niedziela, 13 marca 2011

"Udręki pewnej kasjerki" Anna Sam

Dzięki uprzejmości Wydawnictwa Poradnia K po raz kolejny mogłam zagłębić się w życie zawodowe następnej prezentowanej mi grupy. Tym razem były to kasjerki.
Anna Sam we Francji zasłynęła dzięki prowadzeniu swojego bloga caissierenofutur.over-blog.com
Choć posiada dyplom uniwersytecki z literatury, szukając pracy wylądowała na 8 długich lat przy kasie.
Książka ta jest zbiorem wielu sytuacji, które mają miejsce w supermarketach. Autorka opisuje różne rodzaje klientów i ich zachowań. Stara się przestrzec wszystkie osoby poszukujące pracy w supermarketach przed ewentualnymi skutkami ich zgubnej decyzji.
Udręki pewnej kasjerki, to w moim odczuciu powieść ambiwalentna. Z jednej strony ocieka humorem- autorka w sposób zabawny, bardzo ironiczny opisuje sytuacje ze swojego zawodowego  życia. Robi to tak, że niejednokrotnie podśmiewałam się pod nosem.
Z drugiej strony, gdy uświadomiłam sobie, co właściwie musiała przejść, jak wiele nieprzyjemnych sytuacji, obelg, nieżyczliwości ze strony klientów doświadczyć- mina mi zrzedła. W żadnym, absolutne żadnym wypadku nie chciałabym znaleźć się na jej miejscu.


Czy wciąż chcesz zostać kasjerką? Czy nadal jest to Twój wymarzony zawód? Nie? Tak też myślałam! [1]


Cóż więcej mogę powiedzieć? Czytelnik nie znajdzie tu żadnej fabuły czy uniesień.
Jednaj dzięki tej książce zupełnie inaczej spojrzy na Panią przy kasie, gdy wybierze się na następne zakupy do supermarketu…
Polecam zdecydowanie tym osobom, które lubią poznawać prawdziwe oblicza różnych zawodów, które lubią od podszewki zbadać mechanizmy nimi rządzące

 3,5/6

__________
[1]. Anna Sam, Udręki pewnej kasjerki, Wydawnictwo Poradnia K, Warszawa 2010, s.182