz fanką angielskich kryminałów! :)
  Pytałam mamy: tego kryminału jeszcze nie czytała, więc jak będzie grzeczna ... to jej go sprezentuję :D Zwłaszcza, że kosztuje 16 zł na przecenie :)

  OdpowiedzUsuń
 12. miqainsofire:
  Jestem nią już od dawna!
  W Christie zaczytuję się od... hmmm...6 lat!:)

  OdpowiedzUsuń
 13. "I nie było nikogo", też oparte na wierszyku, ogromnie mi się podobało. Liczę, że tutaj będzie podobnie :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Dusia:
  To moja ulubiona książka Christie!

  OdpowiedzUsuń
 15. CZytałam i podobała mi się ksiązka. W ogóle Agatha jak dla mnie jest królową kryminału i myślę, że długo potrwa zanim ktoś ją zdetronizuje.

  OdpowiedzUsuń